LECZENIE STOŻKA ROGÓWKI

PO CZYM ROZPOZNAĆ STOŻEK ROGÓWKI, JAKIE BADANIA PROWADZĄ DO
DIAGNOZY I JAKIE SĄ MOŻLIWE SPOSOBY NIWELACJI SKUTKÓW SCHORZENIA.

Stożek rogówki to choroba, która powoduje zmianę kształtu rogówki – z kulistego na stożkowaty. Zdrowa rogówka ma charakterystyczny kształt kuli i jest osłoną gałki ocznej. W przebiegu stożka rogówki jej środek staje się cieńszy, a działanie ciśnienia wewnątrzgałkowego uwypukla rogówkę. Efektem jest znaczne pogorszenie jakości widzenia, zwiększenie astygmatyzmu oraz tzw. efekt halo, czyli rozmycie ostrości obrazów w pobliżu źródeł światła. Pierwsze objawy stożka rogówki mogą pojawić się już w wieku kilku lat życia i rozwijają się do 40-50 lat. Później proces chorobowy spowalnia, a nawet się zatrzymuje. Stożek rogówki trzeba oczywiście leczyć – w zależności od stopnia zaawansowania choroby może to być leczenie zachowawcze lub operacyjne.

Leczenie stożka rogówki

Stożek rogówki

Stożek rogówki to dość często występujące schorzenie zwyrodnieniowo-dystroficzne oka, które polega na uwypukleniu się centralnej i dolnej części rogówki, czemu towarzyszy pofałdowanie błony Descemeta. W bocznym przekroju oka jest to widoczne w postaci przybrania przez rogówkę kształtu stożka zamiast charakterystycznej kuli. Dodatkowo, grubość rogówki ulega zmniejszeniu nawet o 2/3, staje się ona mniej sztywna oraz traci wytrzymałość. U 85% pacjentów zmiany chorobowe pojawiają się w obu oczach, przy czym ich rozwój jest najczęściej niesymetryczny i niejednakowy.

Stożek rogówki – występowanie

W świetle różnych badań epidemiologicznych wydaje się, że występowanie stożka rogówki jest częstsze niż mogłoby się jeszcze niedawno wydawać. W literaturze podaje się, że częstotliwość choroby to od około 54 do 265 przypadków na 100 tys. osób, a co roku zachorowalność to od 2 do 23 przypadków na 100 tys. osób. Zazwyczaj stożek rogówki diagnozuje się u młodych, ogólnie zdrowych i aktywnych osób między 15. a 20. rokiem życia. Choroba szczególnie szybko rozwija się u pacjentów do 30 roku życia, a jej spowolnienie (czasami nawet zupełne zatrzymanie) występuje u osób po 55. roku życia. Stożek rogówki pojawia się z podobną częstotliwością u wszystkich grup etnicznych z wyjątkiem Azjatów – u nich stożek rogówki diagnozuje się ponad cztery razy częściej niż u przedstawicieli rasy białej. Z kolei dość niską zachorowalność obserwuje się u mieszkańców Uralu, Europy Północnej oraz północnych rejonów Stanów Zjednoczonych.

Stożek rogówki – przyczyny

Jak do tej pory nie określono jednej konkretnej przyczyny rozwoju stożka rogówki. Przypuszcza się jednak, że wśród czynników ryzyka wystąpienia choroby znajduje się błąd genetyczny.

  • drobne urazy mechaniczne oka,
  • częste pocieranie oczu,
  • alergie objawiające się świądem i pieczeniem oczu.

o czym świadczy m.in. występowanie rodzinne, a także częste współwystępowanie w chorobach genetycznych, takich jak zespół Downa czy zespół Marfana.

Stożek rogówki – objawy

Do najczęściej zgłaszanych przez pacjentów objawów stożka rogówki zalicza się:

  • pogorszenie jakości widzenia,
  • zniekształcanie zarysu obrazu postaci czy przedmiotów,
  • rozdwojone widzenie,
  • uczucie podrażnienia oczu,
  • potrzeba częstego pocierania oczu,
  • konieczność częstej zmiany okularów lub soczewek.

Diagnostyka stożka rogówki

Stożek rogówki doświadczony okulista jest w stanie wstępnie zdiagnozować już na podstawie wywiadu z pacjentem, choć oczywiście do potwierdzenia diagnozy potrzebne są specjalistyczne badania, w tym badania makroskopowe oraz badanie w lampie szczelinowej. W diagnostyce stożka rogówki wykonuje się również skiaskopię (ocena refleksu w źrenicy, przybierającego charakterystyczny kształt nożyc lub rybiego pyska), badanie refrakcji (pozwala wykryć typowy dla stożka rogówki rozwój astygmatyzmu oraz krótkowzroczności) oraz topografia rogówki (umożliwia obserwację oraz kontrolę zmian kształtu rogówki w trakcie leczenia).

Leczenie stożka rogówki (keratoconus)

Jeśli chodzi o stożek rogówki, okulary oraz soczewki kontaktowe mogą być pomocne jedynie w pierwszych fazach schorzenia, kiedy zmiany nie są bardzo zaawansowane, a pogorszenie widzenia nie utrudnia pacjentowi normalnego funkcjonowania. Należy jednak pamiętać, że przy zachowawczym leczeniu stożka rogówki okularami często dochodzi do szybkich zmian wartości astygmatyzmu – pacjent ma wówczas wrażenie, że okulary są źle dobrane i musi często je zmieniać. Podobnie jest z zastosowaniem soczewek kontaktowych – początkowo mogą one poprawiać jakość widzenia, lecz stożek rogówki jest chorobą postępującą, więc próby ustabilizowania w wielu przypadkach muszą kończyć się zabiegiem z zakresu chirurgii okulistycznej.

Stożek rogówki, jako zjawisko biomechaniczne rogówki, fascynował nas od wielu lat. Zdobyte doświadczenia przekładają się na olbrzymią skuteczność zabiegów, wykonywanych w Voigt Klinika Oka i tworzenie innowacyjnych rozwiązań na skalę międzynarodową. W naszej klinice wykonujemy nie tylko wszczepianie pierścieni śródrogówkowych oraz cross-linking (ze ściąganiem nabłonka lub bez), ale także stosujemy innowacyjną procedurę Topoguided (modelowanie rogówki).

Wszczepienia pierścieni Intacs

Pierścienie Intacs są to półkoliste implanty, które wszczepia się pacjentowi w obwodowych częściach rogówki. Pierścień jest wykonany z tworzywa PMMA i jest w pełni bezpieczny dla oka. Pierścienie te spłaszczają i wyrównują rogówkę, stabilizują ją, co odwleka konieczność wykonania przeszczepu, ale przede wszystkim – poprawiają ostrość widzenia. PIOTR VOIGT JAKO JEDEN Z PIERWSZYCH NA ŚWIECIE ZASTOSOWAŁ LECZENIE STOŻKA JEDNYM PIERŚCIENIEM a nie jak to bylo w początkowej fazie stosowania pierścieni – dwoma połówkami.

Jak przebiega zabieg wszczepienia pierścieni Intacs

W czasie zabiegu, za pomocą lasera femtosekundowego, pierścień wprowadza się we wcześniej utworzony laserem tunel. Stożek jest zazwyczaj umiejscowiony w dolnej części rogówki z powodu grawitacji. Dlatego pierścień, umieszczony w odpowiednim miejscu, ma za zadanie mechanicznie „przepchnąć” stożek ku górze, co spowoduje wyrównanie powierzchni rogówki. Ten etap (przesuwania) trwa ok. pół roku, czyli w tym czasie pacjent naprzemiennie może odczuwać polepszenie się i pogorszenie widzenia, aż rogówka uzyska w miarę odpowiedni kształt.

Zabieg jest bezbolesny i trwa ok 20 minut, a po zabiegu pacjent może normalnie funkcjonować. Co ważne, podczas zabiegu nie ingeruje się w centralną część rogówki, procedura jest bezpieczna, skuteczna i w pełni odwracalna – pierścienie w każdej chwili można usunąć. Pełne efekty zabiegu odczuwalne są po około trzech miesiącach.

Procedura ta jest zazwyczaj ratunkiem przed przeszczepem rogówki i alternatywą na lepsze widzenie. Intacs zostaje w oku pacjenta z reguły do końca życia i jest również zabezpieczeniem przed postępem choroby. Wszczepienie pierścienia Intacs stosuje się w trzeciej fazie zaawansowania stożka. Czwarta faza prowadzi do przeszczepu.

Cross-linking

Cross-linking – czyli tzw. sieciowanie, to jedna z najnowocześniejszych i najczęściej stosowanych procedur okulistycznych, której celem jest usztywnienie rogówki oraz zwiększenie jej wytrzymałości. Jest to zabieg przede wszystkim zabezpieczający rogówkę przed postępowaniem stożka. Wykonuje się go przeznabłonkowo za pomocą promieni światła UV.

Cross-linking polega na miejscowym podaniu do rogówki ryboflawiny, która powoduje powstawanie nowych połączeń kolagenowych w rogówce. Następnie rogówka zostaje naświetlona ultrafioletem, co stymuluje produkcję wiązań kolagenowych, dzięki czemu staje się ona sztywniejsza, silniejsza i mniej podatna na odkształcenia. Zabieg jest bezbolesny, małoinwazyjny, bezpieczny i skuteczny – u zdecydowanej większości pacjentów dochodzi do spowolnienia, zatrzymania, a nawet cofnięcia początkowych zmian w rogówce. Po zabiegu pacjent może normalnie funkcjonować i wrócić do codziennych zajęć. Procedura ta jest zazwyczaj stosowana w pierwszej fazie zaawansowania stożka.

Obecnie w naszej klinice prowadzimy działania mające na celu znaczne ulepszenie tej metody walki ze stożkiem rogówki.

TOPOGUIDED + CROSS-LINKING

Zabieg składa się z dwóch następujących po sobie procedur. Pierwszą procedurą jest topoguided. Polega na indywidualnym działaniu lasera w każdym punkcie na rogówce w celu wyrównania jej powierzchni. W przypadku stożka rogówki topoguided wykonuje się po uprzednim usunięciu nabłonka. Nabłonek jest usuwany laserem excimerowym (metoda trans-PRK) co powoduje, że krawędzie rogówki nie są „poszarpane” tak jak w przypadku zabiegów z użyciem tzw. „hokejki” (PRK) czy inną formą PRK jaką jest zastosowanie „hokejki” z plastikową nakładką czyli EBK. Pozwala to na odbudowę nabłonka w taki sposób, że nabłonek regularnie pokrywa rogówkę tworząc idealnie gładką powierzchnię. Procedura ta jest wykonywana za pomocą jednego lasera i jest ona w pełni bezpieczna dla pacjenta. Kolejną procedurą w tym zabiegu jest cross-linking (po abrazji nabłonka), który ma na celu wzmocnienie wiązań kolagenowych rogówki i zahamowanie postępu stożka. Różnica między zabiegiem w tym przypadku, polega na tym, że promienie UV wnikają w głębsze warstwy rogówki, czego efektem jest zwiększenie obszaru wzmocnienia włókien kolagenowych. Procedura topoguided ma na celu między innymi poprawę widzenia, dzięki wyrównaniu powierzchni rogówki, jak również daje możliwość późniejszego doboru korekcji okularowej czy korekcji za pomocą soczewek miękkich.

Po pół roku od zabiegu pacjent może również wykonać laserową korekcję wady refrakcji metodą powierzchniową i całkowicie pozbyć się okularów lub soczewek. Sam zabieg jest bezbolesny, natomiast po zabiegu oko boli przez ok. 2-3 dni, co jest naturalne przy odbudowie nabłonka. Po kilku dniach widzenie z czasem się poprawia, a ostrość wzroku może nawet osiągnąć 100%. Zabieg ten jest stosowany w szczególności w drugiej fazie zaawansowania stożka.

Opieka nad pacjentem po zabiegu korekcji stożka rogówki

Każdy pacjent po zabiegu stożka rogówki, wykonanym w Voigt Klinika Oka, jest pod stałą, bezpłatną opieką naszego ośrodka przez minimum 6 miesięcy, w zależności od postępów w leczeniu schorzenia.

Stożek rogówki – cena zabiegu

Cena zabiegu uzależniona jest od sposobu leczenia stożka rogówki. Szczegółowe informacje oraz aktualne ceny znajdują się na stronie Cennik.

Stożek rogówki – refundacja NFZ

Jeśli chodzi o stożek rogówki, refundacja Narodowego Funduszu Zdrowia w przypadku nowoczesnego leczenia chirurgicznego nie obowiązuje. Zabiegi można wykonać jedynie w najbardziej prestiżowych klinikach w Polsce. W naszej Voigt Klinika Oka pacjenci znajdują się pod opieką doświadczonych specjalistów, mając do dyspozycji najlepsze metody diagnostyki i leczenia.

Przeczytaj także

Sen a zdrowie oczu 

Sen to jeden ze sposobów regeneracji organizmu. Jego niedobór, zła jakość, negatywnie wpływają na nasze funkcjonowanie oraz na zdrowie poszczególnych narządów, w tym naszych oczu. Sen może być też czasem, kiedy naprawiamy wady wzroku dzięki nowoczesnej metodzie ortokeratologii. Nie śpisz – wzrasta ryzyko zachorowania  Stare przysłowie mówi: sen to zdrowie! Niestety nie chcemy, go uznać…

Zobacz więcej
Sen dla zdrowia oczu

Laserowa korekcja wzroku i czas rekonwalescencji 

Laserowa korekcja wzroku to nowoczesne rozwiązanie leczenie wad wzroku. Daje ona szybkie efekty. Jest bezbolesna i bezpieczna. Trzeba jednak pamiętać, że tak samo jak po każdym zabiegu chirurgicznym, potrzebujemy czasu na rekonwalescencję.   Każdy, kto zmaga się z wadą wzroku wie doskonale, jak potrafi być ona uciążliwa w życiu codziennym. Noszenie okularów, nawet tych najpiękniejszych i…

Zobacz więcej
powrót do normalnego fukcjonowania po laserowej korekcji wzroku

Starczowzroczność

Starczowzroczność Co to starczowzroczność? Starczowzroczność, nazywana również starczą krótkowzrocznością, to stan, w którym osoba w starszym wieku doświadcza trudności w widzeniu przedmiotów znajdujących się blisko. Jest to jedno z typowych schorzeń wzroku związanych z procesem starzenia się oczu. Główną przyczyną starczowzroczności jest utrata elastyczności soczewki oka, która jest odpowiedzialna za dostosowywanie ogniskowej w zależności od…

Zobacz więcej
starczowzroczność - ilustracja do bloga

Wśród naszych pacjentów byli między innymi:

Składam podziękowania Panu Piotrowi Voigtowi za profesjonalną pomoc okulistyczną, która pozwoliła mi grać w tenisa bez okularów i soczewek.Urszula Radwańska

Nareszcie widzę na korcie bez korekcji. Voigt Klinika Oka zlikwidowała moją wadę wzroku w 24 godziny. Niesamowite!!!!Kamil Majchrzak

Dziękuję Panu Piotrowi Voigtowi za profesjonalną pomoc dla moich oczu. Powodzenia w nowej klinice.Stanisław Karpiel-Bułecka

Dziękuję Panu Piotrowi Voigtowi za uratowanie mojego wzroku i tym samym za umożliwienie mi kontynuowania kariery sportowej i udział w zimowych Igrzyskach Olimpijskich w PyeongChangu w 2018 roku.Weronika Biela

Serdeczne podziękowania dla Pana Piotra Voigta za perfekcyjne wykonanie korekcji naszych wad wzroku. Życzymy pomyślności w nowej klinice.Jerzy Janowicz i Marta Domachowska

Chciałbym serdecznie podziękować za wspaniałą wizyte w Waszej klinice, szczególnie za miłą atmosferę, szybkość wizyty, a przede wszystkim za profesjonalizm.Wojciech Chmielewski

Wszystko przebiegało sprawnie i w miłej atmosferze. Zabieg odbył się w komfortowych warunkach, przy muzyce i rozmowie z zespołem. Wszystko zostało przeprowadzone z pełnym profesjonalizmem.Natan Węgrzycki Szymczyk

Pierwsze wrażenia po laserowej korekcji wzroku? Czuję się, jakbym założyła okulary 3D. Bardzo polepszyła się moja ocena proporcji podczas gry na korcie i dokładnie wiem, gdzie jest piłka.Katarzyna Kawa

Naprawdę cieszę się, że jesteście!Grażyna Brodzińska

Darmowa usługa
door to door

Na własny koszt zajmiemy się odebraniem pacjenta ze wskazanego adresu w Krakowie, lub dworca czy lotniska i po przeprowadzonym zabiegu zorganizujemy i opłacimy jego podróż powrotną na terenie Krakowa.