Menu Zamknij

Strona główna  /  Blog  /   Profilaktyka AMD. Jak zapobiegać zwyrodnieniu plamki żółtej

Profilaktyka AMD. Jak zapobiegać zwyrodnieniu plamki żółtej

24 stycznia, 2022

AMD, czyli zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem, pogarsza widzenie centralne. Chorobę zazwyczaj diagnozuje się po 50.-60. roku życia. U niektórych osób schorzenie rozwija się powoli, podczas gdy u innych postępuje w błyskawicznym tempie. Sprawdź, w jaki sposób możesz próbować zapobiec rozwojowi zwyrodnieniu plamki żółtej.

Zwyrodnienie plamki żółtej – objawy i przyczyny

AMD może utrudniać oglądanie telewizji, czytanie, rozpoznawanie twarzy czy prowadzenie samochodu. Niektórzy pacjenci postrzegają proste linie jako krzywe lub faliste, podczas gdy inni zgłaszają, że obiekty wydają się im mniejsze niż dotychczas. Na zwyrodnienie plamki żółtej mogą również wskazywać zmiany w postrzeganiu kolorów –  są mniej intensywne niż kiedyś. Czasami specjalista stwierdza AMD podczas rutynowego badania, zanim wystąpią jakiekolwiek objawy.

Dokładna przyczyna AMD nie jest znana, choć specjaliści zaliczają do czynników ryzyka:

  • palenie tytoniu,
  • nadciśnienie,
  • nadwagę,
  • nadmierną ekspozycję na światło słoneczne,
  • dietę bogatą w tłuszcze nasycone,
  • wiek powyżej 50. roku życia,
  • rodzinne obciążenie zwyrodnieniem plamki żółtej.

Profilaktyka AMD

Postać suchą AMD rozpoznaje się w 85-90 procentach przypadków. Zmiany zanikowe zazwyczaj postępują powoli przez kilka lat. Co prawda nie można ich całkowicie wyleczyć, ale należy wdrożyć pewne środki chroniące oko. Metodą hamowania postępu postaci suchej AMD jest zabieg laserem 2RT (Retinal Rejuvenation Therapy). 

Z kolei wysiękowa postać zwyrodnienia plamki żółtej zwykle powoduje szybki spadek ostrości widzenia. Leczenie tej mokrej postaci AMD, to stosowanie zastrzyków – iniekcji z lekiem  do oka. Więcej informacji znajdziesz na naszej stronie: Leczenie AMD (zwyrodnienia plamki żółtej).

Profilaktyka rozwoju AMD obejmuje regularną aktywność fizyczną, zbilansowaną dietę, rzucenie palenia, a także utrzymanie prawidłowego ciśnienia tętniczego i poziomu cholesterolu we krwi. Pamiętaj też, żeby raz w roku wybrać się do okulisty na badania kontrolne.

Zwyrodnienie plamki żółtej a dieta

Badania wykazały, że dieta bogata w ciemnozielone warzywa liściaste, ryby, żółte owoce i warzywa, zmniejsza ryzyko wystąpienia AMD. Proponowany jadłospis dostarcza bowiem mnóstwo przeciwutleniaczy, które skutecznie zwalczają wolne rodniki. W swojej codziennej diecie uwzględnij więc szpinak, jarmuż, sałatę, papryki, groch, brokuły, por i sałatę. 

Proponowane warzywa są też bogate w luteinę, która – podobnie jak zaaksantyna i mezo-zaaksantyna – działa jak naturalny filtr przeciwsłoneczny dla plamki żółtej. Zaaksantynę dostarczają też pomarańczowe i żółte warzywa i owoce, takie jak kukurydza, papryka, dynia, pomarańcze i pomidory. Wspomniane składniki odżywcze znajdują się również w jajkach, buraku ćwikłowym i brukselce.

Aby zadbać o wzrok, w miarę możliwości sięgaj po produkty z niskim indeksem glikemicznym, ponadto ogranicz spożycie olejów i tłuszczów nasyconych. Pamiętaj, żeby 2-3 razy w tygodniu jeść tłuste ryby, takie jak łosoś, tuńczyk, makrela, śledź, węgorz, halibut czy sardynki. Proponowane gatunki ryb zawierają dużo kwasów tłuszczowych omega-3, które wpływają pozytywnie na nasz wzrok. 

Niezależnie od tego, czy znajdujesz się w grupie ryzyka czy też nie, zadbaj o to, aby w Twojej diecie znalazła się odpowiednia ilość:

  • witaminy C (owoce cytrusowe, pomidory, brokuły, melon, kapusta, ziemniaki, truskawki, kalafior, brukselka, kiszonki),
  • selenu (orzechy, szczególnie brazylijskie),
  • cynku (owoce morza, ostrygi, kiełki pszenicy, kurczak, jajka, wątróbka, orzechy i rośliny strączkowe),
  • witaminy E (migdały, pistacje, orzechy laskowe, olej słonecznikowy, oliwa z oliwek, szpinak, czarna porzeczka, produkty pełnoziarniste),
  • miedzi (wątróbka cielęca, nasiona sezamu, kakao, suszone owoce, ziarna słonecznika, zielone warzywa liściaste, pestki dyni).

Zanim zmienisz sposób odżywiania lub sięgniesz po suplementy, skontaktuj się z lekarzem, ponieważ niektóre witaminy i minerały wchodzą w interakcje z lekami. Na przykład osoby, które przyjmują warfarynę, nie mogą przyjmować dużych dawek kwasów tłuszczowych omega-3.