Menu Zamknij

Strona główna  /   Historia rodziny Voigt

Historia rodziny Voigt i działalności w dziedzinie okulistyki

Tradycje rodzinne pielęgnowane od pokoleń.

historia rodziny Voigt

Początki działalności w branży optycznej w rodzinie Voigt, datuje się na koniec XIX wieku. Jednak pierwsze zapisy zachowane w księgach handlowych Królewskiego Miasta Krakowa pochodzą z 1910 roku.

Założycielka firmy optycznej, Helena Voigt, była osobą bardzo przedsiębiorczą i uruchomiła, jako pierwsza w Krakowie, sprzedaż gotowych okularów w metalowych oprawach, które początkowo sprowadzała z Wiednia. W 1928 roku, nabyła kamienicę przy ul. Floriańskiej 47 w Krakowie, gdzie jedna z filii Voigt Optyk znajduje się do dzisiaj. W ten sposób powstała jedna z najstarszych firm optycznych w Polsce i najstarsza w Krakowie. W tym samym roku, synowie Heleny – Stanisław i Jan, pobierali naukę w optycznym ośrodku w Jenie, uchodzącym za kolebkę europejskiej optyki. Nauka w niemieckiej szkole, a potem przedstawicielstwo Zeiss’a (lornetki, mikroskopy, lupy itp.) oraz Leica (aparaty fotograficzne), zapoczątkowały sprzedaż pomocy optycznych. Voigt Optyk był jednym z trzech istniejących wówczas punktów, umożliwiających zakup takich specjalistycznych pomocy.

W roku 1978, nowy rozdział w firmie otwiera Piotr Voigt, syn Stanisława, który jako pierwszy w Polsce zapoczątkował produkcję i dopasowywanie twardych soczewek kontaktowych na masową skalę. W kolejnych latach uruchomił filie firmy w Chrzanowie i Myślenicach a jego żona Clivia otworzyła sklepy optyczne przy ul. Grodzkiej i przy rondzie Matecznym.

Rok 2011 to następny przełom w historii rodziny Voigt. Zostało założone nowoczesne centrum okulistyczne Voigt Medica. Ośrodek, którego mocną stroną byli wykwalifikowani optometryści, doświadczeni lekarze oraz najnowocześniejszy sprzęt. Bardzo szybko znalazł uznanie wśród Pacjentów zainteresowanych laserową korekcją wady wzroku, leczeniem stożka rogówki i zabiegami usunięcia zaćmy.

Niestety zbyt szybko okazało się, że inwestycja dokonana pod ew. kontrakt z NFZ była błędna, gdyż jak to często bywa, zapowiadane konkursy na nowe kontrakty zostały w 2011 roku odroczone na wiele lat. A państwo polskie zawiodlo inwestorów kolejny raz.Piotr pozyskał więc wspólnika, z którym jak to często bywa, drogi rozeszły się w połowie 2018 roku.

W tej sytuacji Piotr Voigt wraz z rodziną założył z początkiem 2019 roku Voigt Klinika Oka, która przy współpracy z Innowacyjnym Centrum Uniwersytetu Jagiellońskiego, tworzy na mapie Krakowa i Polski, najnowocześniejszy ośrodek refrakcyjnej korekcji wad wzroku oraz leczenia stożka rogówki natomiast stara firma, która przez kilka lat pozycjonowała się pod nazwą Voigt, utraciła w 2022 roku swoją tożsamość I została wykupiona przez medyczną sieciówkę.