Menu Zamknij

Strona główna  /  Blog  /   Fakty i mity na temat przyczyny wad wzroku

Fakty i mity na temat przyczyny wad wzroku

28 października, 2022

Większość ludzi uważa, że wady wzroku zaliczane są do chorób oczu, doszukuje się ich przyczyn w czynnikach środowiskowych.  Wady wzroku to nic innego jak nieprawidłowości w układzie optycznym oka. Nie są chorobą i nie można ich leczyć. Zadaniem specjalistów, którzy zajmują się wadami refrakcji jest korygowanie, a więc „wyrównywanie” poprzez optykę tego, co nie działa prawidłowo w układzie optycznym oczu.

Na czym polega korygowanie wady wzroku?

Korygowanie wad wzroku polega na dobraniu odpowiedniej korekcji okularowej, soczewkowej czy też wykonaniu laserowej korekcji wzroku. Faktem jest jednak to, że wady wzroku mogą być skutkiem chorób oczu takich jak zaćma czy stożek rogówki.

W momencie wystąpienia zaćmy (zmętnienia soczewki wewnątrzgałkowej) następują zmiany w obrębie układu optycznego oka. Stąd zauważa się różnice w wartościach refrakcji w porównaniu do stanu przed wystąpieniem katarakty.

Przy stożku rogówki, zazwyczaj zauważamy zmiany w wartościach astygmatyzmu(niezborności).  Keratoconus polega na degeneracji i wypiętrzeniu rogówki.

Czy komputer psuje wzrok?

 Jednym z mitów jest to, że komputer „psuje” wzrok. Mówi się o tym, w kontekście wad wzroku u dzieci, ale także dorosłych. Sam komputer nie wpływa znacząco na pracę układu wzrokowego, trzeba jednak zwrócić uwagę na fakt, że pracując czy spędzając wolny czas przy komputerze pracujemy wzrokowego w bardzo bliskiej odległości. Takie samo działanie ma praca przy telefonie komórkowym czy czytanie książek.  Jednak należy tu zwrócić uwagę na odległość oczu od punktu obserwacji, a nie same urządzenia elektroniczne.

Większość społeczeństwa spędza wiele godzin dziennie patrząc na odległości bliskie, co ma negatywny wpływ na pracę oczu. Patrząc na coś, co jest blisko, bez zachowania odpowiedniej higieny pracy wzroku bardzo mocno obciążamy układ wzrokowy. Patrząc w bliży uruchamiamy wiele mechanizmów odpowiadających za wyraźne widzenie, dochodzi do mocnego napięcia mięśni okulomotorycznych (poruszających naszymi gałkami ocznymi) i rzęskowych (powodujących zmianę kształtów soczewki).

W momencie niewykrytej wady nadwzrocznej, osoby pracujące wzrokowe w bliskiej odległości doświadczają tak zwanych objawów astenopijnych, czyli po prostu zmęczenia, zaczerwienienia czy suchości oczy, mogą występować również bóle głowy. To nie komputer przyczynił się do wstąpienia wady wzroku, ujawnił on po prostu coś, co wcześniej nie zostało rozpoznane.

Osoby krótkowzroczne poprzez brak zachowania higieny pracy wzroku w bliży, mogą doświadczać postępującej miopii (u młodych osób można zastosować terapię soczewkami ortokorekcyjnymi).

Zaś osobom po 40 roku życia, komputer czy telefon nie „popsuł” wzroku. Osoby te, zaczęły borykać się z prezbiopią (starczowzroczność), która jest fizjologicznym stanem polegającym na osłabieniu akomodacji i niewyraźnym widzeniu w bliskich odległościach.

Praca wzroku w bliskiej odległości powoduje bardzo duży stres w układzie wzrokowym, dlatego należy stosować prostą zasadę 20/20/20. Polega ona na tym, że co 20 minut pracy wzroku w bliży, patrzymy przez 20 sekund na coś, co jest od nas oddalone o około 6 metrów (20 stóp). Należy również starać się ograniczać do minimum aktywności wzrokowe w bliskiej odległości, jeśli oglądamy film na komputerze może moglibyśmy włączać go na telewizorze? Puszczanie dzieciom bajek na telefonie, mogłoby zostać zastąpione bajkami na telewizorze, lub po prostu znalezieniem innej aktywności związanej z bezpieczniejszą odległością pracy wzroku.

W naszym ośrodku znajdą Państwo wsparcie w każdym poruszonym aspekcie w tym artykule.

Zajmujemy się korygowaniem wad wzroku poprzez laserową korekcję wzroku, leczymy stożki rogówki, opiekujemy się Pacjentami, u których postępuje krótkowzroczność (ortokorekcja).