Menu Zamknij

Strona główna  /  Blog  /   Budowa oka oraz jego główne schorzenia

Budowa oka oraz jego główne schorzenia

5 maja, 2019

  1. Twardówka
  2. Jagodówka – błona naczyniowa
  3. Kanał Schlema
  4. Sieć beleczkowania
  5. Rogówka
  6. Tęczówka
  7. Źrenica
  8. Przednia komora
  9. Tylna komora
  10. Ciałko rzęskowe
  11. Soczewka wewnątrzgałkowa
  12. Ciało szkliste
  13. Siatkówka
  14. Nerw wzrokowy 

Oko jest wbrew pozorom narządem skomplikowanym. Zadaniem oka jest przetwarzanie powstającego na siatkówce (13) obrazu na bioprądy, które za pomocą nerwu wzrokowego (14) są przekazywane do mózgu, w którym następuje rozpoznanie obserwowanego przedmiotu. Schorzenia lub uszkodzenia nerwu wzrokowego mogą częściowo a nawet całkowicie wyłączyć widzenie. W większości takie schorzenia lub uszkodzenia są przy dzisiejszym stanie wiedzy – nieodwracalne.

Utrata widzenia może również nastąpić po mechanicznym uszkodzeniu tyłu czaszki ponieważ za nim znajduje się ośrodek widzenia w mózgu.

Najczęściej występującymi zmianami chorobowymi w oku są:

  1. Jaskra – zmiana ciśnienia wewnątrzgałkowego które powoduje stopniowe – niszczące działanie na siatkówkę (13). Prowadzi ono do zawężenia pola widzenia a nieleczona do utraty wzroku. W początkowej fazie jaskra nie daje żadnych niepokojących objawów. Dlatego też ważne jest aby co 1-2 lata kontrolować ciśnienie wewnątrzgałkowe.
  2. Zaćma – powodem zaćmy jest stopniowe matowienie soczewki wewnątrzgałkowej (11). Z reguły jest to powiązane z procesem starzenia. Zaćma bywa też spowodowana urazem mechanicznym oka lub jest obecna od urodzenia (zaćma wrodzona). Dzisiejsze metody operacyjne pozwalają w większości przypadków bezpiecznie usunąć zmatowioną soczewkę i zastąpić ją implantem.
  3. Wirusowe zapalenie rogówki (5) – Jest to schorzenie dotykające osłabione na skutek uszkodzeń, nadmiernego wysuszenia itp. – zewnętrzną powierzchnię rogówki. Leczenie trwa długo i a przebieg choroby jest bardzo nieprzyjemny dla pacjenta.
  4. Zapalenie spojówek – spojówka to zewnętrzna błona pokrywająca twardówkę i wewnętrzne ściany powiek. Stan zapalny występuje na skutek podrażnienia promieniami UV oraz poprzez mechaniczne zatarcie. Często towarzyszy innym chorobom organizmu takim jak katar, grypa, ogólna infekcja.
  5. Stożek rogówki (5) – Jest spowodowany genetycznymi zmianami na rogówce oka. Wyrażają się one rosnącym, nieregularnym wybrzuszeniem rogówki przybierającym kształt stożka. Nieleczony prowadzi z reguły do pęknięć w rogówce i w dalszej kolejności do konieczności przeszczepu rogówki. Voigt Klinika Oka specjalizuje się w nowoczesnych metodach leczenia i usuwania stożka rogówki.