Menu Zamknij

Strona główna  /  Usługi  /   Leczenie AMD

Leczenie AMD

Przeczytaj, jakie są objawy AMD (zwyrodnienia plamki żółtej) i jak należy je leczyć.

Leczenie AMD czyli zwyrodnienia plamki żółtej w klinice Voigt

Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) dotyka przede wszystkim seniorów, a prawdopodobieństwo wystąpienia choroby wzrasta wraz z wiekiem. Ciężka postać AMD grozi znaczną utratą wzroku.

AMD (zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem) może powodować głębokie upośledzenie widzenia, które w znacznym stopniu wpływa na obniżenie komfortu życia – uniemożliwia czytanie, pisanie, rozpoznawanie twarzy. Według szacunków w naszym kraju na zwyrodnienie plamki żółtej choruje nawet 1,5 miliona osób. Choroba ta występuje w dwóch postaciach – suchej i mokrej. Nasza klinika oferuje terapie dla obu postaci AMD, o których przeczytasz na tej stronie.

Postać sucha AMD

Postać sucha AMD to około 85–90% wszystkich przypadków. Obejmuje ona zwyrodnienie pigmentowanej warstwy nabłonkowej siatkówki, powodując jej uszkodzenie. Mogą pojawiać się druzy, czyli złogi lipidowo-białkowe, które z czasem mogą powiększać się i zwiększać swoją liczebność. To ostatecznie powoduje, że pacjenci mają ubytki lub plamy w centralnym polu widzenia, co wpływa na jakość widzenia i np. pogarsza czytanie i wykonywanie codziennych czynności.

Postać mokra AMD

Jest przewlekłym zaburzeniem, które powoduje niewyraźne widzenie lub martwy punkt w polu widzenia. Przyczyną tego zaburzenia jest reakcja obronna organizmu, która powoduje powstanie nowych, nieprawidłowych naczyń krwionośnych (tzw. neowaskularyzacja naczyniówkowa lub CNV).

Proliferacja nieprawidłowych naczyń krwionośnych w siatkówce jest stymulowana przez czynnik wzrostu śródbłonka naczyniowego (VEGF). Ponieważ te naczynia krwionośne są nieprawidłowe, są one również bardziej delikatne niż typowe naczynia krwionośne, co ostatecznie prowadzi do wycieku krwi i białka poniżej plamki żółtej. Krwawienie, wyciek i bliznowacenie z tych naczyń krwionośnych ostatecznie powoduje nieodwracalne uszkodzenie fotoreceptorów i szybką utratę wzroku. Pacjenci mogą zobaczyć ciemną plamę w środku pola widzenia z powodu krwi lub płynu pod plamką żółtą.

Jakie są przyczyny zwyrodnienia plamki żółtej (AMD)?

Podstawową przyczyną AMD są zaburzenia przemiany materii w komórkach siatkówki. Wolne rodniki, szkodliwe cząsteczki i związki chemiczne powodują zwyrodnienia plamki żółtej. Obumieranie komórek prowadzi do trwałej utraty ostrości widzenia. Choroba rozwija się stopniowo, u 40% pacjentów w  przeciągu 5 lat AMD może pojawić się również w drugim oku.

Wpływ na rozwój AMD mogą mieć:

  • palenie tytoniu,
  • zaawansowany wiek,
  • nadmierna ekspozycja wzroku na promieniowanie słoneczne i promieniowanie niebieskie,
  • współistnienie otyłości, nadciśnienia tętniczego i cukrzycy,
  • predyspozycje genetyczne.

Jakie są objawy AMD?

Objawy rozwijają się stopniowo, na początku najczęściej w jednym oku. Mogą nie być od razu zauważone, ponieważ oko dobrze widzące maskuje pogarszanie się widzenia w drugim oku.

W każdej postaci AMD uszkodzone jest widzenie centralne, peryferyjne zaś pozostaje nienaruszone. Skutkuje to tzw. widzeniem lunetowym

Typowe objawy AMD to:

  • pogorszenie jakości widzenia (gorsze widzenie w nocy, niewyraźne widzenie z bliska),
  • trudności przy czytaniu i pisaniu (falowanie linii, plama w centrum pola widzenia).

Diagnoza zwyrodnienia plamki żółtej związnego z wiekiem

Do wstępnej diagnozy zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem  służy test Amslera, używany od 1945 roku. Metodę opracował szwajcarski okulista Marc Amsler.

Test Amslera jest to siatka poziomych i pionowych linii służących do monitorowania centralnego pola widzenia pacjenta. Jest to prosty, łatwy i szybki test diagnostyczny, który pomaga w wykrywaniu zaburzeń widzenia, spowodowanych zmianami w siatkówce, szczególnie w plamce żółtej, a także w nerwie wzrokowym i drodze wzrokowej.

Test wykonuje się w okularach do bliży, patrząc każdym okiem osobno na małą kropkę na środku siatki. Obserwuje się wszystkie linie – czy są proste, symetryczne, czy nie falują. W AMD linie falują, łamią się, niektórych linii może brakować, może być obecna plama w centrum.

Wczesne oznaki utraty wzroku ze względu na AMD obejmują zacienione obszary w centrum widzenia, niewyraźne lub zniekształcone widzenie,  niektóre linie mogą być faliste lub rozmyte.

Siatka Amslera widziana przez osobę z prawidłowym wzrokiem
Przykłady siatki postrzeganej przez osobę ze zwyrodnieniem plamki żółtej związanym z wiekiem.

Rokowania przy AMD

Rokowania dla pacjentów z zwyrodnieniem plamki żółtej (AMD) zależą od typu (suchy lub mokry) i zaawansowania choroby.

W przypadku suchej postaci AMD dostępna jest bardzo skuteczna metoda terapii laserowej, natomiast w przypadku mokrej leczenie polega na wykonywaniu iniekcji doszklistkowych z preparatem leczniczym.

 

W przypadku wystąpienia objawów warto działać szybko i udać się do okulisty w celu postawienia diagnozy i dobru terapii, gdyż nieleczona choroba postępuje, a u 10-15% pacjentów z suchym zwyrodnieniem plamki żółtej przechodzi ono w postać mokrą.

Leczenie suchej postaci AMD

Laser 2RT – hamowanie postaci suchej AMD

Zabieg laserem 2RT jest jedynym ratunkiem dla osób chorujących na suchą postać AMD. Jest bezpieczny, szybki i bezbolesny i trwa zaledwie kilka minut.

Zabieg laserem 2RT (Retinal Rejuvenation Therapy) jest innowacyjną metodą hamowania postępu postaci suchej zwyrodnienia plamki żółtej. Ma on na celu „odmłodzenie” komórek siatkówki oka.

Dotychczasowe  terapie suchej postaci AMD obejmowały przede wszystkim leczenie późnych etapów choroby. Natomiast terapia laserem 2RT (odmładzająca siatkówkę) umożliwia wcześniejszą interwencję i spowolnienie procesu zwyrodnienia. Więcej o tym zabiegu przeczytasz tutaj.

Warto zdecydować się na taki zabieg we wczesnym stadium choroby zwyrodnieniowej, ponieważ wzrok jest tylko jeden i powinien nam wystarczyć na całe życie. Istotny jest także czas wykonania zabiegu – nie można pozwolić, by choroba przeszła w bardziej zaawansowaną postać mokrą.

Leczenie mokrej postaci AMD

 

Jedyną możliwością leczenia zaawansowanej mokrej postaci AMD jest podawanie serii iniekcji wewnątrzgałkowych z preparatem leczniczym, które mają na celu zahamować dalszy rozwój tej choroby i spowolnić proces utraty wzroku.

Więcej o iniekcjach doszklistkowych w leczeniu wysiękowej postaci AMD przeczytasz tutaj.

Jesteś zainteresowany tym zabiegiem?

W naszej klinice doświadczeni specjaliści indywidualnie podchodzą do każdego pacjenta. Zapraszamy do umówienia się na konsultację.

Voigt to doświadczenie