Zabieg laserowej korekcji wzroku

Laserowa korekcja wzroku

Laserowa korekcja wzroku, czyli laserowa chirurgia refrakcyjna to zabieg, który polega na modelowaniu laserem przedniej powierzchni rogówki. Jego efektem jest poprawa ostrości widzenia u pacjentów z wadami refrakcji, czyli krótkowzrocznością, dalekowzrocznością i astygmatyzmem. Aktualnie laserowa korekcja wzroku stała skuteczną alternatywą dla soczewek kontaktowych oraz tradycyjnych okularów.

Korekcja krótkowzroczności i nadwzroczności

W przypadku osób krótkowzrocznych rogówka jest modelowana w taki sposób, aby jej powierzchnia była bardziej płaska. Zakres korekcji krótkowzroczności jest uwarunkowany poszczególnymi parametrami gałki ocznej, w których skład wchodzi szerokość źrenicy, grubość rogówki oraz wartości keratometryczne. Jeśli wszystkie te wartości mieszczą się w odpowiednim przedziale i bezpieczeństwo pacjenta jest zachowane to nie ma przeciwwskazań do korekcji nawet dużych wad. 

Przy sprzyjających parametrach można usunąć każdą wadę wzroku w całości. Można też, przy bardzo wysokich wadach, również poprawić widzenie zostawiając wadę resztkową, co np. przy -17,0D pozostawienie 2-3 dioptrii jest ogromną różnicą i znaczną poprawą komfortu życia.

Analogicznie jest przy nadwzroczności, tutaj musimy „wystromić” rogówkę aby zlikwidować wadę wzroku.

Korekcja astygmatyzmu

W przypadku astygmatyzmu mamy do czynienia z budową rogówki bardziej zbliżoną do jajka niż do kuli. Z reguły astygmatyzm ma mały wpływ na możliwość wykonania zabiegu chirurgii refrakcyjnej i może być skorygowany w całości. Potrzebne jest tutaj jednak duże doświadczenie i wiedza ze strony personelu programującego laser i wykonującego zabieg.

Jak przebiega zabieg laserowej korekcji wzroku

Zabieg laserowej korekcji wzroku jest mało inwazyjny, bezbolesny i szybki. Znieczulenie podawane jest miejscowo w postaci kropli, a pacjent jest zupełnie świadomy. Sam zabieg trwa ok 5-6 minut na jedno oko. Trzeba natomiast wziąć pod uwagę czas, który należy poświęcić na wypełnienie odpowiednich dokumentów, na kropienie oczu przed zabiegiem oraz odpoczynek po zabiegu. Przed wyjściem lekarz ogląda oczy w lampie szczelinowej by sprawdzić czy wszystko jest w porządku, następnie pacjent może udać się do domu. Na drugi dzień przewidziana jest obowiązkowa kontrola, a kolejna jest po ok. tygodniu.

Zabieg wykonuje się zawsze na dwoje oczu, chyba że pacjent zostaje zakwalifikowany tylko na jedno oko. Cała procedura jest oparta na pracy dwóch laserów: femtosekundowego i excimerowego (w przypadku metody femtolasik, Vlasik i presbyMAX). Za pomocą lasera femtosekundowego odpreparowywany jest płatek rogówki, który zostaje odsunięty przez operatora, a z kolei laser excimerowy modeluje rogówkę w ciągu kilkunastu sekund, po czym płatek zostaje położony na swoje miejsce. Laser używany w Voigt Klinika Oka to laser Amaris 1050, którego najnowocześniejsza technologia ułatwia współpracę z pacjentem, a sam zabieg jest w pełni bezpieczny. Na koniec procedury laser „poleruje” rogówkę, co daje praktycznie ostre widzenie już po kilku godzinach.

Film o zabiegu laserowej korekcji wzroku

UMÓW SIĘ NA ZABIEG I ZAREZERWUJ WIZYTĘ

Kwalifikacja do zabiegu laserowej korekcji wzroku

Kwalifikacja polega na wykonaniu odpowiedniej ilości badań, które pozwolą na podjęcie decyzji przez lekarza czy pacjent ma właściwe predyspozycje do zabiegu laserowej korekcji wzroku. Na początku wizyty lekarz wraz z optometrystą przeprowadza wywiad z pacjentem, polegający na uzyskaniu informacji dotyczących preferencji wzrokowych i oczekiwań pacjenta w stosunku do zabiegu. 

Badania okulistyczne, które wykonywane są podczas kwalifikacji to: obiektywne badanie wzroku, subiektywne badanie ostrości wzroku, pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego, wykonanie mapy rogówki wraz z pomiarem wielkości źrenic, poszerzenie źrenic za pomocą kropli oraz badanie dna oka i jego przedniego odcinka. Ostatnim etapem jest rozmowa z pacjentem, która ma na celu wyjaśnienie na czym zabieg będzie polegał oraz jaka metoda korekcji będzie w tym przypadku najbardziej skuteczna. Pacjent ma też nieograniczony czas na zadawanie pytań. Cały ten proces trwa ok. 1h. Sama kwalifikacja opiera się na wynikach poszczególnych badań, m.in. na analizie grubości rogówki w stosunku do wady wzroku, analizie keratometrycznej oraz wielkości źrenicy. Ważny jest również ogólny stan zdrowia pacjenta jak również stan poszczególnych struktur gałki ocznej. Jeśli wszystkie parametry są w normie i współgrają ze sobą, a stan zdrowia pacjenta pozwala na wykonanie zabiegu to pacjent badanie kwalifikacyjne przechodzi pomyślnie.

Przeciwwskazania do zabiegu laserowej korekcji wzroku:

 • ciąża i okres karmienia – zmiany hormonalne mogą wpływać na poszczególne struktury oka, czego skutkiem mogą być wahania  ostrości wzroku,
 • nieustabilizowana nadczynność lub niedoczynność tarczycy, natomiast jeśli pacjent stosuje odpowiednie leki i jest pod stałą kontrolą endokrynologa to nie jest to przeciwwskazanie,
 • nieustabilizowana  cukrzyca, natomiast jeśli pacjent stosuje odpowiednie leki i jest  pod stałą kontrolą diabetologa to nie jest to przeciwwskazanie,
 • nieleczona choroba psychiczna lub neurologiczna, która nie pozwala na prawidłowy kontakt z pacjentem,
 • inne nieleczone choroby immunologiczne,
 • choroby oczu np. choroby siatkówki, jaskra, choroby tęczówki i naczyniówki, guzy itp.,
 • zaćma,
 • dystrofie rogówki,
 • stożek rogówki (patrz leczenie i korekcja stożka rogówki).

Jak przygotować się do zabiegu laserowej korekcji wzroku:

 •  Na zabieg przede wszystkim należy zabrać ze sobą okulary przeciwsłoneczne, ponieważ po zabiegu może wystąpić światłowstręt.
 • Przed zabiegiem należy zjeść lekki posiłek, nie ma potrzeby być na czczo, jedynie należy unikać dużej ilości kawy, coli oraz nie pić napojów energetycznych.
 • W razie zażycia leków przeciwbólowych lub uspokajających, należy zgłosić ten fakt pielęgniarce przed zabiegiem. 
 • Nie wolno spożywać alkoholu oraz przyjmować środków pobudzających, środków typu dopalacze i substancji narkotycznych. Powyższe substancje powodują poszerzenie źrenicy, co może skutkować odwołaniem zabiegu lub negatywnie wpłynąć na jego efekt końcowy.
 • W dniu zabiegu nie należy nakładać makijażu na twarz ani okolicę oczu. 
 • Zalecane jest aby na zabieg przyjechać z osobą towarzyszącą.

Zalecenia po zabiegu laserowej korekcji wzroku

Po laserowej korekcji wzroku widzenie jest zamglone przez kilka godzin, poprawa następuje stopniowo w zależności od rodzaju wady i metody wykonanego zabiegu. Kilka godzin po zabiegu występuje światłowstręt, duże łzawienie, uczucie przeszkadzania i ciała obcego w oku – jest to zjawisko normalne, przejściowe, stosunkowo szybko ustępuje samoistnie. Nie należy pocierać oczu, trzeć i zaciskać. Należy używać kropli zgodnie z otrzymanym schematem stosowania.

Należy ściśle stosować się do zaleceń lekarza okulisty, a w szczególności:

 • stosować wskazane leki i krople do oczu,
 • delikatnie przemywać okolice oczu czystą, najlepiej przegotowaną wodą,
 • unikać zakurzonych i zadymionych pomieszczeń,
 • unikać kontaktu z osobami chorymi na infekcje typu katar, grypa, choroby zakaźne,
 • unikać kontaktu ze zwierzętami domowymi,
 • przez pierwsze 3 miesiące po zabiegu nie dopuszczać do kontaktu oka operowanego z wodą z basenu (kąpiel w basenie oraz wodach otwartych jest możliwa tylko w okularach ochronnych), aby uniknąć infekcji i podrażnienia oczu,
 • w dni słoneczne nosić okulary przeciwsłoneczne,
 • przez 3 miesiące unikać sauny, solarium oraz bezpośredniego nadmuchu z klimatyzacji, aby nie przesuszyć oczu,
 • zgłaszać się na wyznaczone wizyty kontrolne,
 • przez pierwszy miesiąc unikać dużego wysiłku fizycznego.

Ile kosztuje laserowa korekcja wzroku

Cena zabiegu laserowej korekcji wzroku zależy od stopnia trudności leczenia oraz zastosowanej metody. Szczegółowe informacje oraz aktualne ceny zabiegów wykonywanych w naszej klinice znajdują się na stronie Cennik.  

Metody laserowej korekcji wzroku

Istnieje kilka podstawowych metod laserowej korekcji wzroku. Wybór metody uzależniony jest od wady wzroku, która ma być skorygowana. 

 • Metoda Femtolasik – nowoczesna metoda laserowej korekcji wzroku wykorzystywana do leczenia krótkowzroczności, dalekowzroczności, astygmatyzmu. Stosowana do korygowania stosunkowo prostych wad wzroku.
 • Metoda Vlasik – autorska metoda Voigt Klinika Oka (Piotr Voigt), która umożliwia korekcję dużych lub skomplikowanych wad wzroku. 
 • Metoda PresbyMax® – jest to innowacyjna metoda korekcji prezbiopii przeznaczona dla osób „po czterdziestce”.
 • Metoda PTK – fotokeratektomia terapeutyczna (PTK, czyli Photo Therapeutic Keratectomy), to metoda ta najczęściej wykorzystywana do leczenia różnych nieprawidłowości rogówki, w tym usuwania blizn rogówki.
 • Laser 2RT – 2RT (ang. Retinal Rejuvenation Therapy) to laserowa terapia odmłodzenia siatkówki oka. Zabieg laserem 2RT to nadzieja dla pacjentów cierpiących na początkową postać AMD (zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem).

GWARANCJA DOBREJ JAKOŚCI

Przeczytaj także

 • Sala zabiegowa Kliniki okulistycznej Voigt widziana przez bulaj w drzwiach

  Zapraszamy do zapoznania się z naszymi aktualnymi cenami. Kontakt telefoniczny pozwoli na przedstawienie wszystkich szczegółów cennika.

  Cennik

  Sala zabiegowa Kliniki okulistycznej Voigt widziana przez bulaj w drzwiach
 • Sala zabiegowa Kliniki okulistycznej Voigt

  Po czym rozpoznać stożek rogówki, jakie badania prowadzą do diagnozy i jakie są możliwe sposoby niwelacji skutków schorzenia.

  Leczenie stożka rogówki

  Sala zabiegowa Kliniki okulistycznej Voigt

  Oferujemy Państwu kompleksową strategię walki ze stożkiem rogówki. Nasze zabiegi crosslinking wspieramy również wszczepianiem pierścieni niwelujących stożek oraz modelujemy rogówkę w celu poprawy efektu.

Te osoby już nam zaufały

 • Urszula Radwanska, tenisistka

  Składam podziękowania Panu Piotrowi Voigtowi za profesjonalną pomoc okulistyczną, która pozwoliła mi grać w tenisa bez okularów i soczewek.

  Urszula Radwańska

 • Kamil Majchrzak, tenisista

  Nareszcie widzę na korcie bez korekcji. Voigt Klinika Oka zlikwidowała moją wadę wzroku w 24 godziny. Niesamowite!!!!

  Kamil Majchrzak

  Czołowy tenisista polski, w pierwszej setce światowej

 • Stanisław Karpiel Bułecka, wokalista zespołu Future Folk

  Dziękuję Panu Piotrowi Voigtowi za profesjonalną pomoc dla moich oczu. Powodzenia w nowej klinice.

  Stanisław Karpiel-Bułecka

 • Snowboardzistka Weronika Biela ze specjalistą optometrystą Piotrem Voigtem

  Dziękuję Panu Piotrowi Voigtowi za uratowanie mojego wzroku i tym samym za umożliwienie mi kontynuowania kariery sportowej i udział w zimowych Igrzyskach Olimpijskich w PyeongChangu w 2018 roku.

  Weronika Biela

 • Jerzy Janowicz i Marta Domachowska, tenisiści

  Serdeczne podziękowania dla Pana Piotra Voigta za perfekcyjne wykonanie korekcji naszych wad wzroku. Życzymy pomyślności w nowej klinice.

  Jerzy Janowicz i Marta Domachowska

 • Wojciech Chmielewski

  Chciałbym serdecznie podziękować za wspaniałą wizyte w Waszej klinice, szczególnie za miłą atmosferę, szybkość wizyty, a przede wszystkim za profesjonalizm.

  Wojciech Chmielewski

 • Wszystko przebiegało sprawnie i w miłej atmosferze. Zabieg odbył się w komfortowych warunkach, przy muzyce i rozmowie z zespołem. Wszystko zostało przeprowadzone z pełnym profesjonalizmem.

  Natan Węgrzycki Szymczyk

 • Katarzyna Kawa - Tenisistka

  Pierwsze wrażenia po laserowej korekcji wzroku? Czuję się, jakbym założyła okulary 3D. Bardzo polepszyła się moja ocena proporcji podczas gry na korcie i dokładnie wiem, gdzie jest piłka.

  Katarzyna Kawa

  Tenisistka