Menu Zamknij

Strona główna  /  Usługi  /   Ortokorekcja

Ortokorekcja

Ortokorekcja to metoda hamowania postępu krótkowzroczności. Przeczytaj o wskazaniach, przeciwskazaniach i na czym polega ta metoda.

Ortokorekcja co to jest?

Ortokorekcja (inaczej ortokeratologia) to niechirurgiczna, bezpieczna i skuteczna metoda hamowania postępu krótkowzroczności.

Jest zalecana pacjentom, którzy prowadzą aktywny tryb życia i nie chcą  nosić okularów lub soczewek kontaktowych w ciągu dnia. Ortokorekcja odbywa się podczas snu, za pomocą specjalnie zaprojektowanej i dobranej soczewki.

Krótkowzroczność (miopia)

Krótkowzroczność to wada wzroku, która dotyka zarówno dorosłych jak i dzieci. To jedna z najczęściej występujących wad wzroku. Polega na tym, że równoległe promienie świetlne wpadające do oka załamują się przed siatkówką zamiast na niej. Dla krótkowidza przedmioty oddalone od siebie są niewyraźne i aby zobaczyć wyraźnie je mruży oczy.

Krótkowzroczność trzeba korygować

Przez wiele lat uznawano, że niska krótkowzroczność nie wymaga korekcji. Na podstawie obecnych badań wiemy, że zaleca się pełną korekcję krótkowzroczności (również niewielkich wartości). Niekorygowana krótkowzroczność może powodować oprócz nieostrego widzenia takie objawy jak bóle głowy (głównie czołowe), zawroty głowy, poczucie dezorientacji, gorsze widzenie wieczorem i w nocy.  Dodatkowo częste mrużenie oczu, tarcie ich może prowadzić do stanów zapalnych spojówki, łzawienia i pieczenia.

W badaniach udowodniono, że brak korekcji lub noszenie za słabych okularów prowadzi do szybszej progresji krótkowzroczności.

Stopnie zaawansowania krótkowzroczności

Krótkowzroczność rozwija się najczęściej w okresie dojrzewania. Miopia występuje, gdy gałka oczna jest zbyt wydłużona, rogówka lub soczewka są zbyt wypukłe lub jest efektem rozwijającej się cukrzycy albo zaćmy.

Stopnie zaawansowania krótkowzroczności:

  • niska – nazywana szkolną, do -3D,
  • średnia – między -3D a -6D (wg niektórych źródeł między -3D a -8D)
  • wysoka – powyżej -6D (wg niektórych źródeł powyżej -8D)

Metody korekcji i progresji krótkowzroczności

Progresji krótkowzroczności można skutecznie zapobiegać dzięki zabiegowi:

  • laserowej korekcji wzroku;
  • ortokeratologii, inaczej nazywanej ortokorekcja, która odbywa się podczas snu pacjenta, za pomocą specjalnie zaprojektowanej i dobranej soczewki.

Na czym polega korekcja krótkowzroczności za pomocą ortokorekcji?

Skuteczność procesu związana jest z optymalnym dopasowaniem soczewki ortokorekcyjnej do powierzchni rogówki. Soczewka projektowana jest i dobierana indywidualnie dla każdego pacjenta.

Soczewki ortokorekcyjne (ortokeratologiczne)

Soczewki ortokeratologiczne to sztywne soczewki gazoprzepuszczalne, które podczas snu zmieniają kształt rogówki. Film łzowy, który znajduje się pod soczewką, oddziałuje na komórki nabłonka wypukłej części rogówki. Dzięki temu przesuwają się one w kierunku zewnętrznym, a rogówka się wypłaszcza.

Ortosoczewka jest niezwykle skuteczna – założona na noc, daje efekt odczuwalny dla pacjenta już następnego dnia. Po przebudzeniu wada korygowana jest w ok. 60-70%. Pełna korekcja wady następuje zazwyczaj po ok. miesiącu, pod warunkiem stosowania się pacjenta do zaleceń (przede wszystkim minimum 6 godzin snu na dobę) oraz systematycznych wizyt kontrolnych zgodnie z otrzymanym harmonogramem.

Jesteś zainteresowany soczewkami ortokorekcyjnymi?

W naszej klinice doświadczeni specjaliści indywidualnie podchodzą do każdego pacjenta. Zapraszamy do umówienia się na konsultację.

Voigt to doświadczenie

Ponad 120 lat doświadczenia przekazywanego z pokolenia na pokolenie.

Kwalifikacja do zastosowania ortokorekcji

Ortokorekcja rekomendowana jest przede wszystkim dzieciom powyżej 7. roku życia, u których występuje krótkowzroczność oraz dorosłym pacjentom z miopią, którzy nie kwalifikują się do zabiegu laserowej korekcji wzroku.

W naszej klinice przyjmujemy pacjentów od 5 do 18 roku życia. Jeśli pacjent jest w innym wieku decyzja o przyjęciu jest podjęta po dodatkowej konsultacji telefonicznej.

Tą metodą może być korygowana krótkowzroczność do -8 dioptrii i astygmatyzm do -2 dioptrii. Jednak przy miopii do -4,5 dioptrii i astygmatyzmie do -1,5 dioptrii efekt jest szybciej odczuwalny dla pacjenta (już po ok. 4 tygodniach). Przy większych wadach adaptacja do nowego obrazu może trwać dłużej.

Przed rozpoczęciem terapii wykonywane jest komputerowe badanie wzroku oraz topografia rogówki (mapa rogówki). Decyzję o zakwalifikowaniu pacjenta do procesu ortokorekcji podejmuje specjalista wykonujący kwalifikację.

Przeciwwskazania do ortokorekcji

Główne przeciwwskazania do stosowania ortokorekcji to nieleczone choroby autoimmunologiczne, stożek rogówki oraz blizny na rogówce. Pozostałe są analogiczne jak przy doborze zwykłych soczewkach kontaktowych. Są to: zapalenie lub infekcja oka, a także choroba, uraz lub defekt oka, który ma wpływ na rogówkę i otaczającą tkankę.

Możliwe powikłania

Do najczęściej występujących powikłań związanych z ortokorekcją należą: uszkodzenie nabłonka rogówki, infekcje rogówki oraz możliwe nowotwórstwo naczyń rogówki. Bezpieczeństwo stosowania ortokorekcji zależy przede wszystkim od bezwzględnego przestrzegania zaleceń związanych z noszeniem ortosoczewek oraz wizytami kontrolnymi.

Ortokorekcja – cena

Szczegółowe informacje oraz aktualne ceny znajdują się na stronie Cennik.