Menu Zamknij

Strona główna  /  Usługi  /   Leczenie stożka rogówki

Leczenie stożka rogówki

Zapoznaj się ze wskazaniami do zabiegu, jego przebiegiem i zaleceniami dla pacjentów, a także z przeciwskazaniami do zabiegu.

leczenie stożka rogówki - zabieg korekcja

Leczenie stożka rogówki to szansa na odzyskanie ostrości widzenia, na zatrzymanie postępu choroby, a także na uniknięcie przeszczepu rogówki.

W Voigt Klinika Oka wykonujemy innowacyjne na skalę światową zabiegi skutecznie leczące stożek rogówki: wszczepianie pierścieni śródrogówkowych oraz cross-linking (ze ściąganiem nabłonka lub bez), ale także stosujemy innowacyjną procedurę Topoguided (modelowanie rogówki). Zabiegi, diagnostyka i opieka po zabiegu wykonywane są przez doświadczonych specjalistów.

Czym jest stożek rogówki?

Stożek rogówki to choroba, która powoduje zmianę kształtu rogówki – z kulistego na stożkowaty. W związku z tym pogarsza się jakość widzenia, następuje zniekształcenie zarysu obrazu postaci i przedmiotów, rozdwojenie widzenia, potrzeba częstego pocierania oczu oraz konieczność częstej zmiany okularów lub soczewek. Zazwyczaj stożek rogówki diagnozuje się u młodych, zdrowych i aktywnych osób między 15. a 20. rokiem życia. Choroba szczególnie szybko rozwija się u pacjentów do 30 roku życia, a jej spowolnienie (czasami nawet zupełne zatrzymanie) występuje u osób po 55.

Stożek rogówki trzeba leczyć!

W zależności od stopnia zaawansowania choroby może to być leczenie zachowawcze lub operacyjne. Okulary oraz soczewki kontaktowe mogą być pomocne jedynie w pierwszych fazach schorzenia, kiedy zmiany nie są bardzo zaawansowane, a pogorszenie widzenia nie utrudnia pacjentowi normalnego funkcjonowania. Jednak w miarę postępowania choroby wskazane są innowacyjne i skuteczne działania.

Stożek rogówki – coraz częściej występujące schorzenie oczu

Zdrowa rogówka ma charakterystyczny kształt kuli i jest osłoną gałki ocznej. W przebiegu stożka rogówki jej środek staje się cieńszy, a działanie ciśnienia wewnątrzgałkowego uwypukla rogówkę. Efektem jest znaczne pogorszenie jakości widzenia, zwiększenie astygmatyzmu oraz tzw. efekt halo, czyli rozmycie ostrości obrazów w pobliżu źródeł światła.

Występowanie stożka rogówki, według badań epidemiologicznych to około 54 – 265 przypadków na 100 tyś. Co roku zachorowalność to od 2 do 23 przypadków na 100 tys.

W świetle różnych badań epidemiologicznych wydaje się, że występowanie stożka rogówki jest częstsze niż mogłoby się jeszcze niedawno wydawać. W literaturze podaje się, że częstotliwość choroby to od około 54 do 265 przypadków na 100 tys. osób.

Stożek rogówki – na czym polega to schorzenie?

Stożek rogówki to dość często występujące schorzenie zwyrodnieniowo-dystroficzne oka, które polega na uwypukleniu się centralnej i dolnej części rogówki, czemu towarzyszy pofałdowanie błony Descemeta. W bocznym przekroju oka jest to widoczne w postaci przybrania przez rogówkę kształtu stożka zamiast charakterystycznej kuli. Dodatkowo, grubość rogówki ulega zmniejszeniu nawet o 2/3, staje się ona mniej sztywna oraz traci wytrzymałość. U 85% pacjentów zmiany chorobowe pojawiają się w obu oczach, przy czym ich rozwój jest najczęściej niesymetryczny i niejednakowy.

Jakie są objawy stożka rogówki?

Pierwsze objawy stożka rogówki mogą pojawić się już w wieku kilku lat życia i rozwijają się do 40-50 lat. Później proces chorobowy spowalnia, a nawet się zatrzymuje. Stożek rogówki trzeba oczywiście leczyć – w zależności od stopnia zaawansowania choroby może to być leczenie zachowawcze lub operacyjne.

Do tej pory nie określono jednej konkretnej przyczyny rozwoju stożka rogówki. Przypuszcza się jednak, że wśród czynników ryzyka wystąpienia choroby znajduje się błąd genetyczny, a także  drobne urazy mechaniczne oka, częste pocieranie oczu, alergie objawiające się świądem i pieczeniem oczu.

Stożek rogówki jest obserwowany jako współwystępowanie w chorobach genetycznych, takich jak zespół Downa czy zespół Marfana.

 

Najczęściej obserwowane objawy stożka rogówki

  • pogorszenie jakości widzenia,
  • zniekształcanie zarysu obrazu postaci czy przedmiotów,
  • rozdwojone widzenie,
  • uczucie podrażnienia oczu,
  • potrzeba częstego pocierania oczu,
  • konieczność częstej zmiany okularów lub soczewek.

Zawansowane metody leczenia stożka rogówki

Jesteś zainteresowany tym zabiegiem?

W naszej klinice doświadczeni specjaliści indywidualnie podchodzą do każdego pacjenta. Zapraszamy do umówienia się na konsultację.

Voigt to doświadczenie

Ponad 120 lat doświadczenia przekazywanego z pokolenia na pokolenie.

Cross-linking – procedura stosowana w pierwszej fazie zaawansowania stożka

Cross-linking – czyli tzw. sieciowanie, to jedna z najnowocześniejszych i najczęściej stosowanych procedur okulistycznych, której celem jest usztywnienie rogówki oraz zwiększenie jej wytrzymałości. Jest to zabieg przede wszystkim zabezpieczający rogówkę przed postępowaniem stożka. Wykonuje się go przeznabłonkowo za pomocą promieni światła UV.

 

Cross-linking polega na miejscowym podaniu do rogówki ryboflawiny, która powoduje powstawanie nowych połączeń kolagenowych w rogówce. Następnie rogówka zostaje naświetlona ultrafioletem, co stymuluje produkcję wiązań kolagenowych, dzięki czemu staje się ona sztywniejsza, silniejsza i mniej podatna na odkształcenia.

Zabieg jest bezbolesny, małoinwazyjny, bezpieczny i skuteczny – u zdecydowanej większości pacjentów dochodzi do spowolnienia, zatrzymania, a nawet cofnięcia początkowych zmian w rogówce. Po zabiegu pacjent może normalnie funkcjonować i wrócić do codziennych zajęć. Procedura ta jest zazwyczaj stosowana w pierwszej fazie zaawansowania stożka.

W naszej klinice pracujemy nad ulepszeniem tej metody leczenia stożka rogówki.

TOPOGUIDED + CROSS-LINKING –  procedura stosowana w drugiej fazie zaawansowania stożka

Zabieg składa się z dwóch następujących po sobie procedur. Pierwszą procedurą jest topoguided. Polega na indywidualnym działaniu lasera w każdym punkcie na rogówce w celu wyrównania jej powierzchni. W przypadku stożka rogówki topoguided wykonuje się po uprzednim usunięciu nabłonka. Nabłonek jest usuwany laserem excimerowym (metoda trans-PRK), co powoduje, że krawędzie rogówki nie są „poszarpane” tak jak w przypadku zabiegów z użyciem tzw. „hokejki” (PRK) czy inną formą PRK, czyli zastosowanie „hokejki” z plastikową nakładką czyli EBK. Pozwala to na odbudowę nabłonka w taki sposób, że nabłonek regularnie pokrywa rogówkę, tworząc idealnie gładką powierzchnię.

 

Procedura ta jest wykonywana za pomocą jednego lasera i jest ona w pełni bezpieczna dla pacjenta. Kolejną procedurą w tym zabiegu jest cross-linking (po abrazji nabłonka), który ma na celu wzmocnienie wiązań kolagenowych rogówki i zahamowanie postępu stożka.

Różnica między zabiegiem w tym przypadku, polega na tym, że promienie UV wnikają w głębsze warstwy rogówki, czego efektem jest zwiększenie obszaru wzmocnienia włókien kolagenowych. Procedura topoguided ma na celu między innymi poprawę widzenia, dzięki wyrównaniu powierzchni rogówki, jak również daje możliwość późniejszego doboru korekcji okularowej czy korekcji za pomocą soczewek miękkich.

Pół roku po zabiegu pacjent może wykonać laserową korekcję wady refrakcji metodą powierzchniową i całkowicie pozbyć się okularów lub soczewek. Sam zabieg jest bezbolesny, natomiast po zabiegu oko boli przez ok. 2-3 dni, co jest naturalne przy odbudowie nabłonka. Po kilku dniach widzenie z czasem się poprawia, a ostrość wzroku może nawet osiągnąć 100%. Zabieg ten jest stosowany w szczególności w drugiej fazie zaawansowania stożka.

Wszczepienia pierścieni Intacs – procedura stosowana w trzeciej fazie zaawansowania stożka

Pierścienie Intacs są to półkoliste implanty, które wszczepia się pacjentowi w obwodowych częściach rogówki. Pierścień jest wykonany z tworzywa PMMA i jest w pełni bezpieczny dla oka. Pierścienie te spłaszczają i wyrównują rogówkę, stabilizują ją, co odwleka konieczność wykonania przeszczepu, ale przede wszystkim – poprawiają ostrość widzenia. PIOTR VOIGT JAKO JEDEN Z PIERWSZYCH NA ŚWIECIE ZASTOSOWAŁ LECZENIE STOŻKA JEDNYM PIERŚCIENIEM a nie jak to było w początkowej fazie stosowania pierścieni – dwoma połówkami.

Jak przebiega zabieg wszczepienia pierścieni Intacs?

W czasie zabiegu, za pomocą lasera femtosekundowego, pierścień wprowadza się we wcześniej utworzony laserem tunel. Stożek jest zazwyczaj umiejscowiony w dolnej części rogówki z powodu grawitacji. Dlatego pierścień, umieszczony w odpowiednim miejscu, ma za zadanie mechanicznie „przepchnąć” stożek ku górze, co spowoduje wyrównanie powierzchni rogówki. Ten etap (przesuwania) trwa ok. pół roku, czyli w tym czasie pacjent naprzemiennie może odczuwać polepszenie się i pogorszenie widzenia, aż rogówka uzyska w miarę odpowiedni kształt.

Zabieg jest bezbolesny i trwa ok 20 minut, a po zabiegu pacjent może normalnie funkcjonować.

Co ważne, podczas zabiegu nie ingeruje się w centralną część rogówki, procedura jest bezpieczna, skuteczna i w pełni odwracalna – pierścienie w każdej chwili można usunąć.

Pełne efekty zabiegu odczuwalne są po około trzech miesiącach.

Procedura ta jest zazwyczaj ratunkiem przed przeszczepem rogówki i alternatywą na lepsze widzenie. Intacs zostaje w oku pacjenta z reguły do końca życia i jest również zabezpieczeniem przed postępem choroby. Wszczepienie pierścienia Intacs stosuje się w trzeciej fazie zaawansowania stożka. Czwarta faza prowadzi do przeszczepu.

Zobacz, co o zabiegach INTACS i Cross Linking mówi Piotr Voigt

Opieka nad pacjentem po zabiegu korekcji stożka rogówki

Każdy pacjent po zabiegu stożka rogówki, wykonanym w Voigt Klinika Oka, jest pod stałą, bezpłatną opieką naszego ośrodka przez minimum 6 miesięcy, w zależności od postępów w leczeniu schorzenia.

Stożek rogówki – cena zabiegu

Cena zabiegu uzależniona jest od sposobu leczenia stożka rogówki. Szczegółowe informacje oraz aktualne ceny znajdują się na stronie Cennik.

 

Czy zabieg jest refundowany przez NFZ?

Chirurgiczne leczenie stożka rogówki nie jest objęte refundacją NFZ.  Zabiegi można wykonać jedynie w najbardziej prestiżowych klinikach w Polsce.

FAQ: Najczęściej zadawane pytania o leczenie Stożka Rogówki

Co to jest stożek rogówki?

Stożek rogówki, znany również jako keratokonus, to progresywne schorzenie oka charakteryzujące się stopniowym ścieńczeniem i osłabianiem rogówki, co prowadzi do nieregularnego astygmatyzmu i pogorszenia wzroku, a w przypadku zaawansowanego stożka do zmętnienia rogówki oraz konieczności jej przeszczepu.

Jakie są objawy stożka rogówki?

Typowe objawy to zniekształcenie i rozmazanie widzenia, widzenie podwójnych obrazów, zwiększona wrażliwość na światło i trudności z widzeniem w nocy.

Czy stożek rogówki można wyleczyć?

Istnieją metody hamujące progresję stożka rogówki (cross-linking, czyli sieciowanie włókien kolagenowych) oraz metody poprawiające jakość widzenia (m.in. wszczepienie pierścienie śródrogówkowych lub używanie soczewek stabilnokształtnych)

Jakie są dostępne metody leczenia stożka rogówki?

Do metod leczenia należą sieciowanie włókien kolagenowych, implantacja pierścieni śródrogówkowych, specjalistyczne soczewki kontaktowe i przeszczep rogówki.

Czym jest sieciowanie włókien kolagenowych?

Sieciowanie włókien kolagenowych (cross-linking) to procedura, która zwiększa wytrzymałość rogówki przez naświetlanie jej promieniami UV po zastosowaniu witaminy B2, co wzmacnia strukturę rogówki i zapobiega dalszej progresji stożka rogówki.

Czy przeszczep rogówki jest zawsze konieczny?

Przeszczep rogówki jest zalecany w zaawansowanych przypadkach stożka rogówki, kiedy inne metody leczenia nie przynoszą oczekiwanych rezultatów.

Jak długo trwa rekonwalescencja po zabiegu na stożek rogówki?

Czas rekonwalescencji zależy od rodzaju przeprowadzonego zabiegu.

Czy po leczeniu stożka rogówki nadal będę potrzebował okularów?

Wiele osób po leczeniu stożka rogówki nadal potrzebuje okularów lub specjalistycznych soczewek kontaktowych do korekcji wzroku. Głównym celem zabiegów nie jest poprawa ostrości wzroku, a zahamowanie progresji schorzenia rogówki i uniknięcie przeszczepu.

Czy leczenie stożka rogówki jest bolesne?

Większość zabiegów leczenia stożka rogówki jest przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym i nie powinna powodować bólu. Po zabiegu mogą wystąpić lekkie dolegliwości, które zwykle szybko mijają.

Jak mogę zapobiec postępowaniu stożka rogówki?

Regularne badania wzroku, unikanie intensywnego pocierania oczu i stosowanie zalecanych metod leczenia mogą pomóc w kontroli postępu choroby.

Eksperckie treści na naszym blogu

11 września, 2024

Poznaj najczęstsze przyczyny ciała obcego w oku i jak je rozpoznać

Czytaj

31 sierpnia, 2024

Jak rozpoznać objawy migreny ocznej i skutecznie sobie z nimi radzić

Czytaj

14 sierpnia, 2024

Przyczyny czerwonych oczu

Czytaj
Piotr Voigt

Specjalista biomechaniki rogówki

Umów się na wizytę
lub skontaktuj się z nami.

Umów się na wizytę