
ORTOKOREKCJA
CO TO JEST ORTOKOREKCJA I DLA KOGO PRZEZNACZONA
JEST TA METODA NIWELOWANIA KRÓTKOWZROCZNOŚCI
Krótkowzroczność to uciążliwa wada wzroku, która dotyka zarówno dorosłych jak i dzieci. Pacjenci z miopią skazani są na codzienne używanie okularów lub szkieł kontaktowych. Wadę można skorygować w trakcie zabiegu laserowej korekcji wzroku, ale także można niwelować ją podczas snu, dzięki specjalnym soczewkom. Ta bezinwazyjna metoda zapobiegania progresji krótkowzroczności to właśnie ortokorekcja. Dzięki właściwemu doborowi ortosoczewek dorośli oraz dzieci mogą pożegnać się z okularami i cieszyć się codziennymi przyjemnościami.
Ortokorekcja
Co to jest ortokorekcja
Ortokorekcja (inaczej ortokeratologia) to niechirurgiczna, bezpieczna i skuteczna metoda hamowania postępu krótkowzroczności. Jest zalecana pacjentom, którzy prowadzą aktywny tryb życia i chcą pożegnać się z noszeniem okularów lub soczewek kontaktowych w ciągu dnia.
Na czym polega Korekcja krótkowzroczności za pomocą ortokorekcji?
Krótkowzroczność to wada wzroku, która rozwija się najczęściej w okresie dojrzewania. Miopia występuje, gdy gałka oczna jest zbyt wydłużona, rogówka lub soczewka są zbyt wypukłe lub jest efektem rozwijającej się cukrzycy albo zaćmy. Progresji krótkowzroczności można skutecznie zapobiegać dzięki zabiegowi laserowej korekcji wzroku lub ortokeratologii. Ortokorekcja odbywa się podczas snu pacjenta, za pomocą specjalnie zaprojektowanej i dobranej soczewki.
Skuteczność procesu związana jest z optymalnym dopasowaniem soczewki ortokorekcyjnej do powierzchni rogówki, dlatego soczewka jest projektowana i dobierana indywidualnie dla każdego pacjenta.
Co to soczewki ortokorekcyjne (ortokeratologiczne)
Soczewki ortokeratologiczne to sztywne soczewki gazoprzepuszczalne, które podczas snu zmieniają kształt rogówki. Film łzowy, który znajduje się pod soczewką, oddziałuje na komórki nabłonka wypukłej części rogówki. Dzięki temu przesuwają się one w kierunku zewnętrznym, a rogówka się wypłaszcza.
Ortosoczewka jest niezwykle skuteczna – założona na noc, daje efekt odczuwalny dla pacjenta już następnego dnia. Po przebudzeniu wada korygowana jest w ok. 60-70%. Pełna korekcja wady następuje zazwyczaj po ok. miesiącu, pod warunkiem stosowania się pacjenta do zaleceń (przede wszystkim minimum 6 godzin snu na dobę) oraz systematycznych wizyt kontrolnych zgodnie z otrzymanym harmonogramem.

Kwalifikacja do zastosowania ortokorekcji
Ortokorekcja rekomendowana jest przede wszystkim dzieciom powyżej 7. roku życia, u których występuje krótkowzroczność oraz dorosłym pacjentom z miopią, którzy nie kwalifikują się do zabiegu laserowej korekcji wzroku. Tą metodą może być korygowana krótkowzroczność do -8 dioptrii i astygmatyzm do -2 dioptrii. Jednak przy miopii do -4,5 dioptrii i astygmatyzmie do -1,5 dioptrii efekt jest szybciej odczuwalny dla pacjenta (już po ok. 4 tygodniach). Przy większych wadach adaptacja do nowego obrazu może trwać dłużej.
Przed rozpoczęciem terapii wykonywane jest komputerowe badanie wzroku oraz topografia rogówki (mapa rogówki). Decyzję o zakwalifikowaniu pacjenta do procesu ortokorekcji podejmuje specjalista wykonujący kwalifikację.
Przeciwwskazania do ortokorekcji
Główne przeciwwskazania do stosowania ortokorekcji to nieleczone choroby autoimmunologiczne, stożek rogówki oraz blizny na rogówce. Pozostałe są analogiczne jak przy doborze zwykłych soczewkach kontaktowych. Są to: zapalenie lub infekcja oka, a także choroba, uraz lub defekt oka, który ma wpływ na rogówkę i otaczającą tkankę.
Możliwe powikłania
Do najczęściej występujących powikłań związanych z ortokorekcją należą: uszkodzenie nabłonka rogówki, infekcje rogówki oraz możliwe nowotwórstwo naczyń rogówki. Bezpieczeństwo stosowania ortokorekcji zależy przede wszystkim od bezwzględnego przestrzegania zaleceń związanych z noszeniem ortosoczewek oraz wizytami kontrolnymi.
Ortokorekcja – cena
Zapraszamy do naszej kliniki oka w Krakowie na korekcję krótkowzroczności metodą ortokorekcji. Szczegółowe informacje oraz aktualne ceny znajdują się na stronie Cennik.
Przeczytaj także
Sen a zdrowie oczu
Sen to jeden ze sposobów regeneracji organizmu. Jego niedobór, zła jakość, negatywnie wpływają na nasze funkcjonowanie oraz na zdrowie poszczególnych narządów, w tym naszych oczu. Sen może być też czasem, kiedy naprawiamy wady wzroku dzięki nowoczesnej metodzie ortokeratologii. Nie śpisz – wzrasta ryzyko zachorowania Stare przysłowie mówi: sen to zdrowie! Niestety nie chcemy, go uznać…
Laserowa korekcja wzroku i czas rekonwalescencji
Laserowa korekcja wzroku to nowoczesne rozwiązanie leczenie wad wzroku. Daje ona szybkie efekty. Jest bezbolesna i bezpieczna. Trzeba jednak pamiętać, że tak samo jak po każdym zabiegu chirurgicznym, potrzebujemy czasu na rekonwalescencję. Każdy, kto zmaga się z wadą wzroku wie doskonale, jak potrafi być ona uciążliwa w życiu codziennym. Noszenie okularów, nawet tych najpiękniejszych i…
Starczowzroczność
Starczowzroczność Co to starczowzroczność? Starczowzroczność, nazywana również starczą krótkowzrocznością, to stan, w którym osoba w starszym wieku doświadcza trudności w widzeniu przedmiotów znajdujących się blisko. Jest to jedno z typowych schorzeń wzroku związanych z procesem starzenia się oczu. Główną przyczyną starczowzroczności jest utrata elastyczności soczewki oka, która jest odpowiedzialna za dostosowywanie ogniskowej w zależności od…

Wśród naszych pacjentów byli między innymi:
Darmowa usługa
door to door
Na własny koszt zajmiemy się odebraniem pacjenta ze wskazanego adresu w Krakowie, lub dworca czy lotniska i po przeprowadzonym zabiegu zorganizujemy i opłacimy jego podróż powrotną na terenie Krakowa.
