Zapalenie spojówek - ból oczu, zaczerwienienie, obrzęk

Jak radzić sobie z zapaleniem spojówek? Porady okulisty i domowe metody

Zapalenie spojówek może być bardzo irytujące i niekomfortowe, dlatego szukamy sposobów, które mogłyby przynieść ulgę naszym oczom. Jeżeli objawy nie są bardzo nasilone, można próbować samemu załagodzić występujące dolegliwości. Jeśli objawy nie zmniejszają się, a wręcz narastają, trzeba udać się do lekarza.

Przyczyny zapalenia spojówek

Stan zapalny może mieć podłoże zakaźne – najczęściej bakteryjne lub wirusowe, może być też objawem alergii. Niewielkie podrażnienie spojówek może być niezakaźne – wywołane drażniącymi czynnikami fizycznymi – pyłem, wiatrem, światłem lub chemicznymi – dymem, gazem drażniącym. Może pojawić się także w przypadku długotrwałej suchości oka (zespół suchego oka).

Objawy zapalenia spojówek

Najczęstsze objawy zapalenia spojówek to:

 • zaczerwienie oczu,
 • świąd oka,
 • obrzęk spojówek,
 • uczucie piasku pod powiekami,
 • gęsta wydzielina, która utrudnia otwarcie oczu, szczególnie po spaniu,
 • łzawienie oczu,
 • obecność  białej lub żółtej wydzieliny w  oku.

Do natychmiastowej wizyty u specjalisty powinny skłonić Cię następujące objawy: pogorszenie widzenia, nadwrażliwość na światło – silny światłowstręt, ból oka

Zapalenie spojówek – domowe sposoby 

Aby złagodzić objawy bakteryjnego lub wirusowego zapalenia spojówek, należy często wykonywać toaletę oczu i powiek – wypłukiwać pojawiającą się wydzielinę, usuwać wydzielinę z rzęs, np. płatkiem do demakijażu. Jeżeli jest ona zaschnięta, można położyć ciepły kompres – płatek nasączony ciepłą, przegotowaną wodą. Pamiętaj, aby za każdym razem używać nowych,  czystych ręczników, dzięki czemu zapobiegniesz rozprzestrzenianiu się zarazków. Do toalety twarzy możesz używać jednorazowych ręczniczków.

Higiena oczu podczas zapalenia spojówek

Wirusy i bakterie łatwo się rozprzestrzeniają, dlatego zadbaj o higienę, aby nie przenosić ich na drugie oko lub inne osoby. Często myj ręce, szczególnie przed i po dotknięciu oczu. 

Bardzo ważne jest, by nie wykonywać makijażu – kosmetyki dodatkowo mogą podrażnić oko, poza tym mogą stać się siedliskiem infekcji i mogą wciąż ją przenosić, powodując jej nawracanie i trudności w wyleczeniu.

Aby złagodzić stan zapalny i suchość spowodowane zapaleniem spojówki, można stosować sztuczne łzy, czyli preparaty dostępne bez recepty, które skutecznie nawilżą oczy. Można także kupić w aptece bez recepty specjalne chusteczki do powiek, już nasączone przeciwzapalnymi składnikami. Ułatwią one usuwanie wydzieliny z rzęs.

Jeśli nosisz soczewki kontaktowe, zrezygnuj z nich na jakiś czas, żeby nie nasilać objawów. Używane do tej pory soczewki należy wyrzucić,  a po wyleczeniu stanu zapalnego sięgnąć po nową parę. 

Zastanawiasz się, jakie domowe sposoby na alergiczne zapalenie spojówek, przyniosą Ci natychmiastową ulgę? Zakryj oczy chłodną, wilgotną ściereczką na kilka minut. Jeśli dokucza Ci świąd lub pieczenie, przemyj oczy zimna wodą. Można też je przepłukać schłodzoną, izotoniczna solą fizjologiczną. Jest ona dostępna w aptece bez recepty, w ampułkach o pojemności 5 lub 10 ml.   

Jak wygląda leczenie zapalenia spojówek?

Bakteryjne zapalenie spojówek nie zawsze wymaga podania antybiotyku. Wszystko zależy od stopnia nasilenia objawów, obecności wydzieliny w oczach. Jeśli objawy te są bardzo nasilone, nie czekaj, tylko pilnie skontaktuj się ze specjalistą, który zaleci odpowiednie leczenie. Ponadto nie odwlekaj wizyty u lekarza, jeżeli chorujesz na cukrzycę, używasz soczewek kontaktowych, jesteś zakażony wirusem HIV lub masz obniżoną odporność. Odpowiedni lek skróci czas trwania infekcji, zmniejszy ryzyko powikłań i ograniczy rozprzestrzenianie się bakterii.

Czasem zapalenie spojówek spowodowane jest uczuleniem na pyłki, sierść zwierząt lub inne alergeny. Wtedy najprostszą metoda jest próba ich eliminowania – np. przy uczuleniu na sierść kota nie kupować zwierzęcia. Jeśli alergolog ustali, że objawy pojawiają się w wyniku kontaktu z konkretnym alergenem, może zaproponować, poza zleceniem odpowiednich leków, immunoterapię, zwaną potocznie odczulaniem. Domowe środki mogą złagodzić dolegliwości, niezależnie od tego, czy zmagasz się z bakteryjnym, wirusowym, czy alergicznym zapaleniem spojówek. Jeśli jednak objawy nie ustąpią po kilku dniach, wybierz się do lekarza pierwszego kontaktu lub okulisty.

Przeczytaj także

 • Specjalista chorób oczu doktor Barbara Górska bada pacjentkę

  Nowoczesne metody diagnozowania schorzeń i wad wzroku. Podstawowe badania wzroku, które warto wykonać

  Badania okulistyczne

  Specjalista chorób oczu doktor Barbara Górska bada pacjentkę

  Kłopoty ze wzrokiem, pieczenie i łzawienie oczu, ich zaczerwienienie – to w większości przypadków objawy, z którymi pacjenci zgłaszają się do okulisty. Oczy zazwyczaj nie bolą, więc wielokrotnie zwleka się z wizytą, aż do momentu, gdy dolegliwości mocno utrudniają życie. To błąd – na podstawowe badanie wzroku należy zgłaszać się regularnie! Może to uchronić nas przed naprawdę poważnymi problemami.

 • Baner o treści: Voigt Klinika Oka Nowoczesna korekcja wad wzroku

  Warto poznać schemat budowy oka, aby lepiej zrozumieć diagnozę.

  Budowa oka oraz jego główne schorzenia

  Baner o treści: Voigt Klinika Oka Nowoczesna korekcja wad wzroku

  Oko jest wbrew pozorom narządem skomplikowanym. Zadaniem oka jest przetwarzanie powstającego na siatkówce obrazu na bioprądy, które za pomocą nerwu wzrokowego są przekazywane do mózgu, w którym następuje rozpoznanie obserwowanego przedmiotu.

 • Kilkuletni chłopiec w okularach leżący na łące

  Czy dbamy o nasze oczy dostatecznie? Jak najlepiej ćwiczyć wzrok?

  Profilaktyka narządu wzroku

  Kilkuletni chłopiec w okularach leżący na łące

  Niestety z badań wynika, że niemalże co czwarta osoba, u której wykryto wadę wzroku, nie zamierza jej korygować, a nawet nie planuje w najbliższym czasie wizyty u lekarza. Brak dbałości o oczy może być przyczyną wielu komplikacji, których czasem nie można już skorygować przy użyciu soczewek i operacji.

Te osoby już nam zaufały

 • Urszula Radwanska, tenisistka

  Składam podziękowania Panu Piotrowi Voigtowi za profesjonalną pomoc okulistyczną, która pozwoliła mi grać w tenisa bez okularów i soczewek.

  Urszula Radwańska

 • Kamil Majchrzak, tenisista

  Nareszcie widzę na korcie bez korekcji. Voigt Klinika Oka zlikwidowała moją wadę wzroku w 24 godziny. Niesamowite!!!!

  Kamil Majchrzak

  Czołowy tenisista polski, w pierwszej setce światowej

 • Stanisław Karpiel Bułecka, wokalista zespołu Future Folk

  Dziękuję Panu Piotrowi Voigtowi za profesjonalną pomoc dla moich oczu. Powodzenia w nowej klinice.

  Stanisław Karpiel-Bułecka

 • Snowboardzistka Weronika Biela ze specjalistą optometrystą Piotrem Voigtem

  Dziękuję Panu Piotrowi Voigtowi za uratowanie mojego wzroku i tym samym za umożliwienie mi kontynuowania kariery sportowej i udział w zimowych Igrzyskach Olimpijskich w PyeongChangu w 2018 roku.

  Weronika Biela

 • Jerzy Janowicz i Marta Domachowska, tenisiści

  Serdeczne podziękowania dla Pana Piotra Voigta za perfekcyjne wykonanie korekcji naszych wad wzroku. Życzymy pomyślności w nowej klinice.

  Jerzy Janowicz i Marta Domachowska

 • Wojciech Chmielewski

  Chciałbym serdecznie podziękować za wspaniałą wizyte w Waszej klinice, szczególnie za miłą atmosferę, szybkość wizyty, a przede wszystkim za profesjonalizm.

  Wojciech Chmielewski

 • Wszystko przebiegało sprawnie i w miłej atmosferze. Zabieg odbył się w komfortowych warunkach, przy muzyce i rozmowie z zespołem. Wszystko zostało przeprowadzone z pełnym profesjonalizmem.

  Natan Węgrzycki Szymczyk