Menu Zamknij

Strona główna  /  Blog  /   Zapalenie rogówki – typy, rodzaje, objawy i możliwe powikłania

Zapalenie rogówki – typy, rodzaje, objawy i możliwe powikłania

1 grudnia, 2020

Rogówka to zewnętrzna, wypukła warstwa oka, znajdująca się w jego przedniej części. Pełni ona bardzo ważną rolę w procesie widzenia – „przepuszcza” promieniowanie świetlne do gałki ocznej i odpowiednio je załamuje. Aby mechanizm przebiegał prawidłowo, ta część oka musi być w pełni przezroczysta. Zapalenie rogówki może natomiast zaburzać jej przejrzystość, a co za tym idzie – proces widzenia, dlatego chorobę trzeba jak najszybciej leczyć.

Zapalenie rogówki – typy i rodzaje 

Zapalenie rogówki może mieć różne przyczyny. Pod tym względem wyróżnia się stan zapalny infekcyjny oraz nieinfekcyjny.

W chorobie wywołanej przez infekcję będą to:

  • bakteryjne zapalenie rogówki – jak sama nazwa wskazuje, wywołują je bakterie np. po uszkodzeniu nabłonka rogówki lub w zespole suchego oka, gdzie narząd wzroku nie jest odpowiednio chroniony z powodu zbyt małej ilości filmu łzowego. Zapalenie mogą wywołać bakterie takie jak: Neisseria gonorrhoeae, Haemophilus influenzae, Staphylococus aureus, Pseudomonas aeruginosa,
  • grzybicze zapalenie rogówki – wywołane jest przez grzyby. Często wiąże się z kontaktem z drewnem lub użyciem zakażonych płynów pielęgnacyjnych do soczewek kontaktowych,
  • wirusowe zapalenie rogówki – spotyka się głównie u osób z obniżoną odpornością. W przypadku zapalenia nagminnego rogówki i spojówki, mogą wywołać je adenowirusy typ 8, 19 lub 37. Inny rodzaj wirusa to Herpes zoster ophthalmicus wywołujący półpasiec oczny lub Keratitis herpetica będący przyczyną opryszczkowego zapalenia rogówki,
  • pierwotniakowe zapalenie rogówki – nazywane również pełzakowym zapaleniem rogówki, wywołane jest przez Acanthamoebę – jednokomórkowego pełzaka. Może wiązać się z nieodpowiednią higieną podczas używania soczewek kontaktowych.

W nieinfekcyjnym zapaleniu rogówki, przyczyną bywa alergia, uszkodzenie unerwienia rogówki, choroba autoimmunologiczna bądź choroba układowa, czyli ogólnoustrojowa.

W schorzeniu wyróżnia się także dwie jej postaci – wrzodziejące zapalenie rogówki kiedy nabłonek jest uszkodzony oraz niewrzodziejące, gdy nie dochodzi do jego uszkodzenia.

Zapalenie rogówki – objawy

Wśród objawów zapalenia rogówki, pacjenci najczęściej wymieniają: ostry ból oka, światłowstręt, obniżenie ostrości wzroku, zaczerwienienie oka, obrzęk powiek coraz wydzielinę śluzowo-ropną w worku spojówkowym. 

Objawy różnią się jednak w zależności od rodzaju zapalenia: 

  • W infekcji bakteryjnej może to być ograniczone zmętnienie rogówki koloru białego, martwica całej rogówki i bardzo gęsta wydzielina śluzowo-ropna.
  • W zakażeniu grzybiczym – w badaniu widoczne są kraterowe biało szare owrzodzenia z suchym centralnym dnem i puszystymi strzępkami w kolorze białym.
  • W wirusowym zapaleniu rogówki – w przypadku adenowirusów – pacjenci skarżą się na bóle głowy, powiększenie węzłów chłonnych przy uszach, mocne zaczerwienienie spojówek, niekiedy krwawe wybroczyny i koliste zmętnienia na rogówce zaburzające widzenie. W półpaścu ocznym objawy to punktowe ubytki nabłonka rogówki, pęcherzyki w pobliżu oka – na powiece, nosie, czole. W opryszczkowym zapaleniu pojawiają się charakterystyczne ubytki nabłonka w kształcie drzewka.

Pierwotniakowemu zapaleniu rogówki towarzyszy z kolei silny ból w trakcie pocierania powiek oraz pierścieniowate przymglenie rogówki.

Zapalenie rogówki – powikłania

Niestety stany zapalne tej części oka mogą prowadzić do powikłań. Szczególnie narażone na nie są osoby, które przeszły wirusowe zapalenie rogówki.

Choroba ta może wywołać zmętnienie rogówki, jej owrzodzenie, perforację, zapalenie wnętrza tkanki ocznej, a nawet jej całkowite zapalenie. Powikłania niekiedy wiążą się także z zaburzeniem architektury oka – po ustąpieniu stanu zapalnego pojawia się wtórna jaskra lub zaćma. Rośnie również ryzyko nadkażenia bakteryjnego. Jednym z najczęstszych powikłań, na które skarżą się pacjenci, jest pogorszenie wzroku po zapaleniu rogówki. Przyczyną takiego stanu są blizny, które powstały w następstwie choroby.

Jak leczy się powikłania po zapaleniu rogówki?

Zarówno jaskrę, jak i zaćmę wtórną można leczyć przy pomocy lasera. W przypadku jaskry jest to zabieg trabekuloplastyki laserowej, którego celem jest obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego.

zaćmie wtórnej sprawdza się kapsulotomia – zabieg przeprowadzany z użyciem wiązki lasera trwa zaledwie kilka sekund. Procedura polega na wykonaniu małego otworu w centralnej części torebki tylnej soczewki. Pacjenci odczuwają natychmiastową poprawę jakości widzenia. 

Jeśli chodzi o owrzodzenia, lekarz stosuje antybiotyki, krople sterydowe i terapeutyczne soczewki. Perforacja rogówki z kolei wymaga jej jak najszybszego przeszczepienia.

Zapalenie wnętrza tkanki ocznej wiąże się z koniecznością podania antybiotyków, a w razie gwałtownego postępu – przeprowadzenia zabiegu witrektomii polegającego na wycięciu ciała szklistego z wnętrza oka. Zwykle jest to ostatnia szansa na odzyskanie lub utrzymanie widzenia.

Zabieg usuwania blizn po zapaleniu rogówki można wykonać laserowo. Bardzo popularny jest zabieg PTK, polegający na usuwaniu lub modelowaniu fragmentów rogówki z wykorzystaniem metody fotoablacji. Urządzenie działa tylko na powierzchni rogówki, dzięki czemu nie ma ryzyka uszkodzenia warstw wewnętrznych. Zabiegi laserowego usuwania blizn rogówki oferuje nasza klinika okulistyczna w Krakowie – Voigt Klinika Oka.