Menu Zamknij

Strona główna  /  Blog  /   Wizyta kwalifikacyjna przed laserową korekcją wzroku – jak przebiega i dlaczego jest tak ważna

Wizyta kwalifikacyjna przed laserową korekcją wzroku – jak przebiega i dlaczego jest tak ważna

11 maja, 2022

Choć rynku pojawiają się coraz lepsze soczewki i okulary korekcyjne, nadal najlepszą metodą na poprawę widzenia wielu pacjentów jest laserowa korekcja wzroku. Do przeprowadzenia zabiegu konieczna jest oczywiście wizyta kwalifikacyjna. W artykule opowiadamy, jak wygląda wizyta kwalifikacyjna przed laserową korekcją wzroku i jakie badania się na nią składają. 

Czym jest wizyta kwalifikacyjna przed laserową korekcją wzroku?

Wizyta kwalifikacyjna przed laserową korekcją wzroku to nic innego jak wizyta u lekarza specjalisty, który wraz z optometrystą będzie musiał ocenić, czy zabieg taki może zostać bezpiecznie przeprowadzony i jakie są ogólne predyspozycje pacjenta do poddania się laserowej korekcji wzroku. Od kondycji wzroku i ogólnego stanu zdrowia pacjenta zależy między innym dobór odpowiedniej metody i ocena bezpieczeństwa zabiegu.

Dlaczego konieczne jest badanie przed laserową korekcją wzroku? 

Większość pacjentów z wadą wzroku noszących soczewki lub okulary korekcyjne może z powodzeniem poddać się laserowej korekcji wzroku. Warto jednak podkreślić, że zdarzają się wyjątki. Dlatego zanim lekarz zdecyduje się na wykonanie zabiegu, powinien przeprowadzić odpowiednie badania. Wykonuje się je przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo pacjenta i możliwość wykluczenia ewentualnych komplikacji. 

Przebieg wizyty kwalifikacyjnej

Wielu pacjentów niepotrzebnie obawia się wizyty kwalifikacyjnej przed laserową korekcją wzroku, dlatego warto pokrótce opisać jej przebieg. Badania podczas wizyty kwalifikacyjnej nie są bolesne, a jedyną uciążliwością dla osób chcących poddać się zabiegowi może być czas trwania wizyty kwalifikacyjnej. Należy jednak podkreślić, że jest on po prostu na tyle długi, by można było przeprowadzić wszystkie potrzebne badania, bez podejmowania ryzyka. Wizyta kwalifikacyjna przed laserową korekcją wzroku trwa zwykle od 1 do 1,5 godziny

Pierwszym etapem wizyty jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu z pacjentem. Wykonuje go lekarz w towarzystwie optometrysty. Celem rozmowy jest przede wszystkim uzyskanie od pacjenta informacji na temat tego, czego oczekuje on od zabiegu lub w jaki sposób zabieg mógłby poprawić codzienne funkcjonowanie, co związane jest na przykład z wykonywanym przez pacjenta zawodem lub praktykowanym hobby. 

Następnie przeprowadzana jest seria badań, w tym pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego, wykonanie mapy rogówki wraz z pomiarem wielkości źrenic, a po niej do oka pacjenta zapuszczane zostają krople rozszerzające źrenice oraz wykonywane jest badanie dna oka i jego przedniego odcinka. 

Na ostatnim etapie wizyty kwalifikacyjnej przed laserową korekcją wzroku odbywa się ponowna rozmowa z pacjentem w celu poinformowania go, jakie są możliwości przeprowadzenia zabiegu, jakie rezultaty można dzięki niemu uzyskać oraz jaki jest przewidywany czas rekonwalescencji

Lekarz powinien w tym momencie także poinformować pacjenta, z których czynności powinien on zrezygnować po zabiegu oraz które aktywności sportowe można włączyć na wstępnym etapie rekonwalescencji. Warto także pamiętać, że jest to odpowiedni czas na zadawanie pytań, dlatego jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości dotyczące zabiegu lub przygotowania się do niego, powinniśmy o nich powiedzieć. 

Bezpośrednio po wizycie kwalifikacyjnej możemy zapisać się na zabieg laserowej korekcji wzroku. 

Jakie badania wykonuje się podczas wizyty kwalifikacyjnej?

Aby zostać zakwalifikowanym do zabiegu laserowej korekcji wzroku, trzeba najpierw wykonać szczegółowe badania wzroku. Wizyta kwalifikacyjna jest dość długa, ponieważ w jej trakcie lekarz wraz z optometrystą wykonują bardzo wiele badań wzroku. Wszystko to ma na celu zapewnienie pacjentowi bezpieczeństwa i wybór jak najskuteczniejszej metody.

Badania okulistyczne przeprowadzane podczas wizyty kwalifikacyjnej przed laserową korekcją wzroku to przede wszystkim autorefraktometria, czyli komputerowy test na wadę wzroku oraz subiektywne badanie ostrości widzenia. Należy przeprowadzić je bez korekcji, a także w odpowiednio dobranej korekcji. W trakcie wizyty zostanie zbadane również ciśnienie wewnątrzgałkowe. 

To jednak nie wszystko. Lekarz bardzo dokładnie przyjrzy się także oku w biomikroskopie, który pozwala na zbadanie wielu koniecznych parametrów. Można w ten sposób zbadać zarówno przedni odcinek oka jak i  dno oka. Podczas analizy dna oka lekarz będzie mógł ocenić stan plamki żółtej, naczyń siatkówki, a także jej obwód

Niezbędne jest również wykonanie topografii i tomografii rogówki. To badanie wzroku polega na dokładnym zbadaniu kształtu, grubości, a także krzywizny rogówki. Podczas badania biometrycznego lekarz zmierzy też długość gałki ocznej. 

Wyniki poszczególnych badań, w tym przede wszystkim analiza keratometryczna (pomiar promienia krzywizny i mocy łamiącej rogówki) oraz analiza grubości rogówki w stosunku do wady wzroku, pozwalają zdecydować o zakwalifikowaniu pacjenta do zabiegu

Co jeszcze warto wiedzieć o wizycie kwalifikacyjnej przed laserową korekcją wzroku?

Zanim wybierzemy się na wizytę kwalifikacyjną przed laserową korekcją wzroku, warto odpowiednio się do niej przygotować. Jeśli nosimy okulary, powinniśmy zabrać je ze sobą na tę wizytę. Jeśli na co dzień używamy soczewek kontaktowych, przed wizytą będziemy musieli zrezygnować z ich noszenia. Dotyczy to 7 dni przed wizytą w przypadku soczewek miękkich, 14 dni – soczewek torycznych, miesiąca – soczewek twardych. 

Na wizytę warto zabrać ze sobą również listę przyjmowanych leków oraz ostatnie recepty okulistyczne. 

Trzeba także pamiętać, że choć badania przeprowadzane podczas wizyty kwalifikacyjnej są bezbolesne i nieinwazyjne, lekarz zastosuje krople rozszerzające źrenice. Sprawiają one, że obraz może być zamazany nawet 3-4 godziny po wizycie, a zatem zaleca się, by w tym czasie nie siadać za kierownicę. Z tego samego powodu warto zaopatrzyć się w okulary przeciwsłoneczne, nawet jeśli nasłonecznienie nie jest duże.

Doświadczenie, innowacje, bezpieczeństwo w klinice okulistycznej Voigt w Krakowie

Umów się na wizytę lub
skontaktuj się z nami.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące laserowej korekcji wzroku zapraszamy do kontaktu. Nasz zespół udzieli Ci informacji lub znajdzie dogodny termin wizyty.

Jedną z metod laserowej korekcji wzroku jest metoda VLASIK. Dowiedz się jak przebiega ten proces leczniczy i jakie są główne przesłanki do jego zastosowania z poniższego artykułu.