Menu Zamknij

Strona główna  /  Usługi  /   Usuwanie ciała obcego z oka

Usuwanie ciała obcego z oka

Zobacz, kiedy potrzebna będzie Ci pomoc specjalisty.

usuwanie ciała obcego z oka Kraków

Ciało obce w oku to najczęściej drobinka, która dostała się do oka i drażni spojówkę powodując ból i łzawienie. W większości przypadków wystarczą domowe zabiegi, ale czasem niezbędna jest pomoc specjalisty. 

Ciała obce, które najczęściej trafiają do naszego oka to drobinki piasku czy inne drobne zanieczyszczenia ze środowiska, które nie są bardzo groźne. Sytuacja jest dużo poważniejsza, gdy ciało obce dostaje się do oka z dużą siłą i wbije się w powierzchnię rogówki, np. podczas prac budowlanych (opiłki metalu czy kawałki drewna), czy w wyniku wypadku. Wtedy konieczna jest pomoc specjalisty.

Jakie są objawy ciała obcego w oku?

W przypadku wystąpienia objawów, ważne jest skonsultowanie się z okulistą, który przeprowadzi odpowiednie badanie oka i podejmie odpowiednie działania w celu usunięcia ciała obcego oraz złagodzenia objawów. Niewłaściwe usunięcie lub pozostawienie ciała obcego w oku może prowadzić do powikłań, takich jak infekcje, owrzodzenia rogówki czy uszkodzenia struktur oka. Dlatego kluczowe jest szybkie i odpowiednie postępowanie.

Możliwe objawy ciała obcego w oku:

  • uczucie pieczenia, swędzenia, drapania lub bólu w oku,
  • uczucie obecności obcego ciała w oku,
  • nadmierne łzawienie,
  • zaczerwienienie białka oka,
  • nadwrażliwość na światło (fotofobia),
  • zauważalny obcy obiekt w polu widzenia,
  • pulsujące uczucie lub przesunięcia obiektu w reakcji na ruch gałki ocznej,
  • zmniejszenie ostrości widzenia.

 

Ciało obce w oku – pierwsza pomoc

Co można zrobić w przypadku dostania się ciała obcego do oka? Powierzchowne zanieczyszczenie można usunąć domowymi sposobami – można usunąć je bardzo delikatnie rogiem jałowej gazy, można też przepłukać oko solą fizjologiczną. Jeśli dyskomfort będzie się utrzymywał warto wtedy odwiedzić okulistę, który sprawdzi, czy ciało zostało usunięte i czy nie pojawiły się żadne powikłania. Jeśli po usunięciu drobinki odczujemy ulgę, a objawy ustąpią nie ma potrzeby odwiedzania specjalisty.

Inaczej sytuacja wygląda, gdy ciało obce wbije się w rogówkę lub dostanie się pod górną powiekę. Wtedy konieczna jest wizyta u specjalisty.

Jak wygląda usuwanie ciała obcego z oka przez specjalistę?

Okulista w powiększeniu lampy szczelinowej usuwa ciało obce specjalnym narzędziem. Dzięki lampie szczelinowej możliwe jest bardzo dokładne sprawdzenie struktury oka pod kątem pozostałości ciała obcego. Zabieg ten wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym.

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami!

Voigt to doświadczenie

Ponad 120 lat doświadczenia przekazywanego z pokolenia na pokolenie.