Specjalista biomechaniki rogówki Piotr Voigt w swoim gabinecie w Klinice okulistycznej Voigt

Nowoczesna korekcja wzroku

Jeszcze niedawno korekcja wady wzroku obejmowała noszenie odpowiednich okularów, soczewek kontaktowych, czasami również wykonywane tradycyjnymi metodami chirurgii okulistycznej operacje. W ostatnich latach na popularności zyskała jednak laserowa korekcja wad wzroku – jest mało inwazyjna, bezpieczna dla pacjenta, pozwala leczyć nawet mocno zaawansowane wady i wielu przypadkach uwolnić pacjenta od okularów lub soczewek.

Kiedy promień świetlny przechodzi przez gałkę oczną, ulega refrakcji, czyli załamaniu. W zdrowym oku, jeśli oś gałki ocznej jest prawidłowa, promień zostaje skupiony (zogniskowany) na siatkówce. Wady wzroku powodują zaburzenia refrakcji, co objawia się różnego rodzaju problemami z widzeniem.

Według statystyk, nieskorygowane wady wzroku są – po zaćmie, jaskrze oraz zwyrodnieniach plamki – jedną z najczęstszych przyczyn kłopotów ze wzrokiem oraz ślepoty. Krótkowzroczność dotyczy nawet 30% populacji Europy i aż 70% społeczeństwa Azji. Różne badania donoszą, że od 35 do 55% populacji boryka się także z nadwzrocznością oraz astygmatyzmem.

Korekcja wzroku jeszcze niedawno obejmowała przede wszystkim noszenie przez pacjenta odpowiednich okularów oraz soczewek kontaktowych. W ostatnich latach alternatywą dla tych metod stała się jednak laserowa chirurgia refrakcyjna rogówki oraz soczewki.

Na czym polega laserowa korekcja wzroku?

Rewolucją w chirurgii refrakcyjnej rogówki był 1983 r. – wówczas to amerykańscy naukowcy wprowadzili do użycia laser ekscymerowy, przy pomocy którego można było wykonywać nacięcia i fotoablację rogówki. Pierwszą operację z użyciem lasera ekscymerowego przeprowadzono w 1989 r. – metoda ta szybko znalazła zastosowanie w leczeniu wszystkich wad wzroku. Działanie lasera opiera się na pulsacyjnej emisji promieniowania ultrafioletowego, przy pomocy którego można precyzyjnie modelować rogówkę. Zabieg ten określa się mianem ablacji fotochemicznej. W laserowej korekcji krótkowzroczności światło lasera jest kierowane w taki sposób, by spłaszczyć rogówkę w centrum. Z kolei w korekcji nadwzroczności zmniejsza się obwód rogówki i uwypukla jej część centralną. Laserowa korekta astygmatyzmu polega na usunięciu tkanki o 90° od osi astygmatyzmu.

Na początku XXI wieku na rynku pojawiły się lasery femtosekundowe, które emitują niezwykle krótkie pulsy promieniowania podczerwonego o średnicy wiązki zaledwie 0,001 mm – dzięki temu działanie lasera jest niezwykle precyzyjne, bez jakichkolwiek uszkodzeń otaczających warstw rogówki. Laser femtosekundowy znajduje zastosowanie m.in. w korekcji krótkowzroczności (wszczepianie pierścieni śródrogówkowych), leczeniu stożka rogówki czy chirurgii zaćmy.

Laserowa korekcja wad wzroku – rodzaje zabiegów

Zabiegi laserowej korekcji wzroku dzieli się na powierzchniowe oraz głębokie. Te powierzchniowe polegają na usunięciu nabłonka rogówki oraz przeprowadzeniu laserowej ablacji na tkance właściwej. Z kolei metody głębokie polegają na wyodrębnieniu przy pomocy lasera płatka rogówki, który w okresie rekonwalescencji ulega zrośnięciu. Zabiegi głębokie pozwalają na korekcję nawet mocno zaawansowanych wad wzroku.

Jeśli chodzi o sposób usuwania nabłonka rogówki, zabiegi powierzchniowe dzieli się z kolei na metody chemiczne, mechaniczne oraz laserowe.

Metody korygowania wad wzroku

Wyróżnia się kilka metod laserowego leczenia wad wzroku.

 • EPI-LASIK (metoda powierzchniowa) – w tej metodzie nabłonek rogówki jest usuwany za pomocą specjalnego mikronarzędzia – napędzanego elektrycznie epikeratomu. Zawiera on miniaturą płytkę tnącą i pracuje z częstotliwością około 12 tys. drgań na sekundę.
 • Laserowa korekcja wzroku EBK (metoda powierzchniowa) – do zdjęcia nabłonka używa się urządzenia Epi-Clean, czyli epikeratomu manualnego, wyposażonego w jednorazowe multiostrze wykonane z polimeru. Nie ma tu konieczności stosowania alkoholu oraz podciśnienia.
 • TE-PRK (metoda powierzchniowa) – w tym przypadku laser ekscymerowy wykorzystywany jest jednocześnie do usunięcia nabłonka rogówki oraz ablacji tkanki właściwej rogówki. Dla pacjenta zabieg ten jest krótszy i związany z mniejszym dyskomfortem po operacji.
 • LASIK (metoda głęboka) – jest to zabieg warstwowy, polegający na wyodrębnieniu płatka rogówki przy pomocy mikrokeratomu. Jest on zbudowany ze stabilizującego rogówkę pierścienia oraz osadzonego na głowicy zasilanego elektrycznie ostrza, pracującego z częstotliwością 7500 drgań na minutę.
 • Laserowa korekcja wzroku FEMTOLASIK (metoda głęboka) – w tej metodzie wyeliminowane ostrze tnące i zastąpiono je rozerwaniem włókien kolagenowych pod wpływem światła lasera femtosekundowego. Jest to metoda bardzo bezpieczna i zapewniająca mniejsze wahania ciśnienia wewnątrzgałkowego podczas zabiegu. Szybsza jest również rehabilitacja po operacji.

Laserowa korekcja wzroku – przeciwwskazania

Choć co do zasady korekcja wzroku przy pomocy laserów jest zabiegiem mało inwazyjnym i bezpiecznym, to jednak istnieją pewne przeciwwskazania do wykonywania tego typu procedur. Wśród nich znajduje się m.in. ciąża oraz okres karmienia. Laserowej korekcji wzroku nie wykonuje się u osób, u których gałka oczna jeszcze się rozwija – dolną granicą jest tu 21. rok życia. Przeciwwskazaniem są inne choroby oczu – zaćma, jaskra oraz odwarstwienie siatkówki, a także zakażenia wirusowe i aktywne stany zapalne oczu. Zabiegów laserowych – również okulistycznych – nie wykonuje się u pacjentów z aktywnymi lub nieustabilizowanymi schorzeniami tarczycy, nadnerczy oraz chorobami laryngologicznymi. Przeciwwskazaniem jest także obecność wszczepionego rozrusznika serca.

Laserowa korekcja wzroku – czy warto?

Mimo wszystkich przeciwwskazań, korekcja wzroku przy użyciu lasera niesie ze sobą wiele korzyści dla pacjentów. Przede wszystkim są to zabiegi bardzo skuteczne, pozwalające na przywrócenie pacjentowi prawidłowej ostrości widzenia. W zdecydowanej większości przypadków oznacza to, że może raz na zawsze pożegnać się z okularami czy soczewkami kontaktowymi.

Inne zalety? Laserowa korekcja wzroku wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym – są to krople do oczu aplikowane do worka spojówkowego. Oznacza to, że pacjent nie jest obciążany znieczuleniem ogólnym, a zabieg jest przeprowadzany w trybie ambulatoryjnym – tego samego dnia można wrócić do domu.

Laserowa korekcja wad wzroku trwa z reguły około 15 minut – jest mało inwazyjna, bezbolesna i bezpieczna. Niewielkie jest ryzyko wystąpienia jakichkolwiek powikłań. Bardzo krótki jest także czas rekonwalescencji – w wielu przypadkach już drugiego dnia można wrócić do prowadzenia samochodu czy wykonywania codziennych obowiązków.

Jeśli szukasz miejsca, w którym w komfortowych warunkach pozbędziesz się wady wzroku, zapraszamy do Voigt Klinika Oka w Krakowie! Wykonujemy m.in. laserową korekcję wzroku FEMTOLASIK oraz V-LASIK, a także zabieg EBK. Wszystko zależy od indywidualnego stanu zdrowia oraz diagnozy naszych lekarzy. Zapraszamy do kontaktu -> https://voigtklinikaoka.pl/kontakt/.

Przeczytaj także

 • Kilkuletni chłopiec w okularach leżący na łące

  Czy dbamy o nasze oczy dostatecznie? Jak najlepiej ćwiczyć wzrok?

  Profilaktyka narządu wzroku

  Kilkuletni chłopiec w okularach leżący na łące

  Niestety z badań wynika, że niemalże co czwarta osoba, u której wykryto wadę wzroku, nie zamierza jej korygować, a nawet nie planuje w najbliższym czasie wizyty u lekarza. Brak dbałości o oczy może być przyczyną wielu komplikacji, których czasem nie można już skorygować przy użyciu soczewek i operacji.

 • Specjalista chorób oczu doktor Barbara Górska bada pacjentkę

  Nowoczesne metody diagnozowania schorzeń i wad wzroku. Podstawowe badania wzroku, które warto wykonać

  Badania okulistyczne

  Specjalista chorób oczu doktor Barbara Górska bada pacjentkę

  Kłopoty ze wzrokiem, pieczenie i łzawienie oczu, ich zaczerwienienie – to w większości przypadków objawy, z którymi pacjenci zgłaszają się do okulisty. Oczy zazwyczaj nie bolą, więc wielokrotnie zwleka się z wizytą, aż do momentu, gdy dolegliwości mocno utrudniają życie. To błąd – na podstawowe badanie wzroku należy zgłaszać się regularnie! Może to uchronić nas przed naprawdę poważnymi problemami.

 • Zabieg laserowej korekcji wzroku

  Laserowa korekcja wzroku - wskazania, kwalifikacja do zabiegu, etapy zabiegu, zalecenia dla pacjentów

  Laserowa korekcja wzroku

  Zabieg laserowej korekcji wzroku

  Laserowa korekcja wzroku, czyli laserowa chirurgia refrakcyjna to zabieg, który polega na modelowaniu laserem przedniej powierzchni rogówki. Jego efektem jest poprawa ostrości widzenia u pacjentów z wadami refrakcji, czyli krótkowzrocznością, dalekowzrocznością i astygmatyzmem. Aktualnie laserowa korekcja wzroku stała skuteczną alternatywą dla soczewek kontaktowych oraz tradycyjnych okularów.

Te osoby już nam zaufały

 • Urszula Radwanska, tenisistka

  Składam podziękowania Panu Piotrowi Voigtowi za profesjonalną pomoc okulistyczną, która pozwoliła mi grać w tenisa bez okularów i soczewek.

  Urszula Radwańska

 • Kamil Majchrzak, tenisista

  Nareszcie widzę na korcie bez korekcji. Voigt Klinika Oka zlikwidowała moją wadę wzroku w 24 godziny. Niesamowite!!!!

  Kamil Majchrzak

  Czołowy tenisista polski, w pierwszej setce światowej

 • Stanisław Karpiel Bułecka, wokalista zespołu Future Folk

  Dziękuję Panu Piotrowi Voigtowi za profesjonalną pomoc dla moich oczu. Powodzenia w nowej klinice.

  Stanisław Karpiel-Bułecka

 • Snowboardzistka Weronika Biela ze specjalistą optometrystą Piotrem Voigtem

  Dziękuję Panu Piotrowi Voigtowi za uratowanie mojego wzroku i tym samym za umożliwienie mi kontynuowania kariery sportowej i udział w zimowych Igrzyskach Olimpijskich w PyeongChangu w 2018 roku.

  Weronika Biela

 • Jerzy Janowicz i Marta Domachowska, tenisiści

  Serdeczne podziękowania dla Pana Piotra Voigta za perfekcyjne wykonanie korekcji naszych wad wzroku. Życzymy pomyślności w nowej klinice.

  Jerzy Janowicz i Marta Domachowska

 • Wojciech Chmielewski

  Chciałbym serdecznie podziękować za wspaniałą wizyte w Waszej klinice, szczególnie za miłą atmosferę, szybkość wizyty, a przede wszystkim za profesjonalizm.

  Wojciech Chmielewski

 • Wszystko przebiegało sprawnie i w miłej atmosferze. Zabieg odbył się w komfortowych warunkach, przy muzyce i rozmowie z zespołem. Wszystko zostało przeprowadzone z pełnym profesjonalizmem.

  Natan Węgrzycki Szymczyk