Strona główna / Blog / Film łzowy i jego znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania oka
Film łzowy i jego znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania oka
8 listopada, 2021
Jedną z dolegliwości, z którą boryka się obecnie bardzo dużo ludzi, jest niedobór filmu łzowego. Objawia się on uczuciem “pieczenia” pod powiekami, obecności ciała obcego w oku, pogorszeniem ostrości widzenia. Dowiedz się, czym jest film łzowy, jakie pełni funkcje i co zrobić, gdy oczy nie są właściwie nawilżone.
Co to jest film łzowy?
Film łzowy ma za zadanie chronić oko przed potencjalnymi uszkodzeniami, usuwać z niego zanieczyszczenia i zmniejszać tarcie pomiędzy tkankami. Nawilża oczy i pozwala uniknąć zmęczenia wzroku podczas codziennego funkcjonowania. To właśnie dzięki niemu nie czujemy pieczenia ani “piasku pod oczami”. Wpływa on też na poziom ostrości widzenia, ze względu na to, że ma związek ze skupianiem promieni świetlnych na siatkówce.
Film łzowy wytwarzają gruczoły łzowe, znajdujące się w górnym kąciku oczodołu. Z gruczołów łzowych wychodzą kanaliki, które pozwalają na dostarczenie łez do worka spojówkowego.
Skład chemiczny łez i funkcje
W składzie chemicznym łez znajduje się 90% wody, natomiast pozostałe 10% to mucyna, tłuszcze, sole mineralne i białko pozwalające niszczyć drobnoustroje chorobotwórcze, które wnikają w oczy podczas codziennego funkcjonowania.
Funkcje łez są różne, zależnie od sytuacji, w której zostają one wytworzone. Wyróżniamy trzy rodzaje łez:
- podstawowy film łzowy, który wydzielany jest przez cały czas w celach już wspomnianych, czyli głównie oczyszczania, chronienia i nawilżania gałek ocznych;
- łzy emocjonalne, które mają za zadanie obniżać napięcie i niwelować negatywne emocje, pojawiające się w trudnych sytuacjach życiowych;
- łzy odruchowe, działające kojąco i ochronnie, ich zadaniem jest usunąć ciało obce, które znalazło się w oku i oczyścić oko z substancji drażniących.
Czynniki, które wpływają negatywnie na poziom nawilżenia oczu
Film łzowy – pomimo ważnych pełnionych przez siebie funkcji – jest substancją bardzo delikatną, którą stosunkowo łatwo naruszyć. Nieustannie paruje z oczu w ciągu dnia, a ten proces znacznie przyspiesza spędzanie długiego czasu przed monitorami komputerów czy ekranami telefonów.
Również stosowanie niektórych leków, przebywanie w pomieszczeniach ogrzewanych, klimatyzowanych i mocno zapylonych nie pozostaje bez wpływu na poziom nawilżenia oka.
Wśród leków wpływających negatywnie na wytwarzanie się filmu łzowego można wymienić między innymi te, które stosuje się w przypadku alergii, chorób serca i chorób autoimmunologicznych, depresji i zaburzeń lękowych czy nadciśnienia tętniczego.
Jak nawilżyć oczy?
Jeśli mamy do czynienia z zaburzeniami występowania filmu łzowego lub nieprawidłowym działaniem gruczołów łzowych, stosujemy najczęściej leczenie objawowe. Lekarz przepisuje krople, maści lub żele. Niestety większość tego rodzaju preparatów nie eliminuje przyczyny zbyt słabego nawilżenia oka, ale działa doraźnie, niwelując skutek. Trzeba je zatem stosować regularnie i często, by nie odczuwać negatywnych konsekwencji zbyt małej ilości filmu łzowego.
W celu dobrania odpowiedniego środka warto skonsultować się z okulistą, który przeanalizuje dokładnie przyczyny problemu i zaleci odpowiednie postępowanie.
Codzienne nawyki pomocne w utrzymaniu filmu łzowego na właściwym poziomie
Żeby utrzymywać odpowiedni poziom nawilżenia i ochrony oczu, warto zwrócić uwagę na częstsze świadome mruganie. Jest ono znacznie ograniczane, gdy korzystamy z komputera, oglądamy telewizję czy wpatrujemy się w ekran telefonu.
Powinniśmy zadbać również o prawidłową, zdrową i zbilansowaną dietę, bogatą w warzywa i owoce. Jeśli samą dietą nie ma możliwości dostarczenia wszystkich potrzebnych mikro- i makroskładników lub mamy do czynienia z zaburzeniami wchłanialności niektórych substancji, można zwrócić się w kierunku suplementacji. Konieczne jest także spożywanie odpowiedniej ilości wody każdego dnia.
Badanie czasu przerwania filmu łzowego
Żeby kontrolować stan nawilżenia oczu, można wykonać badanie u okulisty. Wskazaniem do niego jest uczucie piasku pod powiekami, suchość oczu i potrzeba ciągłego mrugania, zespół suchego oka czy choroby gruczołu łzowego.
Podstawowym badaniem, wykonywanym w diagnostyce zaburzeń nawilżania powierzchni oka, jest badanie czasu przerwania filmu łzowego. Jest ono całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne.
Umów się na wizytę lub
skontaktuj się z nami.
Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące prawidłowego funkcjonowania oka zapraszamy do kontaktu. Nasz zespół udzieli Ci informacji lub znajdzie dogodny termin wizyty.