Młoda kobieta w okularach czyta z ekranu komputera

Słownik pojęć

Aby łatwiej Państwu było zrozumieć bardzo skomplikowaną materię okulistyki, sukcesywnie dodajemy do słowniczka pojęć kolejne literki i pozycje wyjaśniające.

A

Afakia – brak soczewki wewnątrzgałkowej w oku. Soczewka odpowiada za akomodację oka. Taki stan zachodzi po usunięciu soczewki (np. na skutek zaćmy). W dzisiejszych czasach taki stan zachodzi bardzo rzadko, gdyż soczewka naturalna jest zastępowana przez soczewkę sztuczną w ciągu tej samej procedury.

Akomodacja – zjawisko dostosowania się oka do oglądania przedmiotów znajdujących się w różnych odległościach. Polega na odpowiednim, częściowo podświadomym doborze długości ogniskowej układu optycznego oka, tak aby na siatkówce powstawał ostry obraz oglądanego przedmiotu. Zdolność ta zanika z wiekiem na skutek powolnego sztywnienia soczewki.

Amblyopia – obniżenie ostrości widzenia mimo optymalnej korekcji optycznej i braku zmian organicznych w oku. Przyczyną jest zwykle zez lub niekorygowana we właściwy sposób wada refrakcji. Wyleczalna przez odpowiednie dobranie korekcji wady i lub odpowiednie ćwiczenia pleoptyczne wzroku.

Astygmatyzm – budowa (w przeważających przypadkach) rogówki odbiega kształtem od kulistości. Przypomina raczej budowę jajka tzn. jeden promień krzywizny jest większy od drugiego. Wada tylko minimalnie ulega zmianie po zakończeniu wzrostu gałki ocznej. A. koryguje się okularami, soczewkami kontaktowymi lub za pomocą laserowej korekcji wzroku.

Anisometropia – różnica wady refrakcji między oczami. Często jest przyczyną niedowidzenia. Korekcja okularowa nie rozwiązuje problemu ze względu na różne wielkości obrazu między okiem prawym i lewym. Można stosować soczewki kontaktowe lub laserową korekcję wady wzroku co w całości likwiduje tą różno wzroczność.

B

Blepharitis – jest jednym z najczęstszych stanów zapalnych powiek. Ten stan może powodować pieczenie, swędzenie lub uczucie ziarnistości w worku spojówkowym. Chociaż zapalenie powiek nie zagraża wzrokowi, może prowadzić do trwałych zmian marginesu powieki. Jest wynikiem bakterii i zapalenia z zatłoczonych gruczołów łojowych znajdujących się u podstawy każdej rzęsy. B. można się zarazić ale występują też stany nieinfekcyjne lub alergiczne.

Basedow – Choroba Graves-Basedowa. Choroba autoimmunologiczna objawiająca się jako nadczynność tarczycy. Często występuje wytrzeszcz, zaburzenia ruchomości gałek ocznych, zez oraz podwójne widzenie.
Bionokularne widzenie – Widzenie obuoczne. Binokle dawniej używane określenie opisujące okulary.

C

Cyklop – Mityczny olbrzym z jednym okiem na środku czoła.

D

Diplopia – Podwójne widzenie. Jednoczesne postrzeganie dwóch obrazów, w którym każdy obraz pochodzi z innego oka. Bywa bardzo uciążliwa choć niektórzy pacjenci są w stanie ignorować drugi obraz poprzez podświadome wyłączenie informacji docierającej do mózgu.

E

Esophoria – Zez zbieżny ukryty – zez okresowy, jedno oko „ucieka do wewnątrz” przy zmęczeniu, zamyśleniu, zasłonięciu jednego oka itp.

Esotropia – Zez zbieżny – nierównoległe ustawienie gałek ocznych, w którym jedno oko „ucieka do nosa”.

Exophoria – Zez rozbieżny ukryty – zez okresowy, jedno oko „ucieka na zewnątrz” przy zmęczeniu, zamyśleniu, zasłonięciu jednego oka itp.

Exotropia – Zez rozbieżny – nierównoległe ustawienie gałek ocznych, w którym jedno oko „ucieka na zewnątrz”.

F

Fuzja – Drugi stopień obuocznego widzenia, polegający na umiejętności „zlewania w jeden” dwóch obrazów, z których każdy pochodzi z innego oka.

Te osoby już nam zaufały

 • Urszula Radwanska, tenisistka

  Składam podziękowania Panu Piotrowi Voigtowi za profesjonalną pomoc okulistyczną, która pozwoliła mi grać w tenisa bez okularów i soczewek.

  Urszula Radwańska

 • Kamil Majchrzak, tenisista

  Nareszcie widzę na korcie bez korekcji. Voigt Klinika Oka zlikwidowała moją wadę wzroku w 24 godziny. Niesamowite!!!!

  Kamil Majchrzak

  Czołowy tenisista polski, w pierwszej setce światowej

 • Stanisław Karpiel Bułecka, wokalista zespołu Future Folk

  Dziękuję Panu Piotrowi Voigtowi za profesjonalną pomoc dla moich oczu. Powodzenia w nowej klinice.

  Stanisław Karpiel-Bułecka

 • Snowboardzistka Weronika Biela ze specjalistą optometrystą Piotrem Voigtem

  Dziękuję Panu Piotrowi Voigtowi za uratowanie mojego wzroku i tym samym za umożliwienie mi kontynuowania kariery sportowej i udział w zimowych Igrzyskach Olimpijskich w PyeongChangu w 2018 roku.

  Weronika Biela

 • Jerzy Janowicz i Marta Domachowska, tenisiści

  Serdeczne podziękowania dla Pana Piotra Voigta za perfekcyjne wykonanie korekcji naszych wad wzroku. Życzymy pomyślności w nowej klinice.

  Jerzy Janowicz i Marta Domachowska

 • Wojciech Chmielewski

  Chciałbym serdecznie podziękować za wspaniałą wizyte w Waszej klinice, szczególnie za miłą atmosferę, szybkość wizyty, a przede wszystkim za profesjonalizm.

  Wojciech Chmielewski

 • Wszystko przebiegało sprawnie i w miłej atmosferze. Zabieg odbył się w komfortowych warunkach, przy muzyce i rozmowie z zespołem. Wszystko zostało przeprowadzone z pełnym profesjonalizmem.

  Natan Węgrzycki Szymczyk