Specjalista chorób oczu doktor Barbara Górska bada pacjentkę

Badania okulistyczne

Kłopoty ze wzrokiem, pieczenie i łzawienie oczu, ich zaczerwienienie – to w większości przypadków objawy, z którymi pacjenci zgłaszają się do okulisty. Oczy zazwyczaj nie bolą, więc wielokrotnie zwleka się z wizytą, aż do momentu, gdy dolegliwości mocno utrudniają życie. To błąd – na podstawowe badanie wzroku należy zgłaszać się regularnie! Może to uchronić nas przed naprawdę poważnymi problemami.

Osoby między 18. a 40. rokiem życia powinny kontrolnie zgłaszać się na badanie okulistyczne mniej więcej co dwa lata. Po ukończeniu 40. roku życia do lekarza warto wybierać się co rok – z wiekiem rośnie bowiem ryzyko występowania m.in. zaćmy i jaskry. Zgodnie z zaleceniami do okulisty muszą oczywiście zgłaszać się osoby z już zdiagnozowanymi chorobami i wadami wzroku, noszące okulary lub soczewki kontaktowe.

Badanie ostrości wzroku do dali

Badanie ostrości wzroku do dali pozwala na ocenę zdolności rozdzielczej siatkówki. Przeprowadza się je zazwyczaj na tzw. tablicach Snellena, na których znajdują się znaki różnej wielkości, zwane optotypami. Mogą to być litery, cyfry lub rysunki (dla dzieci i osób nieumiejących czytać). Wielkość optotypów zmniejsza się w każdym kolejnym rzędzie – zadaniem pacjenta jest po kolei odczytywać znaki, zasłaniając prawe lub lewe oko. Jeżeli jest on w stanie prawidłowo rozpoznać optotypy z najniższego rzędu, ostrość jego wzroku do dali wynosi 5/5 lub w zapisie dziesiętnym 1,0. Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania i wykonuje się je w trakcie niemal każdej wizyty okulistycznej.

Badanie ostrości wzroku do bliży

Badanie ostrości wzroku do bliży to uzupełnienie badania ostrości wzroku do dali – przy jego pomocy można ocenić jakość widzenia pacjenta z odległości około 30 centymetrów, czyli mniej więcej potrzebnej do czytania. Jest ono szczególnie ważne w przypadku osób ze starczowzrocznością, u których postępująca utrata akomodacji prowadzi do pogorszenia ostrości widzenia z bliska. To badanie wzroku polega więc na pokazaniu pacjentowi do czytania standardowego tekstu lub pojedynczych optotypów. Również nie wymaga ono specjalnego przygotowania, wykonuje się je podczas każdej wizyty u okulisty, nie wiąże się z żadnymi działaniami niepożądanymi.

Badanie w lampie szczelinowej

Badanie w lampie szczelinowej, czyli biomikroskopia, to podstawowe badanie umożliwiające okuliście dokonanie oceny budowy struktur oka. Lampa szczelinowa wyposażona jest w bardzo silne źródło światła oraz biomikroskop, który powiększa obraz i pozwala uzyskać widzenie przestrzenne. Urządzenie posiada również wbudowane filtry. Dzięki badaniu można dokładnie obejrzeć powieki, spojówkę, twardówkę, rogówkę, tęczówkę, soczewkę oraz przednią część ciała szklistego. Przed badaniem zazwyczaj poszerza się źrenice przy pomocy odpowiednich kropli. W jego trakcie należy opierać głowę i brodę na podpórce lampy i nie ruszać się – każdy ruch sprawia, że obraz w mikroskopie traci ostrość.

Pomiar ciśnienia w oku

Pomiar ciśnienia w oku to inaczej tonometria. Ciśnienie wewnątrzgałkowe w oku uzależnione jest od stosunku produkcji cieczy wodnistej oka (zapewnia prawidłowe napięcie gałki ocznej) do jej odpływu, uwarunkowanego m.in. oporem w drogach odpływu. Norma ciśnienia u zdrowych osób wynosi od 10 do 21 mm Hg. W ciągu doby może wahać się o około 5 mm Hg. Pomiar ciśnienia w oku jest głównym badaniem profilaktycznym oraz diagnostycznym w kierunku jaskry – jego podwyższony poziom jest najważniejszym czynnikiem rozwoju tej choroby. Jest to badanie nieinwazyjne i bezpieczne.

Komputerowe badanie wzroku

Komputerowe badanie wzroku to automatyczne, kierowane przez komputer badanie wady refrakcji – po jego zakończeniu otrzymuje się wydruk z wartością wady. Przed badaniem należy wyjąć soczewki kontaktowe, a w jego trakcie spokojnie patrzeć daleko przed siebie. Komputerowe badanie wzroku może być wykonywane jako część wizyty okulistycznej, ale także przed chirurgicznymi oraz laserowymi zabiegami korekcji wzroku. Warto jednak pamiętać, że wyniki tego badania nie powinny decydować o doborze okularów czy soczewek. Pomiar może służyć wyłącznie jako początkowe określenie wady wzroku – potwierdzić diagnozę na podstawie innych badań musi jeszcze lekarz okulista albo optometrysta.

UMÓW SIĘ NA ZABIEG I ZAREZERWUJ WIZYTĘ

Mapa rogówki

Mapa rogówki to potoczne określenie badania topografii rogówki. Jest to podstawowe badanie w diagnostyce stożka rogówki (keratoconus). Wykonuje się je także przy rozpoznaniu dalekowzroczności, krótkowzroczności, astygmatyzmu, przed planowaną laserową korekcją wad wzroku oraz kontrolnie po jej wykonaniu. Mapa rogówki to zupełnie nieinwazyjna technika, dzięki której otrzymuje się trójwymiarowe obrazy rogówki, nanoszone na płaszczyznę przy pomocy odpowiednich kolorów. Jest ona zupełnie bezbolesna i trwa kilka minut. Pacjent podczas badania przebywa w pozycji siedzącej, opierając czoło i brodę na aparacie. Po sygnale lekarza należy wpatrywać się w umieszczony po środku świecący punkt – pozwala to na stabilizację gałki ocznej.

Badanie OCT oka

Badanie wzroku OCT pojawiło się w okulistyce w latach 90. XX wieku i z miejsca zrewolucjonizowało obrazowanie dna oka. Jest to zupełnie nieinwazyjna technika, przy pomocy której można obrazować przekroje siatkówki, rogówki i ciała szklistego, a także oceniać tarczę nerwu wzrokowego. Wykonuje się je głównie w diagnostyce schorzeń plamki żółtej oraz kontrolowaniu skuteczności leczenia neuropatii jaskrowej.

Badanie pola widzenia

Badanie pola widzenia, czyli perymetria, ma na celu określenie obszaru, jaki pacjent jest w stanie objąć wzrokiem, bez poruszania oczami. Jest to badanie, które najczęściej wykonuje się w diagnostyce jaskry, AMD, zaburzeń ostrości widzenia, ale także przy schorzeniach neurologicznych oraz  kardiologicznych. Przed badaniem pola widzenia wskazane jest wykonanie badania ostrości wzroku, aby odpowiednio dopasować jasność wyświetlanych punktów. 

Badanie pola widzenia jest bezbolesne i trwa ok. 10 minut. Niektórzy pacjenci oceniają je jako męczące ponieważ wymaga skupienia i współpracy pacjenta z okulistą. Zadaniem pacjenta jest sygnalizowanie widoczności punktów, które pojawiają się w urządzeniu. Wynikiem perymetrii jest mapa, na której kolorami zaznaczone są ubytki w polu widzenia, czyli punkty, które nie zostały zauważone przez pacjenta w czasie badania. Aby uzyskać właściwy wynik często wykonywane są po dwa pomiary dla każdego oka. Interpretacji map dokonuje lekarz. 

Badania okulistyczne w Voigt Klinika Oka Kraków

Współczesna okulistyka dysponuje naprawdę wieloma metodami diagnostyki chorób i wad wzroku. Co ważne, w zdecydowanej większości przypadków są to badania nieinwazyjne, bezbolesne i krótkotrwałe.

W Voigt Klinika Oka nasi pacjenci mogą na miejscu wykonać standardowe badanie okulistyczne, badanie OCT oka, pomiar ciśnienia w oku oraz mapę rogówki. Badania przeprowadzane są przy użyciu najnowocześniejszego sprzętu przez doświadczonych specjalistów. Pozwól nam zadbać o swoje oczy! Zapraszamy do kontaktu!

Przeczytaj także

 • Sala zabiegowa Kliniki okulistycznej Voigt widziana przez bulaj w drzwiach

  Zapraszamy do zapoznania się z naszymi aktualnymi cenami. Kontakt telefoniczny pozwoli na przedstawienie wszystkich szczegółów cennika.

  Cennik

  Sala zabiegowa Kliniki okulistycznej Voigt widziana przez bulaj w drzwiach
 • Zabieg laserowej korekcji wzroku

  Laserowa korekcja wzroku - wskazania, kwalifikacja do zabiegu, etapy zabiegu, zalecenia dla pacjentów

  Laserowa korekcja wzroku

  Zabieg laserowej korekcji wzroku

  Laserowa korekcja wzroku, czyli laserowa chirurgia refrakcyjna to zabieg, który polega na modelowaniu laserem przedniej powierzchni rogówki. Jego efektem jest poprawa ostrości widzenia u pacjentów z wadami refrakcji, czyli krótkowzrocznością, dalekowzrocznością i astygmatyzmem. Aktualnie laserowa korekcja wzroku stała skuteczną alternatywą dla soczewek kontaktowych oraz tradycyjnych okularów.

Te osoby już nam zaufały

 • Urszula Radwanska, tenisistka

  Składam podziękowania Panu Piotrowi Voigtowi za profesjonalną pomoc okulistyczną, która pozwoliła mi grać w tenisa bez okularów i soczewek.

  Urszula Radwańska

 • Kamil Majchrzak, tenisista

  Nareszcie widzę na korcie bez korekcji. Voigt Klinika Oka zlikwidowała moją wadę wzroku w 24 godziny. Niesamowite!!!!

  Kamil Majchrzak

  Czołowy tenisista polski, w pierwszej setce światowej

 • Stanisław Karpiel Bułecka, wokalista zespołu Future Folk

  Dziękuję Panu Piotrowi Voigtowi za profesjonalną pomoc dla moich oczu. Powodzenia w nowej klinice.

  Stanisław Karpiel-Bułecka

 • Snowboardzistka Weronika Biela ze specjalistą optometrystą Piotrem Voigtem

  Dziękuję Panu Piotrowi Voigtowi za uratowanie mojego wzroku i tym samym za umożliwienie mi kontynuowania kariery sportowej i udział w zimowych Igrzyskach Olimpijskich w PyeongChangu w 2018 roku.

  Weronika Biela

 • Jerzy Janowicz i Marta Domachowska, tenisiści

  Serdeczne podziękowania dla Pana Piotra Voigta za perfekcyjne wykonanie korekcji naszych wad wzroku. Życzymy pomyślności w nowej klinice.

  Jerzy Janowicz i Marta Domachowska

 • Wojciech Chmielewski

  Chciałbym serdecznie podziękować za wspaniałą wizyte w Waszej klinice, szczególnie za miłą atmosferę, szybkość wizyty, a przede wszystkim za profesjonalizm.

  Wojciech Chmielewski

 • Wszystko przebiegało sprawnie i w miłej atmosferze. Zabieg odbył się w komfortowych warunkach, przy muzyce i rozmowie z zespołem. Wszystko zostało przeprowadzone z pełnym profesjonalizmem.

  Natan Węgrzycki Szymczyk