Menu Zamknij

Strona główna  /  Blog  /   Wzrok po 40 – dlaczego widzenie się pogarsza i jak poprawić wzrok po 40?

Wzrok po 40 – dlaczego widzenie się pogarsza i jak poprawić wzrok po 40?

17 listopada, 2020

Starzenie organizmu to w pełni naturalny proces, który dotyka wszystkich narządów znajdujących się  w ludzkim ciele. Jednym z nich są oczy, dlatego wzrok po 40 stopniowo ulega pogorszeniu. Starczowzroczność – mimo że nie jest chorobą, może utrudniać codzienne życie,  warto więc zasięgnąć porady okulisty już na początku pojawienia się problemów z widzeniem. 

Jak zmienia się wzrok po 40 roku życia? 

Pogarszający się wzrok po 40 to problem ok. 10 mln Polaków, a  za jego najczęstszą przyczynę uznaje się starczowzroczność. Prezbiopia, bo tak brzmi fachowa nazwa tego zjawiska,  powstaje w wyniku naturalnych procesów zachodzących w ludzkim organizmie. Z wiekiem soczewka ulega zesztywnieniu oraz osłabione są zdolności akomodacji oka. Oznacza to, że narząd wzroku traci umiejętność dostosowania ostrości do oglądania przedmiotów znajdujących się w różnych odległościach. Ten złożony proces, pacjenci odczuwają jako pogorszenie widzenia. Zmiany są niestety nieuchronne – nie można ich zatrzymać, nawet poprzez zdrowy styl życia, co oczywiście nie zwalnia nikogo z dbania o tzw. higienę oczu, na którą składa się odpowiednie oświetlenie w trakcie lektury, prawidłowa odległość oczu od tekstu czy monitora lub robienie przerw w oglądaniu telewizji i czytaniu.

Wzrok po czterdziestce pogarsza się stopniowo. W pierwszym etapie starzenia soczewki, zmiany zachodzą skokowo i są najbardziej odczuwalne.  Z czasem jednak prezbiopia rozwija się już mniej gwałtownie, co dwa – trzy lata, utrata ostrości widzenia pogłębia się o ćwierć lub pół dioptrii. 

Starczowzroczność uznawana jest przez wielu za uciążliwą, ponieważ powoduje dyskomfort i przeszkadza w prostych, codziennych czynnościach np.: czytaniu gazety czy pisaniu wiadomości SMS. Często wymusza to na pacjentach odsuwanie obserwowanego przedmiotu daleko od oczu, aby mogli dostrzec jego szczegóły – np. drobny druk.

Wzrok po 40 – pierwsze objawy starczowzroczności

Pogorszenie wzroku po 40 wywołuje konkretne objawy, których nie powinno się bagatelizować. Pierwsze symptomy zauważają szczególnie pacjenci z dalekowzrocznością, ponieważ w ich przypadku jednym ze sposobów radzenia sobie z wadą jest używanie akomodacji oka.

Charakterystyczne objawy w tej grupie to m.in.: konieczność zwiększania odległości z jakiej pacjent patrzy na bliski obiekt – np. trzymanie książki coraz dalej od oczu oraz  trudności w czytaniu drobnego tekstu.

U osób krótkowzrocznych z kolei, pogarszający się wzrok po 40 może sprawić, że pacjent uzna swoje dotychczasowe okulary za zbyt „mocne”. Może również zacząć czytać bez nich, mimo że wcześniej było to niemożliwe. Złudzenie poprawy widzenia w końcu jednak mija, po czym  przychodzi  moment, kiedy trzeba zdecydować się na soczewki skupiające.

Co istotne, w przypadku prezbiopii, pogorszenie wzroku następuje stopniowo – nie pojawiają się raczej nagłe objawy takie jak ból oczu, całkowity brak ostrości widzenia lub podwojony obraz. Takie dolegliwości trzeba od razu skonsultować ze specjalistą.

Jak poprawić wzrok po 40?

Osoby ze starczowzrocznością muszą pogodzić się z faktem, że pogarszający się wzrok po 40 to naturalny proces, którego nie da się odwrócić. Dzięki postępowi medycyny można jednak skutecznie skorygować prezbiopię, tak aby przywrócić pacjentom komfort widzenia.

Obecnie stosowane w okulistyce metody leczenia prezbiopii to: 

  • Laserowa korekcja wzroku – jeszcze kilka lat temu dla osiągnięcia zadowalającego efektu, okuliści stosowali monowizję. Procedura polegała na pozostawieniu w jednym oku niewielkiego „minusa” co miało pomóc w percepcji przedmiotów widzianych z bliska. Ten sposób ograniczał jednak widzenie pośrednie oraz zaburzał widzenie przestrzenne. Udoskonaloną formą laserowego leczenia starczowzroczności jest metoda PresbyMAX. Nie porównuje się tutaj jednego oka do drugiego, a wada korygowana jest do zera na obu oczach. Podczas zabiegu  rogówka modelowana jest tak, aby dać pacjentowi możliwość widzenia z bliska i z daleka, bez potrzeby korzystania z okularów.
  • Refrakcyjna wymiana soczewki – to rozwiązanie dedykowane pacjentom, którzy z różnych powodów nie mogą poddać się zabiegowi z użyciem lasera. Procedura polega na korekcji wad oka, np. zbyt płaskiej lub zbyt cienkiej rogówki, poprzez usunięcie naturalnej soczewki i zastąpienie jej sztuczną soczewką wieloogniskową.
  • Noszenie okularów – jest to najprostsza i najpopularniejsza metoda poprawy widzenia. Należy jednak pamiętać, że zamiast kupować okulary w aptece czy drogerii, bezpieczniej i efektywniej umówić się na  wizytę u optometrysty, który dobierze szkła do indywidualnych potrzeb pacjenta. Korzystanie z okularów ma jednak niedogodności – trzeba je co jakiś czas wymieniać, ponieważ wada się pogłębia, a dla niektórych jest to po prostu niewygodne. Szczególnie osoby korzystające równocześnie z okularów i aparatów słuchowych narażone są na niedogodności i upadki jednego, bądź drugiego przyrządu.

Osoby, które zaobserwowały, że ich wzrok po czterdziestce jest coraz słabszy lub mają inne problemy z widzeniem, mogą zapoznać się ze szczegółową ofertą zabiegów laserowej korekcji wzroku oferowanych przez Voigt Klinika Oka Kraków