Menu Zamknij

Strona główna  /  Blog  /   Laserowa korekcja wzroku i czas rekonwalescencji 

Laserowa korekcja wzroku i czas rekonwalescencji 

29 maja, 2023

Laserowa korekcja wzroku to nowoczesne rozwiązanie leczenie wad wzroku. Daje ona szybkie efekty. Jest bezbolesna i bezpieczna. Trzeba jednak pamiętać, że tak samo jak po każdym zabiegu chirurgicznym, potrzebujemy czasu na rekonwalescencję.  

Każdy, kto zmaga się z wadą wzroku wie doskonale, jak potrafi być ona uciążliwa w życiu codziennym. Noszenie okularów, nawet tych najpiękniejszych i najdroższych lub soczewek korekcyjnych czasami staje się niewygodne i męczące. Z pomocą może przyjść laserowa korekcja wzroku, która z powodzeniem stosowana jest w wadach refrakcji, czyli krótkowzroczności, dalekowzroczności oraz astygmatyzmie. Te trzy wady to najczęstsze przyczyny zaburzeń widzenia. 

Postęp technologiczny w medycynie, również w chirurgii minimalnie inwazyjnej oka, dąży do tego, aby dostępne metody leczenia refrakcji były bezpieczne, szybkie i bezbolesne. Jest to coraz częściej wykonywany zabieg korekcji wzroku.  

Przebieg zabiegu

Laserowa korekcja wzroku wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym, cały zabieg trwa kilkanaście minut. Przed zabiegiem pacjent poddawany jest kwalifikacji, podczas której wykonywane są badania okulistyczne i sprawdzany ogólny stan pacjenta. Po zabiegu pacjent może wrócić do domu, gdzie ważne jest, aby odpoczywał i spokojnie wracał do pełnej sprawności po zabiegu.   

Rekonwalescencja po laserowej korekcji wzroku 

Ludzkie ciało i każdy jego narząd posiadają zdolność do powrotu do zdrowia. Jednak, żeby tak się stało, niezbędne jest zapewnienie mu odpowiednich warunków i wspomaganie tego procesu. Po laserowej korekcji wzroku pacjent potrzebuje kilku dni odpoczynku, nawet mimo tego, że poprawa wzroku odczuwalna jest już następnego dnia. W okresie rekonwalescencji po laserowej korekcji wzroku należy bez względnie przestrzegać zaleceń okulisty. Ten okres potrzebny jest na rekonwalescencję rogówki oka, aby odzyskać pełnie ostrości wzroku. 

Ogólne zalecenia podczas rekonwalescencji to kilka dni odpoczynku, unikanie nadmiernej aktywności fizycznej, stosowanie wskazanej odpowiedniej diety oraz przyjmowanie właściwych leków i suplementów.

Po zabiegu laserowej korekcji wzroku, tak jak po innych ingerencjach chirurgicznych, mogą pojawić się dolegliwości. Z obserwacji wynika, że do 3 dni po zabiegu pacjenci odczuwają umiarkowany ból i dyskomfort, pieczenie, światłowstręt, łzawienie, uczucie ciała obcego w oku, nieostre widzenie, wahania ostrości widzenia.

Do tygodnia po zabiegu może utrzymywać się nadwrażliwość na światło, zamglone i nieostre widzenie, wahania ostrości, do 4 tygodni pacjenci zauważają trudność podczas jazdy autem, suche oko. Pełna stabilizacja wzroku następuje do 6 miesięcy po zabiegu. W czasie rekonwalescencji dochodzi do stopniowej poprawy ostrości wzroku.

Po laserowej korekcji wzroku warto pamiętać o kliku zasadach rekonwalescencji: 

 • Nie prowadź samochodu zaraz po zabieguPoproś kogoś o odwiezienie Cię do domu po laserowej korekcji wzroku, weź taksówkę lub ubera. Pamiętaj, że nasza klinika oferuje usługę door to door, w dniu zabiegu możemy odebrać Cię z dowolnego miejsca w Krakowie, a po zabiegu odwieźć w to samo miejsce.
 • Stosuj się do zaleceń lekarza, przede wszystkim zakraplaj przepisane przez lekarza krople do oczu, zgodnie z jego zaleceniami.
 • Do pierwszej wizyty staraj się przebywać w domu lub innych pomieszczeniach zamkniętych. To pozwoli na ochronę oka przed niekorzystnym w tym momencie działaniem wiatru, słońca i innych czynników zewnętrznych, które mogłyby zaburzyć proces rekonwalescencji. 
 • Jeśli jesteś zmuszony wyjść na zewnątrz, załóż okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV, nawet jeśli niebo jest zachmurzone. 
 • Kilka dni po zabiegu nie obciążaj oczu, pracując na komputerze, przeglądając smartphone czy oglądając telewizję. 
 • Przez okres 2 tygodni nie wykonuj makijażu oczu.
 • Postaraj się nie trzeć oczu, nie uciskaj ich, nie zaciskaj mocno powiek.
 • Podczas kąpieli czy prysznica chroń oczy przed dostaniem się wody, mydła, szamponu czy żelu pod prysznic do ich wnętrza. To może je niepotrzebnie podrażnić
 • Przez miesiąc unikaj miejsc zakurzonych, zadymionych, w których panujące warunki mogłyby mieć niekorzystny wpływ na Twoje oczy. 
 • Przez okres dwóch miesięcy ogranicz intensywną aktywność fizyczną.
 • Przez okres dwóch miesięcy po zabiegu nie kąp się w basenie i innych zbiornikach wodnych. 
 • Unikaj kontaktu z osobami z objawami infekcji, a przede wszystkim aktywnej opryszczki. Postacią tej choroby jest również opryszczkowe zapalenie rogówki – choroba niebezpieczna dla osób zaraz po zabiegach na rogówce. 
 • Stosuj zrównoważoną dietę, wprowadź do diety produkty zawierające luteinę, która ma wspomagające funkcje w utrzymaniu dobrego wzroku. Luteina jest naturalnie występującym w przyrodzie żółto-pomarańczowym barwnikiem należącym do grupy karotenoidów.  Występuje w takich roślinach  jak:  szpinak,  jarmuż,  brokuł, sałata, zielony groszek, fasolka, marchewka, kapusta, kukurydza. Luteinie obecnej  w  tkankach  roślinnych towarzyszy  zazwyczaj barwnik – zeaksantyna.
 • Jeśli potrzebujesz poproś lekarza okulistę o wystawienie zwolnienia L-4. 

Zaraz po zabiegu laserowej korekcji wzroku

Bezpośrednio po zabiegu laserowej korekcji wzroku pacjenci widzą obraz dużo wyraźniejszy, choć zamglony. Jest to efekt niewielkiego pooperacyjnego obrzęku rogówki. W tym czasie nie należy zakładać okularów korekcyjnych ani soczewek. Z czasem dolegliwości te przemijają, a pacjent wraca do pełnej sprawności i może cieszyć się wyraźnym widzeniem bez okularów korekcyjnych czy soczewek.