Ochrona oczu przed działaniem czynników atmosferycznych w zimie

Jak chronić oczy przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych?

Zmiany temperatur, nadmierne promieniowanie słoneczne, wiatr, zanieczyszczone powietrze – wszystko to może pogarszać kondycję oczu. Istnieją jednak sposoby, które nieco niwelują szkodliwy wpływem czynników atmosferycznych. Jak chronić oczy przed ich działaniem? Na to pytanie odpowiadamy w artykule.

Co szkodzi oczom?

W kontekście zdrowia oczu, istnieją elementy higieny wzroku, na które pacjenci mają wpływ: np. odpowiednia odległość podczas oglądania telewizji, właściwe oświetlenie w trakcie czytania czy regularne przerwy podczas pracy przed komputerem. Oprócz wyżej wymienionych, istnieją także niezależne od człowieka czynniki – np. atmosferyczne, które mogą negatywnie wpłynąć na wzrok.

Mocne światło słoneczne

Nadmierna ekspozycja na słońce (zwłaszcza promieniowanie UVB) nie jest korzystna dla zdrowia oczu i może wywołać problemy okulistyczne. 

U osób narażonych na mocne światło słoneczne może dojść do nasilenia objawów zespołu suchego oka – pieczenia, zaczerwienienia, uczucia zmęczenia oczu. 

W skrajnych przypadkach, w wysokich górach, gdzie atmosfera jest rozrzedzona, może dojść do oparzenia siatkówki lub do tzw. ślepoty śnieżnej.

Silny wiatr

Podmuchy wiatru przenoszą pył, kurz oraz inne zanieczyszczenia. Może to doprowadzić do podrażnienia spojówki i rogówki i powstania stanu zapalnego

Mocny i mroźny wiatr sprawia również, że ochronny film łzowy oka łatwiej odparowuje. W celu nawilżenia gałki ocznej organizm zaczyna produkować więcej łez, co jest niekomfortowym zjawiskiem zaburzającym widzenie. Innymi dokuczliwymi objawami wywołanymi przez wiatr może być swędzenie oczu i nadwrażliwość na światło.

Zanieczyszczone powietrze i smog

Dym, pyły zawieszone w powietrzu, spaliny oraz wiele toksycznych związków chemicznych mogą być przyczyną problemów nie tylko z układem oddechowym. Negatywnie wpływają one także na oczy, „przyklejając się” i podrażniając ich zewnętrzną powierzchnię. 

Objawy, które towarzyszą przebywaniu w dużym zanieczyszczeniu to pieczenie, zaczerwienienie, łzawienie i nadwrażliwość oczu. W wyniku przebywania wśród smogu może dojść też do zapalenia spojówek.

Wysoka temperatura

Gorące powietrze także nie sprzyja oczom. Może niekorzystnie wpływać na ich powłokę ochronną – łzy, które składającą się z trzech warstw: tłuszczowej, wodnej oraz śluzowej. Wysoka temperatura powoduje, że warstwa wodna odparowuje zbyt szybko. Objawia się to uczuciem piasku pod powiekami, pieczeniem i kłuciem w oczach.

Jak chronić oczy przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi?

Aby szkodliwe czynniki atmosferyczne nie wpłynęły niekorzystnie na narząd wzroku, warto wiedzieć, jak chronić oczy podczas mocnego słońca, wiatru, mrozu i gdy przebywamy w mocno zanieczyszczonych rejonach.

Jak chronić oczy przed słońcem i wysoką temperaturą?

Po pierwsze – okulary przeciwsłoneczne – koniecznie z wysokiej jakości filtrem UV. Okulary bez filtra nie są w stanie ochronić oczu, a wręcz przeciwnie, mogą jeszcze bardziej zaszkodzić. Dlaczego? Ciemne szkła sprawiają, że źrenice naturalnie rozszerzają się i przepuszczają promienie słoneczne do wnętrza oczu. Dobry filtr w okularach stanowi najlepszą barierę przed szkodliwym promieniowaniem. Dodatkową ochroną może być kapelusz z większym rondem lub czapka z daszkiem.

Okulary przeciwsłoneczne - podstawowy element ochrony oczu nie tylko latem

Pomocne może być stosowanie kropli nawilżających , które uzupełnią warstwę ochronną na powierzchni oka i zapobiegną jego podrażnieniom.

Ważna jest też dieta bogata w karotenoidy i antyoksydanty, stanowiące naturalny filtr i ochronę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. W swoim menu dobrze jest uwzględnić produkty takie jak: szpinak, jarmuż, natkę pietruszki, czerwoną i żółtą paprykę, marchew, awokado czy nektarynki.

Jak chronić oczy przed wiatrem? 

Tutaj również sprawdzą się okulary. Oprócz posiadania filtra, powinny być dobrze wyprofilowane, aby odpowiednio przylegały do twarzy, chroniąc przed silnymi podmuchami wiatru i przenoszeniem drobinek np. piasku. Podczas uprawiania sportu, np. jazdy na nartach czy snowboardzie, najlepiej sprawdzą się gogle.

W wietrzną pogodę warto stosować także krople nawilżające, ponieważ chronią oczy przed wysuszeniem i podrażnieniami.

Co chroni oczy przed zanieczyszczeniami?

Po raz kolejny – okulary – przeciwsłoneczne lub korekcyjne (jeśli pacjent nie ma wady wzroku, to tzw. “zerówki”).

Nie jest to przesadą, zwłaszcza jeśli mieszka się w okolicy, w której występuje smog. Okulary chronią oczy przed zanieczyszczeniami przenoszonymi przez podmuchy powietrza. Obecnie w salonach optycznych klienci mają szeroki wybór oprawek, ich wielkości, kolorów oraz kształtów. W połączeniu z odpowiednimi szkłami, stanowią one nie tylko element ochronny, ale również estetyczny, podkreślający styl konkretnej osoby.

Po powrocie do domu, dobrze jest też przepłukać oczy solą fizjologiczną, którą można dostać w każdej aptece. Tak jak pisaliśmy wcześniej, warto dbać o odpowiednie nawilżenie, ponieważ przesuszone oczy są bardziej podatne na podrażnienia i stany zapalne.

Przeczytaj także

 • Specjalista chorób oczu doktor Barbara Górska bada pacjentkę

  Nowoczesne metody diagnozowania schorzeń i wad wzroku. Podstawowe badania wzroku, które warto wykonać

  Badania okulistyczne

  Specjalista chorób oczu doktor Barbara Górska bada pacjentkę

  Kłopoty ze wzrokiem, pieczenie i łzawienie oczu, ich zaczerwienienie – to w większości przypadków objawy, z którymi pacjenci zgłaszają się do okulisty. Oczy zazwyczaj nie bolą, więc wielokrotnie zwleka się z wizytą, aż do momentu, gdy dolegliwości mocno utrudniają życie. To błąd – na podstawowe badanie wzroku należy zgłaszać się regularnie! Może to uchronić nas przed naprawdę poważnymi problemami.

 • Baner o treści: Voigt Klinika Oka Nowoczesna korekcja wad wzroku

  Warto poznać schemat budowy oka, aby lepiej zrozumieć diagnozę.

  Budowa oka oraz jego główne schorzenia

  Baner o treści: Voigt Klinika Oka Nowoczesna korekcja wad wzroku

  Oko jest wbrew pozorom narządem skomplikowanym. Zadaniem oka jest przetwarzanie powstającego na siatkówce obrazu na bioprądy, które za pomocą nerwu wzrokowego są przekazywane do mózgu, w którym następuje rozpoznanie obserwowanego przedmiotu.

 • Kilkuletni chłopiec w okularach leżący na łące

  Czy dbamy o nasze oczy dostatecznie? Jak najlepiej ćwiczyć wzrok?

  Profilaktyka narządu wzroku

  Kilkuletni chłopiec w okularach leżący na łące

  Niestety z badań wynika, że niemalże co czwarta osoba, u której wykryto wadę wzroku, nie zamierza jej korygować, a nawet nie planuje w najbliższym czasie wizyty u lekarza. Brak dbałości o oczy może być przyczyną wielu komplikacji, których czasem nie można już skorygować przy użyciu soczewek i operacji.

Te osoby już nam zaufały

 • Urszula Radwanska, tenisistka

  Składam podziękowania Panu Piotrowi Voigtowi za profesjonalną pomoc okulistyczną, która pozwoliła mi grać w tenisa bez okularów i soczewek.

  Urszula Radwańska

 • Kamil Majchrzak, tenisista

  Nareszcie widzę na korcie bez korekcji. Voigt Klinika Oka zlikwidowała moją wadę wzroku w 24 godziny. Niesamowite!!!!

  Kamil Majchrzak

  Czołowy tenisista polski, w pierwszej setce światowej

 • Stanisław Karpiel Bułecka, wokalista zespołu Future Folk

  Dziękuję Panu Piotrowi Voigtowi za profesjonalną pomoc dla moich oczu. Powodzenia w nowej klinice.

  Stanisław Karpiel-Bułecka

 • Snowboardzistka Weronika Biela ze specjalistą optometrystą Piotrem Voigtem

  Dziękuję Panu Piotrowi Voigtowi za uratowanie mojego wzroku i tym samym za umożliwienie mi kontynuowania kariery sportowej i udział w zimowych Igrzyskach Olimpijskich w PyeongChangu w 2018 roku.

  Weronika Biela

 • Jerzy Janowicz i Marta Domachowska, tenisiści

  Serdeczne podziękowania dla Pana Piotra Voigta za perfekcyjne wykonanie korekcji naszych wad wzroku. Życzymy pomyślności w nowej klinice.

  Jerzy Janowicz i Marta Domachowska

 • Wojciech Chmielewski

  Chciałbym serdecznie podziękować za wspaniałą wizyte w Waszej klinice, szczególnie za miłą atmosferę, szybkość wizyty, a przede wszystkim za profesjonalizm.

  Wojciech Chmielewski

 • Wszystko przebiegało sprawnie i w miłej atmosferze. Zabieg odbył się w komfortowych warunkach, przy muzyce i rozmowie z zespołem. Wszystko zostało przeprowadzone z pełnym profesjonalizmem.

  Natan Węgrzycki Szymczyk