Menu Zamknij

Strona główna  /  Blog  /   Laserowa korekcja wzroku a cukrzyca typu 2

Laserowa korekcja wzroku a cukrzyca typu 2

14 czerwca, 2023

Cukrzyca typu 2 coraz częściej uznawana jest jako choroba XXI wieku, nazywana chorobą społeczną. Według statystyk na cukrzycę w Polsce choruje ponad 2 miliony osób. Prawie ¼ z tej liczby to przypadki niezdiagnozowane i często nieleczone. Wśród przyczyn tej choroby wymienia się nadwagę, otyłość, brak aktywności fizycznej, niewłaściwy sposób odżywiania i niezdrowy tryb życia. Cukrzyca typu II to choroba metaboliczna, w której występuje upośledzenie wydzielania insuliny. Powikłaniem cukrzycy mogą być choroby oczu. Według badań WHO, 15 milionów osób straciło wzrok w wyniku powikłań cukrzycy. 

Cukrzyca a pogorszenie wzroku 

Nieleczona lub źle leczona cukrzyca typu II może prowadzić do wielu powikłań. Jednym z nich jest pogorszenie się wzroku, a w nieleczonych przypadkach ślepota. 

Szacuje się, że 60% osób chorych na cukrzycę typu 2 doświadczy problemów ze wzrokiem. Czynnikiem uszkadzającym wzrok w przypadku cukrzycy typu 2 jest zbyt wysoki poziom cukru lub jego wahania. Te wahania mogą mieć wpływ na okresowe zaburzenia widzenia związane ze zmianą stanu soczewki i okresowe zmiany wady wzroku. 

Cukrzy typu II może wpływać na uszkodzenie najmniejszych naczyń krwionośnych w oczach, a także siatkówkę. Choroby oczu spowodowane przez cukrzycę to: 

  • retinopatia cukrzycowa, 
  • makulopatia, często określana jako cukrzycowy obrzęk plamki, 
  • jaskra, która spowodowana jest zmianami ciśnienia wewnątrzgałkowymi, 
  • cukrzyca typu II może przyśpieszać postępowanie zaćmy starczej. 

Dość często zdarza się, że chory na cukrzycę typu II nie zwraca uwagi na pogarszający się stan widzenia i nie łączy go z cukrzycą typu II. Z punktu widzenia profilaktyki ważne jest,  aby każda osoba, u której zdiagnozowano cukrzycę lub insulinooporność udała się na badanie okulistyczne i cały czas monitorowała stan narządu wzroku. 

Zdarza się również, i nie są to przypadki odosobnione, że uszkodzenie wzroku u osób chorych na cukrzycę typu II postępuje, a chory nie zdaje sobie z tego sprawy lub nie wiąże tego z chorobą. Chorzy zrzucają rosnące problemy ze wzrokiem np. na karb wieku, charakter pracy lub inne czynniki.  A warto pamiętać, by każdy pacjent ze świeżo rozpoznaną cukrzycą obowiązkowo zgłaszał się na konsultację okulistyczną.

Warto również brać pod uwagę, że nieleczona lub źle leczona cukrzyca to wiele powikłań, dotycząca układu naczyniowego, rozwoju chorób nerek, tworzenia się ran cukrzycowych oraz uszkodzenia naczyń krwionośnych w obrębie narządu wzroku. 

Laserowa korekcja wzroku a cukrzyca typu II 

Powikłania cukrzycowe mogą stać się przeciwwskazaniami do laserowej korekcji wzroku, a zaawansowana jej postać ją dyskwalifikuje. 

Jednak jeśli choroba jest ustabilizowana, stan pacjenta stabilny i dobry, wtedy nie ma wyraźnych przeciwwskazań do przeprowadzenia laserowej korekcji wzroku u osoby chorującej na cukrzycę typu II. W takim przypadku, okulista wykonuje szczegółowe badania kwalifikacyjne, na obu oczach.

Decyzja o wykonaniu laserowej korekcji wzroku u osoby chorej na cukrzycę typu II podejmowana jest po przeprowadzeniu badań kwalifikacyjnych oraz ocenie stanu pacjenta, etapu jego choroby przewlekłej oraz stopnia jej opanowania. 

W czasie procesu kwalifikacji do zabiegu wykonywane są liczne badania okulistyczne między innymi: , analiza grubości rogówki w stosunku do wady wzroku, analiza keratometrycznej oraz wielkość źrenicy. Następnie przeprowadzana jest analiza ich wyników oraz ocena ogólna stanu zdrowia pacjenta ze szczególnym sprawdzeniem czy np. cukrzyca typu II, poziom jej opanowania i zaawansowania pozwala na wykonanie zabiegu laserowej korekcji wzroku.  

Jeśli okulista oceni, że pacjent kwalifikuje się do zabiegu ustalana jest data wykonania laserowej korekcji wzroku. 

W Voigt Klinika Oka od wielu lat wykonujemy laserową korekcję wzroku. Z naszych doświadczeń wynika, że jest to metoda bardzo skuteczna u wielu pacjentów. Jest to metoda bezpieczna, bezbolesna i bardzo szybka, wykonywana w znieczuleniu miejscowym.  

Zalecana jest w jest w przypadku krótkowzroczności, dalekowzroczności i astygmatyzmie. 

Laserowa korekcja wzroku pozwala zrezygnować z noszenia soczewek lub okularów korekcyjnych. 

W naszej klinice zabieg laserowej korekcji wzroku wykonywany jest przez specjalistów z wieloletnim doświadczenie na najwyższej jakości sprzęcie medycznym. 

Jeśli masz cukrzycę typu II, problemy ze wzrokiem, która Cię niepokoją, zapraszamy na konsultację do Voigt Klinika Oka. Tutaj znajdziesz opiekę okulistyczną na najwyższym poziomie.   

Doświadczenie, innowacje, bezpieczeństwo w klinice okulistycznej Voigt w Krakowie

Umów się na wizytę lub
skontaktuj się z nami.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące naszych usług zapraszamy do kontaktu. Nasz zespół udzieli Ci informacji lub znajdzie dogodny termin wizyty.