Metoda FEMTOLASIK - laserowa korekcja wzroku z użyciem lasera femtosekundowego i excimerowego

Metoda Femtolasik

Metoda FEMTOLASIK – określana również mianem All-Laser LASIK – to kolejny krok rozwoju metody operacji laserowej oczu LASIK. FEMTOLASIK to korekcja wzroku, podczas której wykorzystuje się dwa nowoczesne lasery – laser femtosekundowy (impulsy świetlne trwające 10-15 sekundy), który służy do przygotowania płatka rogówki i laser excimerowy, który koryguje wadę wzroku wewnątrz rogówki. Zabieg znajduje bardzo szerokie zastosowanie we współczesnej okulistyce. Wykorzystuje się go do leczenia krótkowzroczności (do -10 dioptrii), dalekowzroczności (do +4 dioptrii), astygmatyzmu (do 6 dioptrii), a także korekcji starczowzroczności w indywidualnych przypadkach.

Jak przebiega laserowa korekcja wzroku FEMTOLASIK

FEMTOLASIK rozpoczyna się od przygotowania obszaru zabiegowego – twarz pacjenta przemywa się specjalnym płynem odkażającym, a oczy są znieczulane kroplami. Przy pomocy rozwórek unieruchamia się również powieki pacjenta – w trakcie zabiegu cały czas patrzy on w górę na światło.

Następnie lekarz przechodzi do zasadniczej części zabiegu. Przy pomocy nowoczesnego lasera femtosekundowego okulista nacina rogówkę i formuje płatek o grubości około 0,1 mm, który jest lekko odchylany. Do nacięcia wykorzystana jest energia lasera femtosekundowego, co pozwala na rozerwanie włókien kolagenowych i odpreparowanie płatka o grubości 0,1mm. W naszym przypadku jest to najnowocześniejsza wersja lasera FS200 firmy ALCON.

W kolejnym etapie rogówka jest odsłaniana i przez kilka sekund poddawana laserowemu modelowaniu za pomocą energii lasera excimerowego – część rogówki zostaje odparowana na poziomie istoty właściwej. Jest to zupełnie bezbolesne dla pacjenta i nie powoduje u niego żadnego dyskomfortu. Po wymodelowaniu rogówki następuje zamknięcie płatka – natychmiast przytwierdza się on do rogówki, tworząc jej barierę ochronną. Dla jak najlepszego zabezpieczenia oka, pacjentowi zakłada się specjalne soczewki, które następnego dnia są usuwane. Cała procedura trwa ok. 15 minut na dwoje oczu.

Metoda FEMTOLASIK wyróżnia się użyciem precyzyjnego lasera femtosekundowego, dzięki czemu operacja jest mniej inwazyjna dla pacjenta niż ta wykonana metodą LASIK, a rehabilitacja – dużo krótsza.

Rekonwalescencja po zabiegu FEMTOLASIK

Pacjent odczuwa poprawę widzenia w zasadzie od razu po zakończeniu operacji, ale oczy są chronione specjalnymi soczewkami do końca dnia. W ciągu 2-3 dni po zabiegu mogą pojawić się pewne dolegliwości, takie jak pieczenie czy kłucie w oku – nie wolno jednak pocierać oka ani przemywać go wodą. Należy również uważać, by do oka nie dostało się mydło ani inne kosmetyki.

Dla jak najlepszych efektów, przez około miesiąc po zabiegu FEMTOLASIK powinno się unikać opalania, przebywania w zadymionych pomieszczeniach oraz pływania w basenie. Podczas słonecznych dni należy nosić okulary przeciwsłoneczne i chronić oczy przed promieniowaniem UV. Niewskazana jest także bardzo ciężka fizyczna praca.

UMÓW SIĘ NA ZABIEG I ZAREZERWUJ WIZYTĘ

Dlaczego warto wybrać metodę FEMTOLASIK – korzyści dla pacjenta

FEMTOLASIK to jedna z najnowocześniejszych metod laserowej korekcji wzroku, która z każdym rokiem wypiera tradycyjny zabieg LASIK. Dzięki użyciu lasera femtosekundowego, lekarz jest w stanie wykonać operację z dokładnością co do setnej części milimetra – laser tnie rogówkę o wiele bardziej precyzyjnie niż skalpel, formowany płatek jest o wiele cieńszy i zużywa mniej tkanki. Dla pacjenta oznacza to większe bezpieczeństwo i szybszy proces gojenia. FEMTOLASIK to metoda głęboka, wytwarzająca płatek rogówki, który w trakcie rehabilitacji ulega zrośnięciu. Jej zaletą jest możliwość korekty nawet dużych wad wzroku, a także krótki czas rehabilitacji po zabiegu. Pacjent praktycznie na drugi dzień odzyskuje pełną ostrość wzroku, dzięki czemu może wrócić do pracy czy prowadzić samochód, a poprawa widzenia jest trwała.

Laserową korekcję wzroku FEMTOLASIK wykonujemy w naszej Voigt Klinika Oka w Krakowie – zapewniamy opiekę najlepszych specjalistów oraz dostęp do najnowocześniejszych metod leczenia. Jeśli potrzebujesz tego typu fachowej pomocy, zadzwoń lub napisz do nas i umów się na wizytę!

Przeczytaj także:

 • Zabieg laserowej korekcji uszkodzeń rogówki metodą PTK

  Możliwości laserowej korekcji uszkodzeń rogówki metodą PTK - wskazania i przebieg zabiegu

  Metoda PTK

  Zabieg laserowej korekcji uszkodzeń rogówki metodą PTK
 • Zespół Voigt Klinika Oka w trakcie zabiegu laserowej korekcji wzroku

  Autorska metoda VLasik - zakres korekcji, wskazania do zabiegu

  Metoda VLasik

  Zespół Voigt Klinika Oka w trakcie zabiegu laserowej korekcji wzroku
 • Zabieg laserowej korekcji starczowzroczności metodą PresbyMax

  Możliwości zastosowania metody PresbyMax® w korekcji starczowzroczności u pacjentów po 40. roku życia

  Metoda PresbyMax®

  Zabieg laserowej korekcji starczowzroczności metodą PresbyMax

Te osoby już nam zaufały

 • Urszula Radwanska, tenisistka

  Składam podziękowania Panu Piotrowi Voigtowi za profesjonalną pomoc okulistyczną, która pozwoliła mi grać w tenisa bez okularów i soczewek.

  Urszula Radwańska

 • Kamil Majchrzak, tenisista

  Nareszcie widzę na korcie bez korekcji. Voigt Klinika Oka zlikwidowała moją wadę wzroku w 24 godziny. Niesamowite!!!!

  Kamil Majchrzak

  Czołowy tenisista polski, w pierwszej setce światowej

 • Stanisław Karpiel Bułecka, wokalista zespołu Future Folk

  Dziękuję Panu Piotrowi Voigtowi za profesjonalną pomoc dla moich oczu. Powodzenia w nowej klinice.

  Stanisław Karpiel-Bułecka

 • Snowboardzistka Weronika Biela ze specjalistą optometrystą Piotrem Voigtem

  Dziękuję Panu Piotrowi Voigtowi za uratowanie mojego wzroku i tym samym za umożliwienie mi kontynuowania kariery sportowej i udział w zimowych Igrzyskach Olimpijskich w PyeongChangu w 2018 roku.

  Weronika Biela

 • Jerzy Janowicz i Marta Domachowska, tenisiści

  Serdeczne podziękowania dla Pana Piotra Voigta za perfekcyjne wykonanie korekcji naszych wad wzroku. Życzymy pomyślności w nowej klinice.

  Jerzy Janowicz i Marta Domachowska

 • Wojciech Chmielewski

  Chciałbym serdecznie podziękować za wspaniałą wizyte w Waszej klinice, szczególnie za miłą atmosferę, szybkość wizyty, a przede wszystkim za profesjonalizm.

  Wojciech Chmielewski

 • Wszystko przebiegało sprawnie i w miłej atmosferze. Zabieg odbył się w komfortowych warunkach, przy muzyce i rozmowie z zespołem. Wszystko zostało przeprowadzone z pełnym profesjonalizmem.

  Natan Węgrzycki Szymczyk