Piotr Voigt, optometrysta, specjalista biomechaniki rogówki w fartuchu z logo Voigt Klinika Oka

Historia rodziny Voigt i działalności w dziedzinie okulistyki

Początki działalności w branży optycznej w rodzinie Voigt, datuje się na koniec XIX wieku. Jednak pierwsze zapisy zachowane w księgach handlowych Królewskiego Miasta Krakowa pochodzą z 1910 roku.

Założycielka firmy optycznej, Helena Voigt, była osobą bardzo przedsiębiorczą i uruchomiła, jako pierwsza w Krakowie, sprzedaż gotowych okularów w metalowych oprawach, które początkowo sprowadzała z Wiednia. W 1928 roku, nabyła kamienicę przy ul. Floriańskiej 47 w Krakowie, gdzie jedna z filii Voigt Optyk znajduje się do dzisiaj. W ten sposób powstała jedna z najstarszych firm optycznych w Polsce i najstarsza w Krakowie. W tym samym roku, synowie Heleny – Stanisław i Jan, pobierali naukę w optycznym ośrodku w Jenie, uchodzącym za kolebkę europejskiej optyki. Nauka w niemieckiej szkole, a potem przedstawicielstwo Zeiss’a (lornetki, mikroskopy, lupy itp.) oraz Leica (aparaty fotograficzne), zapoczątkowały sprzedaż pomocy optycznych. Voigt Optyk był jednym z trzech istniejących wówczas punktów, umożliwiających zakup takich specjalistycznych pomocy.

W roku 1978, nowy rozdział w firmie otwiera Piotr Voigt, syn Stanisława, który jako pierwszy w Polsce zapoczątkował produkcję i dopasowywanie twardych soczewek kontaktowych na masową skalę. W kolejnych latach uruchomił filie firmy w Chrzanowie i Myślenicach a jego żona Clivia otworzyła sklepy optyczne przy ul. Grodzkiej i przy rondzie Matecznym.

Rok 2011 to następny przełom w historii rodziny Voigt. Piotr wraz z rodziną założył Voigt Medica, nowoczesne centrum okulistyczne. Ośrodek, którego mocną stroną byli wykwalifikowani optometryści, doświadczeni lekarze oraz najnowocześniejszy sprzęt. Bardzo szybko znalazł uznanie wśród Pacjentów zainteresowanych laserową korekcją wady wzroku, leczeniem stożka rogówki i zabiegami usunięcia zaćmy.

Niestety zbyt szybko okazało się, że inwestycja dokonana pod ew. kontrakt z NFZ była błędna, gdyż jak to często bywa, zapowiadane konkursy na nowe kontrakty zostały w 2011 roku odroczone na wiele lat. Piotr pozyskał więc wspólnika, z którym jak to często bywa, drogi rozeszły się w połowie 2018 roku.

W tej sytuacji Piotr Voigt wraz z rodziną założył z początkiem 2019 roku Voigt Klinika Oka, która przy współpracy z Innowacyjny Centrum Uniwersytetu Jagiellońskiego, tworzy na mapie Krakowa i Polski, najnowocześniejszy ośrodek refrakcyjnej korekcji wad wzroku oraz leczenia stożka rogówki.

Przeczytaj także

 • Zespół Voigt Klinika Oka w trakcie zabiegu laserowej korekcji wzroku

  Poznaj nas bliżej.

  O nas

  Zespół Voigt Klinika Oka w trakcie zabiegu laserowej korekcji wzroku
 • Zespół Kliniki okulistycznej Voigt podczas zabiegu laserowej korekcji wzroku

  Jesteśmy nie tylko ambitnym zespołem, ale także zgranym. Cenimy dobrą atmosferę i stawiamy na dobre samopoczucie pacjentów.

  Nasz zespół

  Zespół Kliniki okulistycznej Voigt podczas zabiegu laserowej korekcji wzroku
 • Panorama sali operacyjnej Kliniki okulistycznej Voigt

  Zapraszamy do zapoznania się z naszymi usługami. Kontakt telefoniczny pozwoli na przekazaniu Państwu szczegółów zabiegów i kwalifikacji.

  Usługi

  Panorama sali operacyjnej Kliniki okulistycznej Voigt

Te osoby już nam zaufały

 • Urszula Radwanska, tenisistka

  Składam podziękowania Panu Piotrowi Voigtowi za profesjonalną pomoc okulistyczną, która pozwoliła mi grać w tenisa bez okularów i soczewek.

  Urszula Radwańska

 • Kamil Majchrzak, tenisista

  Nareszcie widzę na korcie bez korekcji. Voigt Klinika Oka zlikwidowała moją wadę wzroku w 24 godziny. Niesamowite!!!!

  Kamil Majchrzak

  Czołowy tenisista polski, w pierwszej setce światowej

 • Stanisław Karpiel Bułecka, wokalista zespołu Future Folk

  Dziękuję Panu Piotrowi Voigtowi za profesjonalną pomoc dla moich oczu. Powodzenia w nowej klinice.

  Stanisław Karpiel-Bułecka

 • Snowboardzistka Weronika Biela ze specjalistą optometrystą Piotrem Voigtem

  Dziękuję Panu Piotrowi Voigtowi za uratowanie mojego wzroku i tym samym za umożliwienie mi kontynuowania kariery sportowej i udział w zimowych Igrzyskach Olimpijskich w PyeongChangu w 2018 roku.

  Weronika Biela

 • Jerzy Janowicz i Marta Domachowska, tenisiści

  Serdeczne podziękowania dla Pana Piotra Voigta za perfekcyjne wykonanie korekcji naszych wad wzroku. Życzymy pomyślności w nowej klinice.

  Jerzy Janowicz i Marta Domachowska

 • Wojciech Chmielewski

  Chciałbym serdecznie podziękować za wspaniałą wizyte w Waszej klinice, szczególnie za miłą atmosferę, szybkość wizyty, a przede wszystkim za profesjonalizm.

  Wojciech Chmielewski

 • Wszystko przebiegało sprawnie i w miłej atmosferze. Zabieg odbył się w komfortowych warunkach, przy muzyce i rozmowie z zespołem. Wszystko zostało przeprowadzone z pełnym profesjonalizmem.

  Natan Węgrzycki Szymczyk