Drzwi do pomieszczenia przygotowawczego Centrum Badań Klinicznych Voigt Klinika Oka

Pozostałe zabiegi

Usuwanie zmian z powiek – kaszaków, cyst,  kępek żółtych

Kaszak i cysta

Kaszak to zmiana skórna o średnicy kilku milimetrów, powstająca na skórze w okolicach mieszków włosowych, na skutek gromadzenia się łoju. Kaszaki najczęściej pojawiają na skórze głowy oraz twarzy, często na powiekach. Zwykle są miękkie, jasne, niebolesne, przesuwalne pod skórą, mogą się z czasem powiększać.

Cysta to mała przestrzeń płynowa ograniczona torbą. Jest niebolesna, może się powiększać, zawiera bezbarwny . 

Rozpoznanie i usuwanie kaszaków i cyst

Zmiany te rozpoznaje lekarz okulista podczas badania.

Kaszaków, cyst,  ani innych zmian guzowatych, nie należy samodzielnie usuwać w warunkach domowych, gdyż  można je pomylić z  ropniem, tłuszczakiem lub – bardzo rzadko – z nerwiakowłókniakiem (złośliwą zmianą nowotworową). Dodatkowo samodzielne nakłuwanie lub nacinanie torbieli może prowadzić do ich nadkażenia. 

Zabieg usunięcia kaszaka lub cysty odbywa się w znieczuleniu miejscowym, polega na nacięciu torby i  usunięciu zalegającej w niej treści.

UMÓW SIĘ NA ZABIEG I ZAREZERWUJ WIZYTĘ

Kępki żółte

Kępki żółte (xanthelasmae), to żółtawe, płaskie, ograniczone grudki, które mogą tworzyć się na skórze w okolicy kąta przyśrodkowego powieki górnej i dolnej. Mogą występować na obu powiekach – zarówno górnych, jak i dolnych. Powiększają się powoli, są niebolesne, nie powodują odczynów zapalnych. Są to złogi ciał tłuszczowych lub cholesterolu, a ich pojawienie się na skórze może świadczyć o zaburzeniach w gospodarce lipidami. 

Kępki żółte mogą pojawić się w przebiegu miażdżycy, cukrzycy, chorób nerek i wątroby, ale także występują u osób, które nie cierpią na żadną z tych dolegliwości. 

Diagnoza i leczenie kępek żółtych

Kępki żółte rozpoznaje lekarz okulista w czasie badania okulistycznego.

Leczenie kępek żółtych polega na wycięciu ich w całości. Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym, po zabiegu zakładane są szwy, które trzeba po 7 dniach usunąć.

Nie można usuwać ani wyciskać kępek żółtych na własną rękę, gdyż są to zmiany o jednorodnej strukturze, nie da się ich usunąć wyciskaniem, tylko trzeba je wyciąć w całości.

Gradówka

Gradówka to zatkany, nadkażony gruczoł powiekowy. Wygląda jak niewielki guzek o miękkiej konsystencji, zawierający zastoinową wydzielinę otoczoną włóknistą torbą. Gradówka powstaje w wyniku zaczopowania ujścia gruczołu tarczkowego (gruczołu Meiboma) na wewnętrznej stronie powieki. Może powstać zarówno na górnej jak i dolnej powiece. Najczęściej jest następstwem jęczmienia. Predysponują do jej powstania łojotokowe zapalenie skóry i trądzik różowaty. 

Gradówka najczęściej jest mało estetyczna. Czasem w wyniku gromadzącej się w tym miejscu wydzieliny może rozwinąć się przewlekłe zapalenie i bolesny obrzęk powieki.

Leczenie gradówki

Gradówkę rozpoznaje lekarz okulista podczas badania okulistycznego.

Leczenie gradówki – rozpoczyna się od zachowawczego – farmakologicznego – stosuje się maść przeciwzapalną z antybiotykiem. W razie braku poprawy – można podać bezpośrednio do gradówki zastrzyk z lekiem przeciwzapalnym, który powoduje resorpcję – wchłonięcie się gradówki.

Zaawansowaną gradówkę usuwa się chirurgicznie w znieczuleniu miejscowym. Zabieg polega na jej nacięciu i usunięciu jej zawartości wraz z  torbą, przeprowadza się go od wewnętrznej strony powieki. Po zabiegu na powiekę oka jest założony opatrunek, który trzeba zdjąć następnego dnia.

Usuwanie ciała obcego z oka

Ciało obce w oku to najczęściej drobinka różnego pochodzenia, która dostała się do oka i  drażni spojówkę powodując ból i łzawienie. W większości przypadków, aby ją usunąć, wystarczą domowe zabiegi – wypłukanie spojówki okolicy oka. Jeżeli jednak ciało obce dostanie się pod powiekę górną, trzeba ją odwinąć i usunąć drobnym narzędziem. Najlepiej  powinien zrobić  to lekarz specjalista w powiększeniu lampy szczelinowej, gdyż drobinki te nie są najczęściej widoczne gołym okiem. 

Gdy ciało obce wpadnie do oka pod dużym ciśnieniem – np. opiłek żelaza przy szlifowaniu metalu, najczęściej wbija się ono w powierzchnię rogówki. Aby je usunąć, niezbędna jest pomoc okulisty, który w powiększeniu lampy szczelinowej, w znieczuleniu miejscowym specjalnym narzędziem usuwa je z rogówki.

Czasem stan zapalny lub powierzchowny uraz oka imituje uczucie ciała obcego w oku, lekarz okulista w badaniu w lampie szczelinowej weryfikuje rozpoznanie.

Te osoby już nam zaufały

 • Urszula Radwanska, tenisistka

  Składam podziękowania Panu Piotrowi Voigtowi za profesjonalną pomoc okulistyczną, która pozwoliła mi grać w tenisa bez okularów i soczewek.

  Urszula Radwańska

 • Kamil Majchrzak, tenisista

  Nareszcie widzę na korcie bez korekcji. Voigt Klinika Oka zlikwidowała moją wadę wzroku w 24 godziny. Niesamowite!!!!

  Kamil Majchrzak

  Czołowy tenisista polski, w pierwszej setce światowej

 • Stanisław Karpiel Bułecka, wokalista zespołu Future Folk

  Dziękuję Panu Piotrowi Voigtowi za profesjonalną pomoc dla moich oczu. Powodzenia w nowej klinice.

  Stanisław Karpiel-Bułecka

 • Snowboardzistka Weronika Biela ze specjalistą optometrystą Piotrem Voigtem

  Dziękuję Panu Piotrowi Voigtowi za uratowanie mojego wzroku i tym samym za umożliwienie mi kontynuowania kariery sportowej i udział w zimowych Igrzyskach Olimpijskich w PyeongChangu w 2018 roku.

  Weronika Biela

 • Jerzy Janowicz i Marta Domachowska, tenisiści

  Serdeczne podziękowania dla Pana Piotra Voigta za perfekcyjne wykonanie korekcji naszych wad wzroku. Życzymy pomyślności w nowej klinice.

  Jerzy Janowicz i Marta Domachowska

 • Wojciech Chmielewski

  Chciałbym serdecznie podziękować za wspaniałą wizyte w Waszej klinice, szczególnie za miłą atmosferę, szybkość wizyty, a przede wszystkim za profesjonalizm.

  Wojciech Chmielewski

 • Wszystko przebiegało sprawnie i w miłej atmosferze. Zabieg odbył się w komfortowych warunkach, przy muzyce i rozmowie z zespołem. Wszystko zostało przeprowadzone z pełnym profesjonalizmem.

  Natan Węgrzycki Szymczyk