Baner o treści: Voigt Klinika Oka Nowoczesna korekcja wad wzroku

Budowa oka oraz jego główne schorzenia

Schemat budowy oka
 1. Twardówka
 2. Jagodówka – błona naczyniowa
 3. Kanał Schlema
 4. Sieć beleczkowania
 5. Rogówka
 6. Tęczówka
 7. Źrenica
 8. Przednia komora
 9. Tylna komora
 10. Ciałko rzęskowe
 11. Soczewka wewnątrzgałkowa
 12. Ciało szkliste
 13. Siatkówka
 14. Nerw wzrokowy

Oko jest wbrew pozorom narządem skomplikowanym. Zadaniem oka jest przetwarzanie powstającego na siatkówce (13) obrazu na bioprądy, które za pomocą nerwu wzrokowego (14) są przekazywane do mózgu, w którym następuje rozpoznanie obserwowanego przedmiotu. Schorzenia lub uszkodzenia nerwu wzrokowego mogą częściowo a nawet całkowicie wyłączyć widzenie. W większości takie schorzenia lub uszkodzenia są przy dzisiejszym stanie wiedzy – nieodwracalne.

Utrata widzenia może również nastąpić po mechanicznym uszkodzeniu tyłu czaszki ponieważ za nim znajduje się ośrodek widzenia w mózgu.

Najczęściej występującymi zmianami chorobowymi w oku są:

 1. Jaskra – zmiana ciśnienia wewnątrzgałkowego które powoduje stopniowe – niszczące działanie na siatkówkę (13). Prowadzi ono do zawężenia pola widzenia a nieleczona do utraty wzroku. W początkowej fazie jaskra nie daje żadnych niepokojących objawów. Dlatego też ważne jest aby co 1-2 lata kontrolować ciśnienie wewnątrzgałkowe.
 2. Zaćma – powodem zaćmy jest stopniowe matowienie soczewki wewnątrzgałkowej (11). Z reguły jest to powiązane z procesem starzenia. Zaćma bywa też spowodowana urazem mechanicznym oka lub jest obecna od urodzenia (zaćma wrodzona). Dzisiejsze metody operacyjne pozwalają w większości przypadków bezpiecznie usunąć zmatowioną soczewkę i zastąpić ją implantem.
 3. Wirusowe zapalenie rogówki (5) – Jest to schorzenie dotykające osłabione na skutek uszkodzeń, nadmiernego wysuszenia itp. – zewnętrzną powierzchnię rogówki. Leczenie trwa długo i a przebieg choroby jest bardzo nieprzyjemny dla pacjenta.
 4. Zapalenie spojówek – spojówka to zewnętrzna błona pokrywająca twardówkę i wewnętrzne ściany powiek. Stan zapalny występuje na skutek podrażnienia promieniami UV oraz poprzez mechaniczne zatarcie. Często towarzyszy innym chorobom organizmu takim jak katar, grypa, ogólna infekcja.
 5. Stożek rogówki (5) – Jest spowodowany genetycznymi zmianami na rogówce oka. Wyrażają się one rosnącym, nieregularnym wybrzuszeniem rogówki przybierającym kształt stożka. Nieleczony prowadzi z reguły do pęknięć w rogówce i w dalszej kolejności do konieczności przeszczepu rogówki. Voigt Klinika Oka specjalizuje się w nowoczesnych metodach leczenia i usuwania tego schorzenia.

Przeczytaj także

 • Specjalista chorób oczu doktor Barbara Górska bada pacjentkę

  Nowoczesne metody diagnozowania schorzeń i wad wzroku. Które badania dają najwięcej odpowiedzi?

  Podstawowe badania wzroku, które warto wykonać

  Specjalista chorób oczu doktor Barbara Górska bada pacjentkę

  Wzrok wymaga fachowej opieki. Jeśli nie zaniedbamy badań za każdym razem, gdy coś nas niepokoi, będziemy dłużej cieszyć się sprawnością naszych oczu. Jakie badania warto zrobić, aby zdiagnozować ewentualne problemy w widzeniu?

 • Specjalista biomechaniki rogówki Piotr Voigt w swoim gabinecie w Klinice okulistycznej Voigt

  Jakie możliwości w okulistyce daje użycie super lasera? Jakie wady można korygować nowoczesnymi metodami?

  Nowoczesna korekcja wzroku

  Specjalista biomechaniki rogówki Piotr Voigt w swoim gabinecie w Klinice okulistycznej Voigt

  Korekcja wzroku jeszcze niedawno obejmowała przede wszystkim noszenie przez pacjenta odpowiednich okularów oraz soczewek kontaktowych. W ostatnich latach alternatywą dla tych metod stała się jednak laserowa chirurgia refrakcyjna rogówki oraz soczewki.

 • Zbliżenie oka i soczewki kontaktowej na opuszku palca

  Czy noszenie soczewek kontaktowych jest zawsze bezpieczne?

  Miękka soczewka kontaktowa – powikłania związane z jej stosowaniem

  Zbliżenie oka i soczewki kontaktowej na opuszku palca

  Niestety, nie zawsze każdy użytkownik ma czas i warunki na codzienną pielęgnację soczewek kontaktowych, a co za tym idzie wzrasta ryzyko powikłań związanych z ich nieprawidłowym użytkowaniem.

Te osoby już nam zaufały

 • Urszula Radwanska, tenisistka

  Składam podziękowania Panu Piotrowi Voigtowi za profesjonalną pomoc okulistyczną, która pozwoliła mi grać w tenisa bez okularów i soczewek.

  Urszula Radwańska

 • Kamil Majchrzak, tenisista

  Nareszcie widzę na korcie bez korekcji. Voigt Klinika Oka zlikwidowała moją wadę wzroku w 24 godziny. Niesamowite!!!!

  Kamil Majchrzak

  Czołowy tenisista polski, w pierwszej setce światowej

 • Stanisław Karpiel Bułecka, wokalista zespołu Future Folk

  Dziękuję Panu Piotrowi Voigtowi za profesjonalną pomoc dla moich oczu. Powodzenia w nowej klinice.

  Stanisław Karpiel-Bułecka

 • Snowboardzistka Weronika Biela ze specjalistą optometrystą Piotrem Voigtem

  Dziękuję Panu Piotrowi Voigtowi za uratowanie mojego wzroku i tym samym za umożliwienie mi kontynuowania kariery sportowej i udział w zimowych Igrzyskach Olimpijskich w PyeongChangu w 2018 roku.

  Weronika Biela

 • Jerzy Janowicz i Marta Domachowska, tenisiści

  Serdeczne podziękowania dla Pana Piotra Voigta za perfekcyjne wykonanie korekcji naszych wad wzroku. Życzymy pomyślności w nowej klinice.

  Jerzy Janowicz i Marta Domachowska

 • Wojciech Chmielewski

  Chciałbym serdecznie podziękować za wspaniałą wizyte w Waszej klinice, szczególnie za miłą atmosferę, szybkość wizyty, a przede wszystkim za profesjonalizm.

  Wojciech Chmielewski