Menu Zamknij

Strona główna  /  Blog  /   Jaką dietę stosować przy AMD

Jaką dietę stosować przy AMD

6 sierpnia, 2020

Zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem, czyli AMD, to choroba, która dotyka w Polsce już ponad 1,5 miliona osób. W zaawansowanym stadium może prowadzić do głębokiego upośledzenia widzenia. Zastosowanie odpowiedniej diety może być pomocne nie tylko w leczeniu AMD, ale także w profilaktyce tej choroby.  

Czy dieta wspomaga leczenie zwyrodnienia plamki żółtej?

Właściwe odżywianie może pomóc zmniejszyć ryzyko rozwoju zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem, a także pomóc w zahamowaniu rozwoju choroby. Odpowiednio skomponowana dieta powinna zawierać minimum dwie porcje warzyw bogatych w karotenoidy. Dodatkowo zalecane jest także spożywanie tłustych ryb morskich – zawierających cenne kwasy tłuszczowe omega 3. 

Produkty spożywcze wskazane w leczeniu AMD

Odpowiednio zbilansowana dieta zalecana przy zwyrodnieniu plamki jest lekkostrawna i uboga w tłuszcze, nawet te zdrowe. Dominują w niej natomiast warzywa – zielone, żółte oraz pomarańczowe, do tego ryby morskie i produkty pełnoziarniste. 

Warzywa i tłuste ryby morskie

Warzywa to naturalne źródło wielu witamin i mikroelementów, niezbędnych dla naszego organizmu. Spożywanie świeżych warzyw jest ważne w zróżnicowanej diecie, ale szczególne znaczenie ma dla osób z chorobami oczu, w tym AMD. 

Zielone, żółte i pomarańczowe warzywa zawierają karotenoidy (luteinę i zeaksantynę), niezbędne do właściwego funkcjonowania plamki żółtej oka. Karotenoidy to silnie przeciwutleniacze, które wchodzą w skład pigmentu plamki. Chronią siatkówkę przed szkodliwym działaniem światła niebieskiego oraz wolnych rodników. Z wiekiem stężenie luteiny i zeaksantyny w plamce maleje, a szczególnie niskie jest u osób cierpiących AMD. Dlatego suplementacja naturalnych karotenoidów jest tak ważna w terapii zwyrodnienia plamki. 

Aby dostarczyć do organizmu luteinę i zeaksantynę warto jeść warzywa takie jak  jarmuż, szpinak, sałata, brokuły, dynia, brukselka, zielony groszek, cukinia, papryka żółta i zielona, kapusta, fasolka szparagowa, por, marchewka i pomidory.

Karotenoidy to substancje, które rozpuszczają się w tłuszczach, dlatego do warzyw należy dodawać niewielkie ilości oleju tłoczonego na zimno lub oliwy extra vergine. 

Ryby morskie, takie jak łosoś, makrela, sardynka czy śledź, to naturalne źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3. Naukowcy są podzieleni co do wpływu tych kwasów na leczenie AMD, jednak ostatnio przeważają opinie, że są one niezbędne przy terapii i profilaktyce zwyrodnienia plamki żółtej. 

Których produktów unikać przy AMD?

Z diety osób dotkniętych AMD lub zagrożonych wystąpieniem choroby należy przede wszystkim wyeliminować częściowo uwodornione tłuszcze (tłuszcze trans), zwłaszcza oleje kokosowe. Występują one w wysoko przetworzonych przekąskach, takich jak  sklepowe ciastka, batoniki, chipsy ziemniaczane, chrupki oraz inne produkty tego typu.  

W codziennych posiłkach trzeba też unikać zbyt dużej ilości mięsa, a z surowego najlepiej w ogóle zrezygnować. Na cenzurowanym są też słodzone napoje gazowane i alkohol.  

Ruch i zdrowy tryb życia wspomagają terapię AMD

Pacjenci cierpiący na AMD muszą na bieżąco kontrolować swój ogólny stan zdrowia – utrzymywać prawidłowe ciśnienie krwi oraz kontrolować inne współistniejące choroby. Wskazane są także regularne ćwiczenia fizyczne.

Aby zabezpieczyć oczy przed szkodliwym działaniem mocnego światła, zalecane jest używanie okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV – nawet przy niewielkim nasłonecznieniu.