Menu Zamknij

Strona główna  /  Blog  /   Blefaroplastyka: Co to jest?

Blefaroplastyka: Co to jest?

27 maja, 2024

Blefaroplastyka to termin medyczny odnoszący się do chirurgicznego zabiegu korygowania powiek. Może ona obejmować górne lub dolne powieki, a czasem obie. Głównym celem operacji jest usunięcie nadmiaru skóry, mięśni i tłuszczu, co prowadzi do odmłodzenia obszaru wokół oczu i nadania spojrzeniu bardziej wypoczętego i młodszego wyglądu. Zabieg ten może również poprawić pole widzenia u pacjentów, u których nadmiar skóry na górnych powiekach ogranicza widoczność.

Operacja zazwyczaj trwa od jednej do trzech godzin i może być przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym z sedacją lub ogólnym. Po zabiegu, pacjenci mogą doświadczać obrzęków, siniaków, uczucia napięcia lub dyskomfortu w obszarze powiek, które zazwyczaj ustępują po kilku dniach.

 Czego nie wolno robić po plastyce powiek?

Po operacji blefaroplastyki, bardzo ważne jest przestrzeganie wszystkich zaleceń lekarza, aby zapewnić prawidłowe gojenie i osiągnięcie najlepszych możliwych wyników. Oto kilka kluczowych zaleceń:

1. Odpoczynek: Zapewnienie sobie odpowiedniej ilości odpoczynku w pierwszych dniach po zabiegu jest kluczowe. Unikaj jakiejkolwiek nadmiernej aktywności, która może zwiększyć ciśnienie krwi i ryzyko krwawienia.

2. Unikaj słońca i intensywnego światła: W pierwszych tygodniach po zabiegu należy unikać bezpośredniego nasłonecznienia operowanych obszarów. Noszenie szerokich okularów przeciwsłonecznych i stosowanie kapeluszy może pomóc w ochronie skóry przed słońcem i zmniejszyć ryzyko powstawania blizn.

3. Ograniczenie aktywności fizycznej: Unikaj podnoszenia ciężarów, intensywnych ćwiczeń i innych czynności, które mogą zwiększyć ciśnienie w obszarze głowy, co może prowadzić do krwawień i opuchlizny.

4. Zachowanie higieny powiek: Czystość obszaru operowanego jest ważna dla uniknięcia infekcji. Należy delikatnie czyścić obszar wokół oczu zgodnie z zaleceniami lekarza, unikając tarcia lub nacisku na powieki.

5. Ochrona przed urazami: Należy unikać sytuacji, w których istnieje ryzyko urazu obszaru operowanego, na przykład sportów kontaktowych lub aktywności, podczas których mogą wystąpić nagłe ruchy głowy.

6. Stosowanie leków przepisanych przez lekarza: Należy stosować wszystkie przepisane krople do oczu, maści i leki przeciwbólowe zgodnie z zaleceniami lekarza.

Przestrzeganie tych zaleceń może przyczynić się do szybszego gojenia i lepszych wyników po blefaroplastyce. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub nietypowych objawów, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Jak długo utrzymuje się efekt po blefaroplastyce?

Efekty blefaroplastyki mogą być długotrwałe, ale ważne jest, aby pamiętać, że proces starzenia się kontynuuje. Większość pacjentów cieszy się młodszym wyglądem powiek przez wiele lat po zabiegu. Trwałość efektów może zależeć od wielu czynników, w tym stylu życia, genetyki i ogólnej pielęgnacji skóry. Zdrowy tryb życia i ochrona skóry przed słońcem mogą przyczynić się do utrzymania wyników na dłużej.

Blefaroplastyka to bezpieczny i skuteczny sposób na odzyskanie młodzieńczego wyglądu w okolicach oczu. Jednak, jak każda interwencja chirurgiczna, wiąże się z pewnym ryzykiem i wymaga dokładnego przemyślenia. Konsultacja z doświadczonym chirurgiem plastycznym pomoże Ci zrozumieć wszystkie aspekty zabiegu i odpowiedzieć na wszystkie pytania, które mogą się pojawić.

Doświadczenie, innowacje, bezpieczeństwo w klinice okulistycznej Voigt w Krakowie

Umów się na wizytę lub
skontaktuj się z nami.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące zabiegu blefaroplastyki zapraszamy do kontaktu. Nasz zespół udzieli Ci informacji lub znajdzie dogodny termin wizyty.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące blefaroplastyki

Czym jest blefaroplastyka? 

Blefaroplastyka to zabieg chirurgiczny mający na celu poprawę wyglądu powiek przez usunięcie nadmiaru skóry, tłuszczu lub obu tych elementów, co może poprawić pole widzenia i nadać oczom młodszy wygląd.

Dla kogo przeznaczona jest blefaroplastyka? 

Zabieg jest zalecany dla osób, które z powodu wieku, genetyki lub innych czynników mają obwisłe, opuchnięte powieki, co sprawia, że wyglądają na zmęczone lub starsze.

Jak długo trwa zabieg blefaroplastyki? 

Zabieg zazwyczaj trwa od jednej do trzech godzin, w zależności od zakresu i rodzaju operacji.

Czy blefaroplastyka jest bolesna? 

Zabieg przeprowadza się zwykle w znieczuleniu miejscowym wraz z sedacją lub w znieczuleniu ogólnym, co minimalizuje ból w trakcie operacji. Po zabiegu można odczuwać dyskomfort, który jest zazwyczaj łagodzony przez leki przeciwbólowe.

Jakie są możliwe ryzyka i powikłania? 

Jak każdy zabieg, blefaroplastyka może wiązać się z ryzykiem, w tym infekcjami, krwawieniami, asymetrią, trudnościami w zamykaniu oczu, zmianami w widzeniu, a w rzadkich przypadkach uszkodzeniem nerwów.

Jak długo trwa rekonwalescencja po blefaroplastyce?

Większość pacjentów może wrócić do codziennych czynności w ciągu kilku dni, jednak pełna rekonwalescencja i zniknięcie obrzęków oraz siniaków może zająć od kilku tygodni do kilku miesięcy.

Kiedy można zauważyć efekty zabiegu? 

Choć pierwsze wyniki są widoczne niemal od razu, ostateczny efekt może być oceniany po całkowitym ustąpieniu opuchlizny i siniaków, zazwyczaj po kilku tygodniach.

Czy efekty blefaroplastyki są trwałe? 

Efekty blefaroplastyki są zazwyczaj długotrwałe, ale nie zatrzymują procesu starzenia. Zdrowy tryb życia i ochrona skóry przed słońcem mogą pomóc w utrzymaniu wyników.

Czego nie wolno robić po zabiegu blefaroplastyki? 

Po zabiegu należy unikać intensywnego wysiłku fizycznego, pływania, stosowania makijażu, narażenia na intensywne światło słoneczne i wszelkich czynności, które mogą zwiększyć ciśnienie w okolicy oczu.

Jak przygotować się do zabiegu blefaroplastyki?

Przed zabiegiem zaleca się przeprowadzenie pełnych badań okulistycznych, zaprzestanie palenia, unikanie leków rozrzedzających krew i ustalenie z lekarzem wszystkich szczegółów dotyczących procedury oraz okresu rekonwalescencji.