Menu Zamknij

Strona główna  /  Usługi  /   Laserowa korekcja wzroku

Laserowa korekcja wzroku

Zapoznaj się ze wskazaniami do zabiegu, jego przebiegiem i zaleceniami dla pacjentów, a także z przeciwskazaniami do zabiegu.

laserowa korekcja wzroku korzyści

Laserowa korekcja wzroku to obecnie najszybsza, bezpieczna, bezbolesna i często stosowana metoda usuwania wad wzroku, nawet tych bardzo wysokich.

Każda wada wzroku powoduje dyskomfort, a w wielu przypadkach uniemożliwia normalne funkcjonowanie i pracę zawodową. W obecnych czasach szybkość rekonwalescencji po zabiegu, jego bezpieczeństwo i niskie ryzyko powikłań stają się wyznacznikiem, które plasuje daną metodę w najczęściej stosowanych w medycynie. Laserowa korekcja wzroku zalecana jest w przypadku krótkowzroczności, dalekowzroczności i astygmatyzmie.

Dzięki zastosowaniu tej metody korekcji wzroku na stałe można zrezygnować z noszenia soczewek lub okularów korekcyjnych.

Efekty po zastosowaniu laserowej korekcji wzroku są szybko odczuwalne, bo już na drugi dzień po zabiegu, pacjent zauważa poprawę widzenia. Z opinii pacjentów, którzy poddali się laserowej korekcji wzroku wynika, że komfort widzenia i życia poprawia się diametralnie!

Laserowa korekcja wzroku w różnych wadach widzenia

Laserowa korekcja wzroku, to zabieg laserowej chirurgii refrakcyjnej. Polega on na modelowaniu laserem przedniej powierzchni rogówki. Jego efektem jest poprawa ostrości widzenia u pacjentów z wadami refrakcji, czyli krótkowzrocznością, dalekowzrocznością i astygmatyzmem.

Korekcja krótkowzroczności i nadwzroczności

W przypadku osób krótkowzrocznych rogówka jest modelowana w taki sposób, aby jej powierzchnia była bardziej płaska. Zakres korekcji krótkowzroczności jest uwarunkowany poszczególnymi parametrami gałki ocznej, w których skład wchodzi szerokość źrenicy, grubość rogówki oraz wartości keratometryczne. Jeśli wszystkie te wartości mieszczą się w odpowiednim przedziale i bezpieczeństwo pacjenta jest zachowane, nie ma przeciwwskazań do korekcji nawet dużych wad. Laserowa korekcja wzroku sprawdza się również jako skuteczna metoda przy bardzo wysokich wadach. Można poprawić widzenie, zostawiając wadę resztkową, co np. przy -17,0D pozostawienie 2-3 dioptrii jest ogromną różnicą i znaczną poprawą komfortu życia. Analogicznie jest przy nadwzroczności, tutaj konieczne jest „wystromienie” rogówki, aby zlikwidować wadę wzroku. Jeśli wszystkie te wartości mieszczą się w odpowiednim przedziale i bezpieczeństwo pacjenta jest zachowane, dzięki korekcji można zlikwidować nawet duże wady.

Korekcja astygmatyzmu

W przypadku astygmatyzmu mamy do czynienia z budową rogówki bardziej zbliżoną do jajka niż do kuli. Z reguły astygmatyzm ma mały wpływ na możliwość wykonania zabiegu chirurgii refrakcyjnej i może być skorygowany w całości. Potrzebne jest tutaj jednak duże doświadczenie i wiedza ze strony personelu programującego laser i wykonującego zabieg.

LASEROWA KOREKCJA WZROKU

Dla kogo przeznaczona jest laserowa korekcja wzroku?  

Laserowa korekcja wzroku jest zabiegiem wykonywanym u osób dorosłych. Obecnie nie wykonuje się operacji laserowej korekcji wzroku u dzieci. Metoda ta przeznaczona jest dla pacjentów dorosłych, którzy szybko i skutecznie chcą polepszy swój wzrok, przestać nosić okulary lub soczewki kontaktowe. Laserowa korekcja wzroku wymaga przygotowania i odpowiedniej kwalifikacji dokonanej przez lekarza okulistę specjalizującego się w tego typu zabiegach.

Laserowa korekcja wzroku – przygotowanie

Laserowa korekcja wzroku jest zabiegiem chirurgicznym, bezpiecznym i szybkim. Jednak, aby została wykonana w należyty sposób i aby osiągnąć jak najlepsze rezultaty potrzebne jest odpowiednie przygotowanie i kwalifikacja. W całym procesie przygotowania do laserowej korekcji wzroku chodzi o bezpieczeństwo i komfort pacjenta oraz takie ustawienie parametrów lasera, aby w danym przypadku wykonanie zabiegu było skuteczne i osiągające wyznaczone cele terapeutyczne.

Laserowa korekcja wzroku – kwalifikacja

Laserowa korekcja wzroku wykonywana jest u pacjentów po przeprowadzeniu kwalifikacji. W jej skład wchodzą badania okulistyczne, które dadzą odpowiedź czy dany pacjent może być poddany zabiegowi. Następnie lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem oraz analizuje wyniki poszczególnych badań, analizuje grubość rogówki w stosunku do wady wzroku, wykonuje analizę keratometryczną oraz bada wielkości źrenicy oraz stan poszczególnych struktur gałki ocznej. Laserowa korekcja wzroku jako zabieg chirurgiczny wymaga sprawdzenia ogólnego stan zdrowia pacjenta (pacjent powinien mieć wykonane podstawowe badania stanu zdrowia oraz wskazać ewentualne choroby przewlekłe, na które cierpi). Przed zabiegiem, po przejściu kwalifikacji pacjent wypełnia odpowiednie dokumenty.

Laserowa korekcja wzroku – etapy kwalifikacji

Jesteś zainteresowany laserową korekcją wzroku?

W naszej klinice doświadczeni specjaliści indywidualnie podchodzą do każdego pacjenta. Zapraszamy do umówienia się na konsultację.

Voigt to doświadczenie

Ponad 120 lat doświadczenia przekazywanego z pokolenia na pokolenie.

Laserowa korekcja wzroku – opis zabiegu

Laserowa korekcja wzorku to zabieg szybki, skuteczny, mało inwazyjny wykonywany na zewnętrznej części oka, czyli na rogówce. W zależności od wady wzroku wykonywane są inne działania przy pomocy lasera. W przypadku krótkowzroczności rogówka jest spłaszczana, w przypadku nadwzroczności uwypuklana, zaś w czasie laserowej korekcji astygmatyzmu wyrównuje się rogówkę. Laserowa korekcja wzroku ma za zadanie skorygowanie kształtu rogówki, aby światło wpadające do oka skupiane było na siatkówce.

Przez cały czas zabiegu pacjent jest w pełni świadomy. Przed rozpoczęciem zabiegu podawane jest znieczulenie miejscowe w postaci kropli do oczu.

Zabieg laserowej korekcji wzroku wykonuje się zawsze na dwoje oczu, chyba że pacjent zostaje zakwalifikowany tylko na jedno oko. Sam zabieg trwa ok 5-6 minut na jedno oko.

W Voigt Klinika Oka procedura laserowej korekcji wzroku oparta jest na pracy dwóch laserów: femtosekundowego i excimerowego (w przypadku metody femtolasik, Vlasik i presbyMAX). Laser używany w Voigt Klinika Oka to urządzenie na najlepszych parametrach i precyzyjności. Jego  nowoczesna technologia ułatwia współpracę z pacjentem, a sam zabieg jest w pełni bezpieczny. W naszej klinice zabiegi wykonują okuliści specjalizujący się w laserowej korekcji wzroku. Mają duże doświadczenie i wiedzę w tym zakresie.

Za pomocą lasera femtosekundowego odpreparowywany jest płatek rogówki, który zostaje odsunięty przez operatora, a z kolei laser excimerowy modeluje rogówkę w ciągu kilkunastu sekund, po czym płatek zostaje położony na swoje miejsce. Po zakończeniu zabiegu lekarz ogląda oczy w lampie szczelinowej, aby sprawdzić czy wszystko jest w porządku, następnie pacjent może udać się do domu.

Dzień po zabiegu wyznaczana jest obowiązkowa kontrola, a kolejna po ok. tygodniu.

Przejdź do kontaktu

Zobacz jak wygląda zabieg

Laserowa korekcja wzroku – przeciwskazania

Mimo tego, że laserowa korekcja wzroku jest zabiegiem bezpiecznym posiada pewne przeciwskazania, wśród nich należy wymienić:

 • Ciąża i okres karmienia – zmiany hormonalne mogą wpływać na poszczególne struktury, czego skutkiem mogą być wahania ostrości wzroku oka.
 • Nieustabilizowana nadczynność lub niedoczynność tarczycy, natomiast jeśli pacjent stosuje odpowiednie leki i jest pod stałą kontrolą endokrynologa, a wyniki badań są w normie, laserowa korekcja wzroku może zostać wykonana.
 • Nieustabilizowana cukrzyca, natomiast jeśli pacjent stosuje się do zaleceń diabetologa, przyjmuje leki, stan jest stabilny, a wyniki badań w normie, laserowa korekcja wzroku może zostać wykonana.
 • Choroba psychiczna lub neurologiczna, która nie pozwala na prawidłowy kontakt z pacjentem.
 • Inne nieleczone choroby immunologiczne, niektóre choroby serca, nowotworowe.
 • Choroby oczu np. choroby siatkówki, jaskra, choroby tęczówki i naczyniówki, guzy itp., zaćma, dystrofie rogówki, stożek rogówki (patrz leczenie i korekcja stożka rogówki).

Laserowa korekcja wzroku – jak się przygotować?

Laserowa korekcja wzroku wymaga od pacjenta przygotowania się. Podczas kwalifikacji do zabiegu lekarz okulista przekaże wytyczne, do których należy się zastosować. Wśród nich najważniejsze to: 

 • zaniechanie noszenia soczewek kontaktowych na czas przed badaniem kwalifikacyjnym i zabiegiem na okres 1-4 tygodni w zależności od rodzaju soczewek. Soczewki powodują tymczasową zmianę kształtu rogówki, a to może wpłynąć na precyzyjność pomiarów wykonywanych podczas badania okulistycznego. Osoby noszące soczeweki ortho-K (nosi się je w nocy) powinni z nich zrezygnować na 3 miesiące przed badaniem i zabiegiem.
 • zaplanować kilka dni wolnego po zabiegu, aby odpocząć i wrócić do pełnej sprawności widzenia. Zaleca się, aby po zabiegu, przez kilka dni nie pracować przy komputerze, długo wpatrywać sięw telefon komórkowy. Jeśli jednak pacjent musi wrócić do pracy przy komputerze należy nawilżać oczy.
 • kobiety muszą zrezygnować z makijażu oczu (tuszu do rzęs, kredki do oczu, cieni do powiek) na 24 h przed zabiegiem, w dniu zabiegu oraz kilku dni po zabiegu.
 • przed zabiegiem i badaniami kwalifikacyjnymi nie używać alkoholu, kawy i napojów tzw. „energetyków”.
 • w dniu badania zorganizować sobie transport do kliniki, gdyż po zabiegu niewskazane jest prowadzenie pojazdów.

Laserowa korekcja wzroku – rekonwalescencja

Laserowa korekcja wzroku to procedura bezpieczna, ryzyko powikłań jest bardzo niskie. Sam zabieg trwa około 20 minut, jest w zasadzie bezbolesny. Poprawa jakości widzenia zależna jest od wybranej metody, wady wzroku pacjenta oraz indywidualnych predyspozycji pacjenta i uwarunkowań medycznych. Trzeba pamiętać, że u każdego proces poprawy widzenia zachodzi w innym tempie.

Po laserowej korekcji wzroku pacjent potrzebuje kilku dni odpoczynku, nawet mimo tego, że poprawa wzroku odczuwalna jest już następnego dnia. W tym czasie należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń okulisty. Czas rekonwalescencji potrzebny jest na regenerację rogówki, aby odzyskać pełną ostrość widzenia.

Po laserowej korekcji wzroku zalecane jest kilka dni odpoczynku, unikanie nadmiernej aktywności fizycznej, stosowanie zrównoważonej diety oraz przyjmowanie właściwych leków i suplementów.

Po zabiegu laserowej korekcji wzroku, tak jak po innych ingerencjach chirurgicznych, mogą pojawić się dolegliwości, które zazwyczaj mijają po 3 dniach. Wśród nich wymienia się: umiarkowany ból i dyskomfort, pieczenie, światłowstręt, łzawienie, uczucie ciała obcego w oku, nieostre widzenie, wahania ostrości widzenia. Do tygodnia po zabiegu może utrzymywać się nadwrażliwość na światło, zamglone i nieostre widzenie, wahania ostrości. Do 4 tygodni pacjenci zauważają trudność podczas jazdy autem, zgłaszane są również dolegliwości typowe dla suchego oka.

Pełna stabilizacja wzroku po laserowej korekcji wzroku następuje około 6 miesięcy po zabiegu.

Chesz wiedzieć więcej na temat zabiegu laserowej korekcji wzroku?

Zapraszamy do kontaktu z naszym zespołem, który udzieli Ci potrzebnych informacji lub na wizytę kwalifikacyjną, na której ocenimy Twoją wadę, wykonamy wszelkie niezbędne badania i rozwiejemy wszelkie wątpliwości.

Doświadczenie, innowacje, bezpieczeństwo w klinice okulistycznej Voigt w Krakowie

Laserowa korekcja wzroku – rady praktyczne

 • Nie prowadź samochodu zaraz po zabiegu. Oferujemy usługę door to door.
 • Zakraplaj przepisane przez lekarza krople do oczu, zgodnie z jego zaleceniami.
 • Chroń oczy przed niekorzystnym w tym momencie działaniem wiatru, słońca i innych czynników zewnętrznych, które mogłyby zaburzyć proces rekonwalescencji. Do pierwszej wizyty staraj się przebywać w domu lub innych pomieszczeniach zamkniętych.
 • Jeśli wychodzisz z domu załóż okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV, nawet jeśli niebo jest zachmurzone.
 • Kilka dni po zabiegu nie obciążaj oczu pracą na komputerze, oglądaniem TV czy przeglądaniem mediów społecznościowych na smartphonie.
 • Postaraj się nie trzeć oczu, nie uciskaj ich, nie zaciskaj mocno powiek.
 • Podczas kąpieli czy prysznica chroń oczy przed dostaniem się wody, mydła, szamponu czy żelu pod prysznic do ich wnętrza. To może je niepotrzebnie podrażnić.
 • Przez miesiąc unikaj miejsc zakurzonych, zadymionych, w których panujące warunki mogłyby mieć niekorzystny wpływ na Twoje oczy.
 • Przez okres dwóch miesięcy ogranicz intensywną aktywność fizyczną, nie kąp się w basenie i innych zbiornikach wodnych.
 • Unikaj kontaktu z osobami z objawami infekcji, a przede wszystkim aktywnej opryszczki. Postacią tej choroby jest również opryszczkowe zapalenie rogówki – choroba niebezpieczna dla osób zaraz po zabiegach na rogówce.
 • Stosuj zrównoważoną dietę z dużą ilością produktów zawierających luteinę, która ma wspomagające funkcje w utrzymaniu dobrego wzroku. Luteina występuje w szpinaku,  jarmużu,  brokułach, sałacie, zielonym groszku, fasolce, marchewce, kapuście, kukurydzy. Luteinie obecnej  w  tkankach  roślinnych  towarzyszy  zazwyczaj barwnik – zeaksantyna.
 • Jeśli potrzebujesz poproś lekarza okulistę o wystawienie zwolnienia L-4.

Laserowa korekcja wzroku – korzyści

Korzyści posiadania dobrego wzroku nie trzeba wymieniać. Każdy z nas chce się cieszyć dobrą ostrością wzroku, łatwością czytania bez konieczności mrużenia oczu, czy dobrym widzeniem w każdych warunkach.

Laserowa korekcja wzroku to nowoczesny zabieg na miarę XXI wieku. Przede wszystkim jest bezpieczny, małoinwazyjny i bezbolesny. Daje szybkie, długotrwałe i oczekiwane rezultaty w zakresie poprawy widzenia.

Powodem, dla którego warto zdecydować się na laserową korekcję wzroku jest wyraźna poprawa jakości życia. W większości przypadków nie trzeba nosić już okularów ani soczewek, a to poprawia poczucie komfortu i wygody. Z listy wydatków znika wymiana szkieł, oprawek okularowych czy soczewek, które w dłuższej perspektywie mogą znacznie przewyższyć koszt zabiegu laserowej korekcji wzroku.

Podsumowując, laserowa korekcja wzroku to zabieg, który jest często stosowaną praktyką w okulistyce. Daje pacjentom możliwość cieszenia się ostrością widzenia i poprawą jakości życia.

Eksperckie treści na naszym blogu

6 września, 2023

Jaskra – co warto o niej wiedzieć 

Jakie są przyczyny, objawy oraz jak wygląda leczenie jaskry?

Czytaj

17 sierpnia, 2023

AMD – starcze zwyrodnienie plamki żółtej – choroba XXI wieku

Nieleczone AMD może mieć bardzo poważne konsekwencje – utratę wzroku. Zobacz, co je wywołuje i jak je leczyć.

Czytaj

14 sierpnia, 2023

Astygmatyzm, czyli świat widziany w sposób nieostry

Przeczytaj, na czym polega ta wada wzroku i jak można ją korygować.

Czytaj