Menu Zamknij

Strona główna  /  Blog  /   Prawo jazdy a wada wzroku. Jak wady wzroku wpływają na zdolność prowadzenia pojazdów?

Prawo jazdy a wada wzroku. Jak wady wzroku wpływają na zdolność prowadzenia pojazdów?

30 sierpnia, 2021

Dobry wzrok to jedna z ważniejszych cech, jaka powinna wyróżniać każdego kierowcę. Oczywiście osoby posiadające problemy ze wzrokiem, nie są zdyskwalifikowane i mogą prowadzić pojazdy jeśli ich wada jest odpowiednio kontrolowana i korygowana. Prawo jazdy a wada wzroku – o czym trzeba wiedzieć, chcąc zdobyć uprawnienia na prowadzenie samochodu?

Prawo jazdy a wada wzroku – obowiązujące przepisy 

Prawo jazdy a wada wzroku – te dwie rzeczy wbrew pozorom nie muszą się wykluczać, ale dobrze jest wiedzieć, co mówią na ten temat przepisy. Obecnie obowiązującą regulacją jest Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 16 maja 2018 r. w sprawie badań lekarskich osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami i kierowców (Dz. U. 2018. poz. 970). Bardzo dokładnie określa ono kryteria zdrowotne wymagane od kierowców oraz kandydatów na kierowców.

Badania wzroku na prawo jazdy obejmują sprawdzenie parametrów takich jak:

 • ostrość wzroku,
 • korekcja,
 • widzenie obuoczne,
 • pole widzenia,
 • rozpoznawanie barw,
 • widzenie zmierzchowe i wrażliwość na olśnienie.

Jeżeli okaże się, że kandydat na kierowcę ma słaby wzrok, np. z powodu krótkowzroczności, nadwzroczności, astygmatyzmu, prawo jazdy wydawane jest na maksimum 10 lat. W przypadku kiedy wada wzroku jest poważna, prawo jazdy wydawane jest na 5 lat. Kiedy kończy się termin ważności dokumentu, należy ponowić badania.

Ponadto w dokumencie osoby z wadą wzroku, a dokładnie w polu 12, znajdują się oznaczenia o ograniczeniach i wymaganiach dotyczących sposobu korekcji wzroku podczas prowadzenia pojazdu. 

Są to następujące symbole:

 • 01.01 – okulary,
 • 01.02 – soczewki kontaktowe,
 • 01.03 – szkła ochronne,
 • 01.04 – szkło matowe,
 • 01.05 – przepaska na oko,
 • 01.06 – okulary lub szkła kontaktowe.

Prawo jazdy a okulary i soczewki – ważne informacje podczas kontroli

Wspomniane wyżej kody znajdujące się w prawie jazdy, są ważną informacją dla policjantów podczas kontroli. Istotną kwestią jest fakt, że sam kierowca również powinien mieć świadomość ich znaczenia, aby nie narazić się na otrzymanie mandatu.

Przykładowo, jeśli po badaniach okulistycznych do prawa jazdy, pacjent zdecydował się nosić okulary, zapewne w dokumencie widnieje kod 01.01. Jeśli będąc już kierowcą, osoba ta dla wygody zamienia okulary na soczewki kontaktowe, policjant podczas kontroli może wystawić mandat do 500 zł za nieprzestrzeganie warunków oznaczonych w dokumencie uprawniającym do prowadzenia pojazdu. Możliwość stosowania okularów i soczewek daje jedynie kod 01.06.

Co ważne – przed rokiem 2002, oznaczenie na prawie jazdy było bardziej ogólne. Lekarz wpisywał jedynie kod 01 oznaczający konieczność korekty wzroku – bez informacji o sposobie tej korekty. Jeśli okulista z roztargnienia lub przyzwyczajenia wpisze w prawie jazdy wydanym po 2002 roku jedynie oznaczenie „01”, policjant może uznać dokument za nieważny. W takiej sytuacji trzeba ponownie udać się do lekarza i wymienić go na aktualny. 

Astygmatyzm a prawo jazdy – przydatne informacje

Astygmatyzm a jazda samochodem – to kwestia bardzo często poruszana na forach internetowych przyszłych kierowców. Niektórzy uważają, że wadę można zakwalifikować do chorób wykluczających uzyskanie prawa jazdy, inni wręcz przeciwnie twierdzą, że to nic poważnego i problem nie wymaga nawet korekcji. Oczywiście obydwie wersje są przykładem błędnego myślenia.

Astygmatyzm, inaczej niezborność, to wada wzroku wynikająca ze zniekształcenia rogówki lub soczewki, w związku z czym, powstający na siatkówce obraz jest niepunktowy. Pacjenci odczuwają to m.in. jako pogorszenie ostrości widzenia, „krzywienie” obrazu i osłabioną czułość na kontrast. 

Osoba z astygmatyzmem – owszem – jeśli nie ma skorygowanej wady wzroku, może stanowić zagrożenie na drodze z powodu słabego wzroku. Trudności sprawia m.in. jazda po zmroku, ponieważ zbliżające się światła samochodowe nie są widziane punktowo, ale rozlewają się i bardziej oślepiają. Jeśli jednak pacjent poddaje się regularnym kontrolom, stosuje specjalne okulary lub soczewki kontaktowe, które spełniają swoją funkcję i poprawiają jakość widzenia, nie ma przeciwwskazań do starania się o prawo jazdy. Ważne jest natomiast, żeby nawet niewielka wada była skonsultowana ze specjalistą w celu podjęcia odpowiedniej formy korekcji.

Po otrzymaniu prawa jazdy, w dokumencie powinna znajdować się informacja o posiadanej wadzie wzroku oraz sposobie jej korygowania, co zostało już wyjaśnione.

Osoby widzące na jedno oko a prawo jazdy

Kwestią, która rodzi wiele pytań, jest również ubieganie się o prawo jazdy przez osoby widzące tylko na jedno oko. Nawet w takim przypadku można zezwolić na prowadzenie pojazdu, oczywiście pod pewnymi warunkami.

Po pierwsze, osoba podchodząca do egzaminu musi mieć ukończone 20 lat, a od czasu pojawienia się jednooczności powinien upłynąć minimum rok. Tak jak w każdym przypadku, konieczne jest wykonanie badań okulistycznych do prawa jazdy. Ostrość wzroku bez korekcji nie może być mniejsza niż 0,8.

Jeśli lekarz nie będzie widział innych przeciwwskazań, kandydat może otrzymać zgodę na kierowanie pojazdem.

Duża wada wzroku a prawo jazdy

Kolejny temat często poruszany wśród kandydatów na kierowców to duża wada wzroku a prawo jazdy. Istnieją oczywiście wady wzroku, które uniemożliwiają zdobycie konkretnych kategorii prawa jazdy. Zwykle są to zaburzenia widzenia przestrzennego – np. trudności w orientacji i oszacowaniu odległości w polu widzenia. Osoby z takim problemem nie mogą prowadzić motocykla i pojazdu z przyczepą.Okazuje się jednak, że nawet duże wady wzroku, jeśli są odpowiednio i skutecznie korygowane, nie stanowią przeciwwskazania do ubiegania się o prawo jazdy. Warto również wiedzieć, że krótkowzroczność, nadwzroczność czy astygmatyzm można korygować laserowo. Jest to świetna alternatywa dla soczewek kontaktowych i tradycyjnych okularów.

Doświadczenie, innowacje, bezpieczeństwo w klinice okulistycznej Voigt w Krakowie

Umów się na wizytę lub
skontaktuj się z nami.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące naszych usług zapraszamy do kontaktu. Nasz zespół udzieli Ci informacji lub znajdzie dogodny termin wizyty.

Jedną z metod korekcji wad wzroku jest metoda vlasik. Dowiedz się jak przebiega ten zabieg i jakie są główne przesłanki do jego zastosowania z poniższego artykułu.