
LECZENIE AMD (zwyrodnienie plamki żółtej)
JAKIE SĄ OBJAWY AMD I JAK Z NIMI WALCZYĆ? CO TO JEST TERAPIA 2RT?
Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) dotyka przede wszystkim seniorów, a prawdopodobieństwo wystąpienia choroby wzrasta wraz z wiekiem. Ciężka postać AMD grozi znaczną utratą wzroku, a według szacunków w naszym kraju na zwyrodnienie plamki żółtej choruje nawet 1,5 miliona osób. AMD może powodować głębokie upośledzenie widzenia, które w znacznym stopniu wpływa na obniżenie komfortu życia – uniemożliwia czytanie, pisanie, rozpoznawanie twarzy.
Leczenie AMD (zwyrodnienie plamki żółtej)
Co to jest AMD?
AMD, czyli zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem (Age-related Macula Degeneration) to choroba oczu polegająca na uszkodzeniu plamki (zwanej plamką żółtą) – czyli najważniejszej, centralnej części siatkówki, która odpowiedzialna jest za wyraźne, ostre widzenie.
W obrębie plamki żółtej znajduje się największa liczba fotoreceptorów (światłoczułych komórek), dzięki którym możliwe jest wyraźne widzenie przedmiotów znajdujących się w centralnym polu widzenia.
Choroba rozwija się najczęściej po 50. roku życia i nie została jeszcze całkowicie poznana i wyjaśniona.
Postaci AMD (zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem)
Choroba występuje w dwóch postaciach – suchej i mokrej.
Postać sucha AMD
Postać sucha AMD to około 85–90% wszystkich przypadków. Obejmuje ona zwyrodnienie pigmentowanej warstwy nabłonkowej siatkówki, powodując jej uszkodzenie. Mogą pojawiać się druzy, czyli złogi lipidowo-białkowe, które z czasem mogą powiększać się i zwiększać swoją liczebność. To ostatecznie powoduje, że pacjenci mają ubytki lub plamy w centralnym polu widzenia, co wpływa na jakość widzenia i np. pogarsza czytanie i wykonywanie codziennych czynności.
Postać mokra AMD
Jest przewlekłym zaburzeniem, które powoduje niewyraźne widzenie lub martwy punkt w polu widzenia. Przyczyną tego zaburzenia jest reakcja obronna organizmu, która powoduje powstanie nowych, nieprawidłowych naczyń krwionośnych (tzw. neowaskularyzacja naczyniówkowa lub CNV).
Proliferacja nieprawidłowych naczyń krwionośnych w siatkówce jest stymulowana przez czynnik wzrostu śródbłonka naczyniowego (VEGF). Ponieważ te naczynia krwionośne są nieprawidłowe, są one również bardziej delikatne niż typowe naczynia krwionośne, co ostatecznie prowadzi do wycieku krwi i białka poniżej plamki żółtej. Krwawienie, wyciek i bliznowacenie z tych naczyń krwionośnych ostatecznie powoduje nieodwracalne uszkodzenie fotoreceptorów i szybką utratę wzroku. Pacjenci mogą zobaczyć ciemną plamę w środku pola widzenia z powodu krwi lub płynu pod plamką żółtą.
Jakie są przyczyny zwyrodnienia plamki żółtej (AMD)?
Podstawową przyczyną AMD są zaburzenia przemiany materii w komórkach siatkówki. Wolne rodniki, szkodliwe cząsteczki i związki chemiczne powodują zwyrodnienia plamki żółtej. Obumieranie komórek prowadzi do trwałej utraty ostrości widzenia. Choroba rozwija się stopniowo, u 40% pacjentów w przeciągu 5 lat AMD może pojawić się również w drugim oku.
Wpływ na rozwój AMD mogą mieć:
Jakie są objawy AMD?
Objawy rozwijają się stopniowo, na początku najczęściej w jednym oku. Mogą nie być od razu zauważone, ponieważ oko dobrze widzące maskuje pogarszanie się widzenia w drugim oku.
Typowe objawy AMD to:
Diagnoza zwyrodnienia plamki żółtej związnego z wiekiem
Do wstępnej diagnozy zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem służy test Amslera, używany od 1945 roku. Metodę opracował szwajcarski okulista Marc Amsler.
AMD – test Amslera
Test Amslera jest to siatka poziomych i pionowych linii służących do monitorowania centralnego pola widzenia pacjenta. Jest to prosty, łatwy i szybki test diagnostyczny, który pomaga w wykrywaniu zaburzeń widzenia, spowodowanych zmianami w siatkówce, szczególnie w plamce żółtej, a także w nerwie wzrokowym i drodze wzrokowej.

Test wykonuje się w okularach do bliży, patrząc każdym okiem osobno na małą kropkę na środku siatki. Obserwuje się wszystkie linie – czy są proste, symetryczne, czy nie falują. W AMD linie falują, łamią się, niektórych linii może brakować, może być obecna plama w centrum.

Wczesne oznaki utraty wzroku ze względu na AMD obejmują zacienione obszary w centrum widzenia, niewyraźne lub zniekształcone widzenie, niektóre linie mogą być faliste lub rozmyte.
Rokowania przy AMD
U 10-15% pacjentów z suchym zwyrodnieniem plamki żółtej przechodzi ono w postać mokrą. W każdej postaci AMD uszkodzone jest widzenie centralne, peryferyjne zaś pozostaje nienaruszone. Skutkuje to tzw. widzeniem lunetowym.
Leczenie AMD
Zabieg laserem 2RT jest jedynym ratunkiem dla osób chorujących na suchą postać AMD. Jest bezpieczny, szybki i bezbolesny i trwa zaledwie kilka minut.
Laser 2RT – hamowanie postaci suchej AMD
Zabieg laserem 2RT (Retinal Rejuvenation Therapy) jest innowacyjną metodą hamowania postępu postaci suchej zwyrodnienia plamki żółtej. Ma on na celu „odmłodzenie” komórek siatkówki oka.
Dotychczasowe terapie suchej postaci AMD obejmowały przede wszystkim leczenie późnych etapów choroby. Natomiast terapia laserem 2RT (odmładzająca siatkówkę) umożliwia wcześniejszą interwencję i spowolnienie procesu zwyrodnienia.
Warto zdecydować się na taki zabieg we wczesnym stadium choroby zwyrodnieniowej, ponieważ wzrok jest tylko jeden i powinien nam wystarczyć na całe życie. Istotny jest także czas wykonania zabiegu – nie można pozwolić, by choroba przeszła w bardziej zaawansowaną postać mokrą.
Leczenie mokrej postaci AMD
Niestety w dalszym ciągu jedyną możliwością leczenia zaawansowanej mokrej postaci AMD jest podawanie serii drogich i inwazyjnych zastrzyków.
Leczenie AMD – cena zabiegu
Leczenie suchej postaci AMD za pomocą lasera 2RT. Pierwsza kontrola po zabiegu wliczona jest w cenę. Szczegółowe informacje oraz aktualne ceny zabiegów wykonywanych w naszej Klinice Oka znajdują się na stronie Cennik.
Przeczytaj także
Sen a zdrowie oczu
Sen to jeden ze sposobów regeneracji organizmu. Jego niedobór, zła jakość, negatywnie wpływają na nasze funkcjonowanie oraz na zdrowie poszczególnych narządów, w tym naszych oczu. Sen może być też czasem, kiedy naprawiamy wady wzroku dzięki nowoczesnej metodzie ortokeratologii. Nie śpisz – wzrasta ryzyko zachorowania Stare przysłowie mówi: sen to zdrowie! Niestety nie chcemy, go uznać…
Laserowa korekcja wzroku i czas rekonwalescencji
Laserowa korekcja wzroku to nowoczesne rozwiązanie leczenie wad wzroku. Daje ona szybkie efekty. Jest bezbolesna i bezpieczna. Trzeba jednak pamiętać, że tak samo jak po każdym zabiegu chirurgicznym, potrzebujemy czasu na rekonwalescencję. Każdy, kto zmaga się z wadą wzroku wie doskonale, jak potrafi być ona uciążliwa w życiu codziennym. Noszenie okularów, nawet tych najpiękniejszych i…
Starczowzroczność
Starczowzroczność Co to starczowzroczność? Starczowzroczność, nazywana również starczą krótkowzrocznością, to stan, w którym osoba w starszym wieku doświadcza trudności w widzeniu przedmiotów znajdujących się blisko. Jest to jedno z typowych schorzeń wzroku związanych z procesem starzenia się oczu. Główną przyczyną starczowzroczności jest utrata elastyczności soczewki oka, która jest odpowiedzialna za dostosowywanie ogniskowej w zależności od…

Wśród naszych pacjentów byli między innymi:
Darmowa usługa
door to door
Na własny koszt zajmiemy się odebraniem pacjenta ze wskazanego adresu w Krakowie, lub dworca czy lotniska i po przeprowadzonym zabiegu zorganizujemy i opłacimy jego podróż powrotną na terenie Krakowa.
