Menu Zamknij

Strona główna  /  Blog  /   Okulary czy soczewki kontaktowe na astygmatyzm? A może korekcja laserowa?

Okulary czy soczewki kontaktowe na astygmatyzm? A może korekcja laserowa?

17 grudnia, 2020

Astygmatyzm, nazywany również niezbornością, to wada wzroku dotycząca ponad 30% światowej populacji. Problem związany jest ze zniekształceniem gałki ocznej – a dokładnie rogówki lub soczewki. Pacjenci odczuwają go jako krzywienie obrazu, pogorszenie jego ostrości i czułości na kontrast. Wadę leczy się zachowawczo przy pomocy okularów lub soczewek kontaktowych. Od kilku lat istnieje także możliwość laserowej korekcji astygmatyzmu. 

Jaką metodę leczenia astygmatyzmu wybrać?

Jak zostało wspomniane, astygmatyzm można obecnie leczyć przy pomocy trzech metod. Pacjenci mają do wyboru okulary korekcyjne ze szkłami cylindrycznymitoryczne soczewki kontaktowe, a także zabieg laserowy. Na czym dokładnie polegają te metody? Poniżej krótkie wyjaśnienie każdej z nich.

Okulary na astygmatyzm

Okulary to jedna z najpopularniejszych metod pozwalająca korygować astygmatyzm. 

Na czym polega ich działanie? Otóż wyraźny obraz o odpowiedniej ostrości powstaje kiedy promienie światła skupiają się w jednym punkcie. W przypadku astygmatyzmu, z powodu nieprawidłowej krzywizny rogówki lub rzadziej – soczewki, jest to niemożliwe. Okulary dla tej wady wzroku mają zniwelować nierówności, dlatego zwykłe szkła są tu niewystarczające. Sprawdzają się natomiast szkła cylindryczne, nazywane tak z uwagi na ich kształt. Specjalna konstrukcja powoduje, że inaczej załamują światło w przekroju poziomym i pionowym. Określona moc cylindra i jego oś, oznaczana od 0 do 180 stopni, dostosowywana jest do nasilenia wady. Wszystkie te elementy sprawiają, że pacjent odzyskuje ostrość widzenia. 

Czy astygmatyzm wymaga noszenia okularów na stałe? Nie zawsze. Przy niewielkiej wadzie wzroku do ok. 1 dioptrii, wystarczy nosić je jedynie do czytania, nauki czy pracy przy komputerze. 

Soczewki na astygmatyzm

W przypadku astygmatyzmu stosuje się też soczewki toryczne z cylindrem, dzięki którym można skorygować prawie 100%  przypadków tej wady wzroku. Taka soczewka posiada różne moce refrakcyjne w przekroju pionowym i poziomym, co pozwala na skorygowanie typowej dla astygmatyzmu nieprawidłowości.

W przeciwieństwie do soczewek sferycznych, czyli zwykłych szkieł kontaktowych, soczewki toryczne nie mają takiej samej grubości na całej swojej powierzchni. Jest ona inna w różnych miejscach, dlatego muszą być noszone w odpowiedniej pozycji, aby skorygować krzywiznę oka. Właściwe położenie zapewnia specjalne wyprofilowanie – strefy stabilizujące i miejsca, w których soczewka jest nieco cięższa, aby zapobiec jej przemieszczaniu podczas ruchu oczu.

Nowoczesne soczewki na astygmatyzm wykonane są z delikatnego materiału silikonowo – hydrożelowego. Dzięki temu zapewniają odpowiednie nawilżenie oka i wykazują dużą przepuszczalność tlenu, zapobiegając niedotlenieniu i minimalizując wrażenie suchości oka.

Okulary czy soczewki – co lepsze na astygmatyzm?

Wielu pacjentów zastanawia się, co lepiej sprawdzi się w przypadku astygmatyzmu – okulary czy soczewki? Odpowiedź na to pytanie zależy od codziennych nawyków i osobistych preferencji.

Zaletą okularów jest możliwość ich szybkiego założenia i zdjęcia. Ponadto oczy mają dostęp do tlenu i odpoczywają. Niestety okulary cylindryczne posiadają grube i dość ciężkie szkła, które mogą przyciągać uwagę i onieśmielać ich właścicieli. Są także mocno wyczuwalne na nosie, czyli mało wygodne, co szczególnie daje się odczuć na początku ich noszenia. Jako wadę można też wymienić ograniczone pole i kąt widzenia, kiedy pacjent spogląda w dół, bok czy górę – obraz jest niewyraźny.

Soczewki toryczne są natomiast niewyczuwalne i lekkie. Wygodne jest również  to, że można je nabyć w kilku wariantach terminu ważności. Do wyboru są soczewki jednodniowe, dwutygodniowe, miesięczne, kwartalne i roczne. Ich nowoczesna budowa sprawia, że dobrze filtrują powietrze – oko może dzięki temu swobodnie oddychać i jest chronione przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Jako wadę można uznać konieczność umieszczania  ciała obcego w oku, co wśród wielu osób rodzi opór.

Laserowa korekcja astygmatyzmu 

Poza soczewkami i okularami pacjenci mają do wyboru trzecią opcję, czyli laserową korekcję wzroku. Zabieg ma tę przewagę nad dwiema wyżej wymienionymi metodami, że koryguje samą wadę, a nie tylko niweluje jej objawy. Dzięki temu oprócz poprawy wzroku przeciwdziała także pogłębianiu astygmatyzmu.

Mimo, że słowo operacja brzmi poważnie, w tym wypadku jest to mało inwazyjna procedura nie wymagająca nawet stosowania narkozy, ani długiego pobytu w placówce medycznej. Zabieg laserowej korekcji astygmatyzmu trwa kilkanaście minut, przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym i polega na modelowaniu rogówki przy użyciu promieni lasera.Oczywiście na powodzenie całego przedsięwzięcia ma wpływ wiele czynników, w tym jeden z ważniejszych – doświadczony zespół medyczny przeprowadzający zabieg. Z tego powodu warto wybrać sprawdzoną klinikę i godnego zaufania specjalistę.

Doświadczenie, innowacje, bezpieczeństwo w klinice okulistycznej Voigt w Krakowie

Umów się na wizytę lub
skontaktuj się z nami.

Wszystkich pacjentów zainteresowanych korekcją wad wzroku, w tym astygmatyzmu, zapraszamy do naszej kliniki w Krakowie – Voigt Klinika Oka.