Menu Zamknij

Strona główna  /  Blog  /   Mechaniczne urazy rogówki – przyczyny, skutki i leczenie uszkodzeń rogówki

Mechaniczne urazy rogówki – przyczyny, skutki i leczenie uszkodzeń rogówki

19 kwietnia, 2021

Uraz rogówki to jeden z częstszych powodów wizyty u okulisty. Przyczyną może być m.in. źle dopasowana soczewka, zadrapanie lub ciało obce pod powieką. Uszkodzenia przeważnie goją się w ciągu kilku dni, ale zawsze w takiej sytuacji należy udać się do okulisty, aby dokładnie obejrzał oko i zadecydował o sposobie leczenia.

Rogówka to przednia, wypukła i przezroczysta część oka, spełniająca bardzo ważną funkcję w procesie widzenia. Jest pierwszym elementem optycznym oka umożliwiającym przejście przez nią światła i przekazanie go do kolejnych struktur oka, do tego niezbędna jest jej przejrzystość i prawidłowa krzywizna.

Rogówka charakteryzuje się bogatym unerwieniem, dlatego nawet delikatny dotyk odczuwany jest jako nieprzyjemny bodziec. Wielość zakończeń nerwowych sprawia tym samym, że wszelkie urazy – nawet te niewielkie i powierzchowne są bardzo bolesne.

Mechaniczny uraz rogówki i jego przyczyny

Mechaniczne urazy rogówki to najczęściej występujący typ uszkodzeń w tej części oka. Mechaniczny uraz rogówki powoduje najczęściej uszkodzenie – ubytek jej nabłonka – tzw. erozję rogówki.

Przyczyną problemu mogą być m.in.:

  • niewłaściwie dopasowane soczewki wywołujące otarcie rogówki,
  • zadrapanie oka przez zwierzę,
  • ciało obce pod powieką,
  • zadrapanie oka paznokciem,
  • bardzo zaawansowana postać suchego oka,
  • nieprawidłowo rosnące rzęsy.

Do uszkodzenia rogówki często dochodzi u dzieci – np. podczas zabawy, uprawiania sportu lub na wakacjach. Inną przyczyną może być np. wypadek komunikacyjny.

Bez względu na okoliczności w jakich doszło do erozji rogówki oraz tego czy problem dotyczy osoby dorosłej czy dziecka, zawsze należy zgłosić się do okulisty, który dobierze sposób leczenia zależny do stopnia  urazu.

Brak specjalistycznej konsultacji może mieć przykre dla poszkodowanego skutki.

Objawy i skutki uszkodzenia rogówki oka

Jak już zostało wspomniane, erozja rogówki wywołuje silne dolegliwości bólowe. Pacjenci mają również wrażenie obecności ciała obcego w oku. Wskutek urazu występuje łzawienie, światłowstręt i skurcz powiek. Ból staje się bardziej intensywny podczas ruchu gałki ocznej, ponieważ odsłonięte zakończenia nerwowe są drażnione przez ruszającą się powiekę.

O ile większość urazów goi się w ciągu kilku dni nie wywołując zwykle powikłań, niektóre – zwłaszcza głębokie uszkodzenia rogówki – mogą stać się przyczyną trwałych zmętnień i blizn rogówki, a co za tym idzie, pogarszać ostrość widzenia.

Wizyta u okulisty jest więc konieczna, aby wdrożyć odpowiednie leczenie i uniknąć nieprzyjemnych, trwałych skutków urazu. 

Jeśli mimo przeprowadzonej kuracji pacjent będzie odczuwał dyskomfort i skarżył się na pogorszenie wzroku, lekarz może zaproponować laserowy zabieg mający na celu zniwelowanie skutków uszkodzenia rogówki oka.

Erozja rogówki – leczenie 

Odbudowa rogówki oka  – o ile nie doszło do zakażenia – trwa zwykle ok. 3 dni. Proces gojenia może wydłużyć się u osób chorujących na cukrzycę i zespół suchego oka. Aby regeneracja rogówki przebiegała prawidłowo, a pacjent nie cierpiał, lekarz przepisuje odpowiednie maści lub krople do oczu z antybiotykiem zapobiegające zakażeniu. 

Jeśli do uszkodzenia rogówki doszło w wyniku obecności ciała obcego pod powieką, konieczne jest jego usunięcie. Otarcia rogówki goją się zwykle bez powikłań.  Niestety jeśli dojdzie do zakażenia – zdarza się to często po zadrapaniu np. przez kota – może dojść do zmętnienia rogówki i zaburzeń ostrości widzenia. Przy głębokich urazach czasem niezbędna jest operacja i zszycie rany.

Wspomnianym powikłaniem pourazowym może być blizna rogówki, która także zaburza widzenie i wymaga leczenia. Na szczęście dzięki rozwojowi okulistyki, problem można dziś skutecznie rozwiązać. 

Obecnie najbezpieczniejszą i najbardziej efektywną metodą likwidacji blizn rogówkowych jest ich usuwanie laserowe. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii laserowej można z powodzeniem usuwać różnego rodzaju blizny rogówkowe – zarówno centralne – upośledzające widzenie jak i obwodowe. 

Kwalifikacja pacjenta do takiego zabiegu zawsze odbywa się na podstawie badania okulistycznego. Zalecana jest zwłaszcza topografia rogówki (mapa rogówki) oraz ocena rogówki w specjalnym aparacie – lampie szczelinowej. Badanie to niezbędne jest w wielu przypadkach – szczególnie przed wykonaniem zabiegów laserowych na rogówce. Procedura polega w tym wypadku na stworzeniu mapy rogówki, pozwalającej wychwycić wszelkie pourazowe nieprawidłowości i deformacje. Dzięki temu można je dokładnie zlokalizować oraz bezpiecznie usunąć.

Mimo, że uszkodzenie rogówki wiąże się z dużym bólem i stresem, udając się do okulisty zawsze warto świadomie wybrać specjalistę i gabinet, który umożliwi przeprowadzenie nowoczesnej diagnostyki oraz leczenia.

Doświadczenie, innowacje, bezpieczeństwo w klinice okulistycznej Voigt w Krakowie

Umów się na wizytę lub
skontaktuj się z nami.

Dowiedz się więcej na temat możliwych technik likwidacji blizn rogówkowych.

Jedną z metod korekcji wad rogówki oka jest Fototerapeutyczna Keratektomia. Dowiedz się jak przebiega ten proces leczniczy i jakie są główne przesłanki do jego zastosowania z poniższego artykułu.