Metoda LASIK - laserowe modelowanie rogówki

Metoda Lasik

Metoda LASIK (ang. Laser-Assisted in situ Keratomileusis) to rodzaj laserowej korekcji wzroku, wykonywanej u pacjentów z krótkowzrocznością, dalekowzrocznością oraz astygmatyzmem.

Korekcja wzroku metodą LASIK została opracowana w latach 50. XX wieku przez kolumbijskiego okulistę Jose Barraquera. Skonstruował on mikrokeratom, który wykorzystuje się w celu wycięcia wąskich płatków w rogówce, a następnie zmiany jej kształtu. Barraquera dowiódł także, że aby skutek leczenia był długotrwały, pewna część rogówki musi pozostać niezmieniona.

Zabiegi metodą LASIK przeprowadzane są od lat 90. XX wieku, początkowo przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych. Pierwszy patent dotyczący operacji LASIK został przyznany w USA w 1989 roku. W kolejnych latach metoda była rozwijana i udoskonalana, czego efektem jest chociażby laserowa korekcja wzroku metodą FEMTOLASIK.

Zakres wad korygowanych metodą LASIK

Metoda LASIK może być stosowana u pacjentów nawet z dużymi wadami wzroku: krótkowzroczności od -0,75 do -13,0 dioptrii, nadwzroczności od +0,75 do +6,0 dioptrii i astygmatyzmie do 6,0 dioptrii.

Jak przebiega zabieg LASIK

Zabieg laserowej korekcji wzroku metodą LASIK przebiega w dwóch etapach. W pierwszym następuje nacięcie rogówki przy pomocy mechanicznego ostrza (mikrokeratomu) i utworzenie płatka, który w drugim etapie zabiegu zostaje odchylony odsłaniając głębsze warstwy rogówki. Następnie, za pomocą lasera ekscymerowego, korygowana jest wada poprzez modelowanie rogówki. Przy korekcji krótkowzroczności powierzchnia rogówki jest spłaszczana, natomiast w przypadku nadwzroczności jest ona uwypuklana. W przypadku astygmatyzmu rogówce nadawany jest kształt sferyczny. Po wykonaniu zabiegu laserem ekscymerowym odchylony płatek zostaje ułożony w pierwotnym miejscu. Cała procedura trwa kilkadziesiąt minut i wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym. Nie wiąże się z bólem ani dyskomfortem dla pacjenta.

W odróżnieniu od operacji PRK (fotokeratektomia refrakcyjna) i EBK, podczas operacji LASIK nie usuwa się nabłonka, dzięki czemu oczy szybciej się goją, a cała procedura jest mniej uciążliwa dla pacjenta.

Przeciwwskazania do zabiegu LASIK

Każdy pacjent, który decyduje się na laserową korekcję wzroku musi przejść kwalifikację do badania, aby wykluczyć ewentualne przeciwwskazania. W przypadku zabiegu LASIK są to m.in. jaskra, zaćma, choroby metaboliczne w tym cukrzyca, zmiany rogówki (np. stożek rogówki oraz blizny rogówki), zespół suchego oka i zmiany zapalne oczu. W Voigt Klinika Oka w Krakowie decyzję o przeprowadzeniu zabiegu zawsze podejmuje lekarz na podstawie badań okulistycznych oraz wywiadu z pacjentem.

Przeczytaj także

Te osoby już nam zaufały

 • Urszula Radwanska, tenisistka

  Składam podziękowania Panu Piotrowi Voigtowi za profesjonalną pomoc okulistyczną, która pozwoliła mi grać w tenisa bez okularów i soczewek.

  Urszula Radwańska

 • Kamil Majchrzak, tenisista

  Nareszcie widzę na korcie bez korekcji. Voigt Klinika Oka zlikwidowała moją wadę wzroku w 24 godziny. Niesamowite!!!!

  Kamil Majchrzak

  Czołowy tenisista polski, w pierwszej setce światowej

 • Stanisław Karpiel Bułecka, wokalista zespołu Future Folk

  Dziękuję Panu Piotrowi Voigtowi za profesjonalną pomoc dla moich oczu. Powodzenia w nowej klinice.

  Stanisław Karpiel-Bułecka

 • Snowboardzistka Weronika Biela ze specjalistą optometrystą Piotrem Voigtem

  Dziękuję Panu Piotrowi Voigtowi za uratowanie mojego wzroku i tym samym za umożliwienie mi kontynuowania kariery sportowej i udział w zimowych Igrzyskach Olimpijskich w PyeongChangu w 2018 roku.

  Weronika Biela

 • Jerzy Janowicz i Marta Domachowska, tenisiści

  Serdeczne podziękowania dla Pana Piotra Voigta za perfekcyjne wykonanie korekcji naszych wad wzroku. Życzymy pomyślności w nowej klinice.

  Jerzy Janowicz i Marta Domachowska

 • Wojciech Chmielewski

  Chciałbym serdecznie podziękować za wspaniałą wizyte w Waszej klinice, szczególnie za miłą atmosferę, szybkość wizyty, a przede wszystkim za profesjonalizm.

  Wojciech Chmielewski

 • Wszystko przebiegało sprawnie i w miłej atmosferze. Zabieg odbył się w komfortowych warunkach, przy muzyce i rozmowie z zespołem. Wszystko zostało przeprowadzone z pełnym profesjonalizmem.

  Natan Węgrzycki Szymczyk