Zabieg iniekcji doszklistkowej

Iniekcje doszklistkowe

Iniekcja doszklistkowa to zabieg polegający na podaniu zastrzyku z preparatem leczniczym do gałki ocznej. Iniekcje stosowane są głównie w leczeniu wysiękowej postaci AMD. Terapia przeważnie obejmuje serię zastrzyków, wykonywanych w określonych odstępach czasu, wg zaleceń lekarza.

Iniekcje doszklistkowe w leczeniu wysiękowej postaci AMD

Iniekcje doszklistkowe to aktualnie najskuteczniejsza metoda leczenia wysiękowej postaci AMD (wysiękowa postać zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem). 

Jednym z objawów choroby jest wrażenie “falowania” liter. Wywołane jest ono uniesieniem siatkówki, w okolicy plamkowej, pod którą wytworzyły się patologiczne naczynia krwionośne. Nieprawidłowo zbudowane ściany tych naczyń przepuszczają osocze, w wyniku czego powstają obrzęki i krwotoki do plamki. Ich objawem jest występowanie szarej lub czarnej plamy w centralnym polu widzenia pacjenta. Rozwój patologicznych naczyń krwionośnych pod siatkówką związany jest prawdopodobnie z genetycznie zwiększoną aktywnością czynnika VEGF (Vascular Endothelial Growth Factor). 

Leczenie polega na podawaniu zastrzyków z preparatami mającymi na celu hamowanie powstawania patologicznych naczyń krwionośnych – hamowanie VEGF. Wstrzyknięcie dogałkowe preparatów anty-VEGF może zahamować postęp choroby, ale już nie odwróci istniejących zmian.

Jak przebiega zabieg iniekcji doszklistkowej w wysiękowym AMD

Kwalifikacja pacjentów do zabiegów iniekcji doszklistkowej w wysiękowej postaci AMD opiera się zawsze na pełnym badaniu okulistycznym. Sam zabieg wykonywany jest w warunkach ambulatoryjnych przez lekarza okulistę i trwa kilka minut. 

Podanie zastrzyku wewnątrzgałkowego nie  jest bolesne. Iniekcja poprzedzona jest podaniem miejscowego znieczulenia kroplowego. Przed wstrzyknięciem leku lekarz dezynfekuje spojówki i unieruchamia powieki za pomocą rozwórki. Następnie podaje zastrzyk do ciała szklistego gałki ocznej. Sam zabieg iniekcji doszklistkowej trwa ok. 5 minut. 

Po zabiegu na oko zostaje nałożony opatrunek, który powinien być pozostawiony do następnego dnia. Oko może być podrażnione i zaczerwienione. Ważne, aby po zabiegu bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarza.

Dlaczego iniekcje doszklistkowe?

Zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD) to problem medyczny i społeczny, który dotyka nawet 1,5 miliona pacjentów w Polsce. Nieleczona lub zbyt późno zdiagnozowana wysiękowa postać AMD może prowadzić do nieodwracalnej utraty widzenia. Iniekcja doszklistkowa preparatem anty VEGF jest obecnie najskuteczniejszą metodą leczenia tego schorzenia. Decydując się na to leczenie, możemy zahamować dalszy rozwój tej choroby i spowolnić proces utraty wzroku.

Przeczytaj także:

 • Uśmiechnięta starsza kobieta w okularach

  Jakie są objawy amd i jak z nimi walczyć? co to jest terapia 2rt?

  Leczenie AMD (zwyrodnienie plamki żółtej)

  Uśmiechnięta starsza kobieta w okularach

  Posiadamy długie doświadczenie z laserem 2RT, który w naszych rękach zatrzymuje postęp zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem. Nie zwlekaj z podjęciem terapii, im szybciej ona się rozpocznie, tym lepszy efekt uda się osiągnąć.

Te osoby już nam zaufały

 • Urszula Radwanska, tenisistka

  Składam podziękowania Panu Piotrowi Voigtowi za profesjonalną pomoc okulistyczną, która pozwoliła mi grać w tenisa bez okularów i soczewek.

  Urszula Radwańska

 • Kamil Majchrzak, tenisista

  Nareszcie widzę na korcie bez korekcji. Voigt Klinika Oka zlikwidowała moją wadę wzroku w 24 godziny. Niesamowite!!!!

  Kamil Majchrzak

  Czołowy tenisista polski, w pierwszej setce światowej

 • Stanisław Karpiel Bułecka, wokalista zespołu Future Folk

  Dziękuję Panu Piotrowi Voigtowi za profesjonalną pomoc dla moich oczu. Powodzenia w nowej klinice.

  Stanisław Karpiel-Bułecka

 • Snowboardzistka Weronika Biela ze specjalistą optometrystą Piotrem Voigtem

  Dziękuję Panu Piotrowi Voigtowi za uratowanie mojego wzroku i tym samym za umożliwienie mi kontynuowania kariery sportowej i udział w zimowych Igrzyskach Olimpijskich w PyeongChangu w 2018 roku.

  Weronika Biela

 • Jerzy Janowicz i Marta Domachowska, tenisiści

  Serdeczne podziękowania dla Pana Piotra Voigta za perfekcyjne wykonanie korekcji naszych wad wzroku. Życzymy pomyślności w nowej klinice.

  Jerzy Janowicz i Marta Domachowska

 • Wojciech Chmielewski

  Chciałbym serdecznie podziękować za wspaniałą wizyte w Waszej klinice, szczególnie za miłą atmosferę, szybkość wizyty, a przede wszystkim za profesjonalizm.

  Wojciech Chmielewski

 • Wszystko przebiegało sprawnie i w miłej atmosferze. Zabieg odbył się w komfortowych warunkach, przy muzyce i rozmowie z zespołem. Wszystko zostało przeprowadzone z pełnym profesjonalizmem.

  Natan Węgrzycki Szymczyk