Menu Zamknij

Strona główna  /  Blog  /   Jak radzić sobie z zapaleniem spojówek? Porady okulisty i domowe metody

Jak radzić sobie z zapaleniem spojówek? Porady okulisty i domowe metody

12 stycznia, 2022

Zapalenie spojówek może być bardzo irytujące i niekomfortowe, dlatego szukamy sposobów, które mogłyby przynieść ulgę naszym oczom. Jeżeli objawy nie są bardzo nasilone, można próbować samemu załagodzić występujące dolegliwości. Jeśli objawy nie zmniejszają się, a wręcz narastają, trzeba udać się do lekarza.

Przyczyny zapalenia spojówek

Stan zapalny może mieć podłoże zakaźne – najczęściej bakteryjne lub wirusowe, może być też objawem alergii. Niewielkie podrażnienie spojówek może być niezakaźne – wywołane drażniącymi czynnikami fizycznymi – pyłem, wiatrem, światłem lub chemicznymi – dymem, gazem drażniącym. Może pojawić się także w przypadku długotrwałej suchości oka (zespół suchego oka).

Objawy zapalenia spojówek

Najczęstsze objawy zapalenia spojówek to:

  • zaczerwienie oczu,
  • świąd oka,
  • obrzęk spojówek,
  • uczucie piasku pod powiekami,
  • gęsta wydzielina, która utrudnia otwarcie oczu, szczególnie po spaniu,
  • łzawienie oczu,
  • obecność  białej lub żółtej wydzieliny w  oku.

Do natychmiastowej wizyty u specjalisty powinny skłonić Cię następujące objawy: pogorszenie widzenia, nadwrażliwość na światło – silny światłowstręt, ból oka

Zapalenie spojówek – domowe sposoby 

Aby złagodzić objawy bakteryjnego lub wirusowego zapalenia spojówek, należy często wykonywać toaletę oczu i powiek – wypłukiwać pojawiającą się wydzielinę, usuwać wydzielinę z rzęs, np. płatkiem do demakijażu. Jeżeli jest ona zaschnięta, można położyć ciepły kompres – płatek nasączony ciepłą, przegotowaną wodą. Pamiętaj, aby za każdym razem używać nowych,  czystych ręczników, dzięki czemu zapobiegniesz rozprzestrzenianiu się zarazków. Do toalety twarzy możesz używać jednorazowych ręczniczków.

Wirusy i bakterie łatwo się rozprzestrzeniają, dlatego zadbaj o higienę, aby nie przenosić ich na drugie oko lub inne osoby. Często myj ręce, szczególnie przed i po dotknięciu oczu. 

Bardzo ważne jest, by nie wykonywać makijażu – kosmetyki dodatkowo mogą podrażnić oko, poza tym mogą stać się siedliskiem infekcji i mogą wciąż ją przenosić, powodując jej nawracanie i trudności w wyleczeniu.

Aby złagodzić stan zapalny i suchość spowodowane zapaleniem spojówki, można stosować sztuczne łzy, czyli preparaty dostępne bez recepty, które skutecznie nawilżą oczy. Można także kupić w aptece bez recepty specjalne chusteczki do powiek, już nasączone przeciwzapalnymi składnikami. Ułatwią one usuwanie wydzieliny z rzęs.

Jeśli nosisz soczewki kontaktowe, zrezygnuj z nich na jakiś czas, żeby nie nasilać objawów. Używane do tej pory soczewki należy wyrzucić,  a po wyleczeniu stanu zapalnego sięgnąć po nową parę. 

Zastanawiasz się, jakie domowe sposoby na alergiczne zapalenie spojówek, przyniosą Ci natychmiastową ulgę? Zakryj oczy chłodną, wilgotną ściereczką na kilka minut. Jeśli dokucza Ci świąd lub pieczenie, przemyj oczy zimna wodą. Można też je przepłukać schłodzoną, izotoniczna solą fizjologiczną. Jest ona dostępna w aptece bez recepty, w ampułkach o pojemności 5 lub 10 ml.   

Jak wygląda leczenie zapalenia spojówek?

Bakteryjne zapalenie spojówek nie zawsze wymaga podania antybiotyku. Wszystko zależy od stopnia nasilenia objawów, obecności wydzieliny w oczach. Jeśli objawy te są bardzo nasilone, nie czekaj, tylko pilnie skontaktuj się ze specjalistą, który zaleci odpowiednie leczenie. Ponadto nie odwlekaj wizyty u lekarza, jeżeli chorujesz na cukrzycę, używasz soczewek kontaktowych, jesteś zakażony wirusem HIV lub masz obniżoną odporność. Odpowiedni lek skróci czas trwania infekcji, zmniejszy ryzyko powikłań i ograniczy rozprzestrzenianie się bakterii.

Czasem zapalenie spojówek spowodowane jest uczuleniem na pyłki, sierść zwierząt lub inne alergeny. Wtedy najprostszą metoda jest próba ich eliminowania – np. przy uczuleniu na sierść kota nie kupować zwierzęcia. Jeśli alergolog ustali, że objawy pojawiają się w wyniku kontaktu z konkretnym alergenem, może zaproponować, poza zleceniem odpowiednich leków, immunoterapię, zwaną potocznie odczulaniem. Domowe środki mogą złagodzić dolegliwości, niezależnie od tego, czy zmagasz się z bakteryjnym, wirusowym, czy alergicznym zapaleniem spojówek. Jeśli jednak objawy nie ustąpią po kilku dniach, wybierz się do lekarza pierwszego kontaktu lub okulisty.