
Metoda Lasik
Metoda LASIK (ang. Laser-Assisted in situ Keratomileusis) to rodzaj laserowej korekcji wzroku, wykonywanej u pacjentów z krótkowzrocznością, dalekowzrocznością oraz astygmatyzmem.
Korekcja wzroku metodą LASIK została opracowana w latach 50. XX wieku przez kolumbijskiego okulistę Jose Barraquera. Skonstruował on mikrokeratom, który wykorzystuje się w celu wycięcia wąskich płatków w rogówce, a następnie zmiany jej kształtu. Barraquera dowiódł także, że aby skutek leczenia był długotrwały, pewna część rogówki musi pozostać niezmieniona.
Zabiegi metodą LASIK przeprowadzane są od lat 90. XX wieku, początkowo przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych. Pierwszy patent dotyczący operacji LASIK został przyznany w USA w 1989 roku. W kolejnych latach metoda była rozwijana i udoskonalana, czego efektem jest chociażby laserowa korekcja wzroku metodą FEMTOLASIK.
Zakres wad korygowanych metodą LASIK
Metoda LASIK może być stosowana u pacjentów nawet z dużymi wadami wzroku: krótkowzroczności od -0,75 do -13,0 dioptrii, nadwzroczności od +0,75 do +6,0 dioptrii i astygmatyzmie do 6,0 dioptrii.
Jak przebiega zabieg LASIK
Zabieg laserowej korekcji wzroku metodą LASIK przebiega w dwóch etapach. W pierwszym następuje nacięcie rogówki przy pomocy mechanicznego ostrza (mikrokeratomu) i utworzenie płatka, który w drugim etapie zabiegu zostaje odchylony odsłaniając głębsze warstwy rogówki. Następnie, za pomocą lasera ekscymerowego, korygowana jest wada poprzez modelowanie rogówki. Przy korekcji krótkowzroczności powierzchnia rogówki jest spłaszczana, natomiast w przypadku nadwzroczności jest ona uwypuklana. W przypadku astygmatyzmu rogówce nadawany jest kształt sferyczny. Po wykonaniu zabiegu laserem ekscymerowym odchylony płatek zostaje ułożony w pierwotnym miejscu. Cała procedura trwa kilkadziesiąt minut i wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym. Nie wiąże się z bólem ani dyskomfortem dla pacjenta.
W odróżnieniu od operacji PRK (fotokeratektomia refrakcyjna) i EBK, podczas operacji LASIK nie usuwa się nabłonka, dzięki czemu oczy szybciej się goją, a cała procedura jest mniej uciążliwa dla pacjenta.
Przeciwwskazania do zabiegu LASIK
Każdy pacjent, który decyduje się na laserową korekcję wzroku musi przejść kwalifikację do badania, aby wykluczyć ewentualne przeciwwskazania. W przypadku zabiegu LASIK są to m.in. jaskra, zaćma, choroby metaboliczne w tym cukrzyca, zmiany rogówki (np. stożek rogówki oraz blizny rogówki), zespół suchego oka i zmiany zapalne oczu. W Voigt Klinika Oka w Krakowie decyzję o przeprowadzeniu zabiegu zawsze podejmuje lekarz na podstawie badań okulistycznych oraz wywiadu z pacjentem.
Przeczytaj także
-
-
Możliwości laserowej korekcji uszkodzeń rogówki metodą PTK - wskazania i przebieg zabiegu
Metoda PTK
-
Metoda FEMTOLASIK - wskazania do zabiegu, etapy korekcji, zalecenia dla pacjentów, zalety metody
Metoda Femtolasik
-
Możliwości zastosowania laserowego modelowania rogówki metodą EBK - opis, wskazania, przebieg zabiegu
Metoda EBK
-
Możliwości zastosowania metody PresbyMax® w korekcji starczowzroczności u pacjentów po 40. roku życia
Metoda PresbyMax®