Menu Zamknij

Strona główna  /  Blog  /   Sen a zdrowie oczu 

Sen a zdrowie oczu 

9 czerwca, 2023

Sen to jeden ze sposobów regeneracji organizmu. Jego niedobór, zła jakość, negatywnie wpływają na nasze funkcjonowanie oraz na zdrowie poszczególnych narządów, w tym naszych oczu. Sen może być też czasem, kiedy naprawiamy wady wzroku dzięki nowoczesnej metodzie ortokeratologii.

Nie śpisz – wzrasta ryzyko zachorowania 

Stare przysłowie mówi: sen to zdrowie! Niestety nie chcemy, go uznać za pewnik. A przecież chroniczny niedobór snu ma wiele negatywnych konsekwencji zdrowotnych i to zarówno zdrowia fizycznego jak i psychicznego. Do najczęstszych opisywanych problemów zdrowotnych, które łączy się z długością i jakością snu są: osłabienie organizmu, negatywny wpływ na system nerwowy, wzrost ciśnienia krwi, otyłość, zwiększenie ryzyka cukrzycy, osłabienie odporności, wzrost ryzyka śmierci z powodu chorób sercowo-naczyniowych takich jak zawał serca i udar mózgu, depresja, stany lękowe. Udowodniono również związek między zmniejszeniem ilości snu a rozwojem choroby Alzheimera. 

Niewystarczająca ilość snu – obciążenie dla naszego wzroku i oczu 

Każdy z nas doświadczył poczucia zmęczenia oczu, które objawiało się m.in. bólem, skurczem powiek, zaczerwienieniem, sińcami pod oczami, przekrwieniem, suchością oczy czy nawet światłowstrętem. Te wszystkie objawy są zazwyczaj negatywnymi konsekwencjami niewyspania. W badaniach opisano również obrzęk nerwu wzrokowego, który prawdopodobnie był spowodowany wzrostem ciśnienia wewnątrzczaszkowego wywołanego ciągłym niedoborem snu. 

Zespół oka suchego jest często łączony ze złą jakością i długością snu. Podczas badań na myszach, którym zakłócano sen, zauważono nasilenie objawów suchości oczu poprzez zaburzenia morfologii komórek nabłonka rogówki, a także zmniejszeniem wydzielania warstwy wodnej filmu łzawego, zwiększeniem uszkodzeń komórek nabłonka rogówki oraz zwiększeniem wrażliwości rogówki.

W innym eksperymencie badacze, zauważyli, że myszy, którym skracano i zaburzano sen, mają mniejszą przezroczystość rogówki oka oraz szorstkość jej powierzchni. 

Naukowcy z Uniwersytetu Syczuańskiego w Chinach dostrzegli zależność między snem a występowaniem jaskry. Brak odpowiedniej ilości snu powiązali z podwyższonym zagrożeniem jaskrą, która nieleczona jest jedną z głównych przyczyn ślepoty. 

W przebiegu jaskry obserwuje się podwyższone ciśnienie w gałce ocznej. Ciśnienie to rośnie podczas leżenia a także w związku z niewłaściwą pracą hormonów związanych ze snem. Zaburzenia snu mogą być również związane z chorobami psychicznymi jak depresja, zaburzenia lękowe, które związane są ze wzrostem krtyzolu we krwi, a on może również mieć wpływ na wzrost ciśnienia w oku.  

Wpływ na wzrost ciśnienia w oku może mieć wysoki poziom kortyzolu spowodowany stresem, depresją czy stanami lękowymi. Podobnie rzecz ma się z niedotleniem związanym z nocnym bezdechem, on również może wpływać na podniesienie ciśnienia w oku. 

Wymówki, żeby spać krócej 

Śpimy coraz mniej.  Obecnie sypiamy około 2 godziny na dobę krócej niż ludzie 50 lat temu. Zrzucamy to na karb braku czasu na sen, a także koniecznością pracy do późnych godzin wieczornych. Cały czas korzystamy z komputerów,  aż do samego zaśnięcia, scrolując telefony, oglądając telewizję, która emitują jasne światło. Powoduje to problemy z zasypianiem. Późne posiłki, palenie papierosów mogą prowokować problemy z zaśnięciem. 

Te wszystkie wymówki, są oczywiście znakiem naszych cyfrowych czasów, które nie zachęcają zbytnio do spania i efektywnej regeneracji. 

Mimo wszystko, ciekawego filmu na Netflixie czy nowych zdjęć znajomych na Instagramie warto jednak pospać 8 godzin. Dla własnego zdrowia i zdrowia swoich oczu.   

Sen sprzymierzeńcem walki z wadami wzroku – ortokorekcja

Czas, kiedy śpimy możemy wykorzystać, nie tylko na regenerację organizmu, ale również na poprawę naszego wzroku i likwidację wad wzroku. Ortokorekcja to metoda, która stosowana jest podczas snu. Jest to niechirurgiczna, skuteczna i bezpieczna metoda powstrzymująca postęp krótkowzroczności. W metodzie tej używa się specjalnie zaprojektowanych i dobranych soczewek, które zakłada się na noc. Ich zadaniem jest zmiana kształtu rogówki podczas snu. Są to soczewki sztywne i gazoprzepsuszczalne.  Film łzowy, który znajduje się pod soczewką, oddziałuje na komórki nabłonka wypukłej części rogówki. Dzięki temu przesuwają się one w kierunku zewnętrznym, a rogówka się wypłaszcza. 

Używanie ortosoczewek na noc daje efekt  już następnego dnia. Pacjent widzi lepiej, po przebudzeniu wada korygowana jest w ok. 60-70%. Pełna korekcja wady widoczna jest  zazwyczaj po ok. miesiącu.  Warunkiem oczywiście jest stosowania się do zaleceń i długości snu. W tym przypadku minimum 6 godzin snu na dobę oraz wizyt kontrolnych uzgodnionych ze specjalistą. 

Ortokorekcja zalecana jest dzieciom powyżej 7. roku życia, z krótkowzrocznością, którzy nie kwalifikują się do zabiegu laserowej korekcji wzroku. 

W Voigt Klinika Oka specjalizujemy się od lat w indywidualnym dobrze ortosoczewek. Dzięki zastosowaniu właściwych ortosoczewek, oraz systematycznemu używaniu ich podczas snu, po zakończeniu procesu terapeutycznego można pożegnać się z okularami i soczewkami stosowanymi w ciągu dnia.