Menu Zamknij

Strona główna  /  Blog  /   Duża wada wzroku – czy można ją usunąć?

Duża wada wzroku – czy można ją usunąć?

28 grudnia, 2020

W swojej codziennej pracy okuliści bardzo często diagnozują duże wady wzroku. W zależności od  stopnia zaawansowania, do ich korekcji stosuje się różne metody. Najbardziej popularne to okulary lub soczewki kontaktowe, ale w ostatnich latach z powodzeniem przeprowadza się również zabiegi chirurgiczne i laserowe. Co dokładnie można rozumieć pod pojęciem dużej wady wzroku i jakie są możliwości jej leczenia?

Duża wada wzroku – czyli jaka?

Podczas wizyty u okulisty badani często pytają co oznacza, że ich wada jest duża lub jaka jest największa wada wzroku. Otóż wszystko zależy od jej rodzaju.

W przypadku krótkowzroczności, kiedy pacjent dobrze widzi z bliska, ale dalekie przedmioty są dla niego nieostre, skala jest następująca:

  • niska krótkowzroczność – poniżej -3 dioptrii,
  • średnia krótkowzroczność – od -4 do -6 dioptrii i nie powinna przekraczać -8 dioptrii,
  • wysoka krótkowzroczność – od -8 dioptrii.

Duża wada to w tym wypadku trzeci stopień skali, natomiast największa wada wzroku w dioptriach sięga nawet kilkudziesięciu na minusie.

Przy nadwzroczności, gdy pacjent dobrze widzi przedmioty położone daleko, a gorzej te znajdujące się blisko, skala przedstawia się tak jak poniżej:

  • niska nadwzroczność – nie przekracza +2 dioptrii,
  • umiarkowana nadwzroczność – od +2 do +5 dioptrii,
  • ciężka nadwzroczność – gdy wartość przekracza +5 dioptrii.

Jako dużą wadę wzroku uważa się tu ostatni  stopień skali.

W przypadku astygmatyzmu, pacjent z powodu zniekształcenia rogówki bądź soczewki może widzieć niewyraźnie zarówno z bliska jak i z daleka. Skala wady wygląda następująco:

astygmatyzm niski – do 1 dioptrii,

astygmatyzm średni – od 1 do 2 dioptrii,

astygmatyzm wysoki – od 2 do 3 dioptrii,

astygmatyzm bardzo wysoki – powyżej 3 dioptrii.

Wada często występuje jednocześnie z krótkowzrocznością i nadwzrocznością, dlatego skala może mieć szeroką rozpiętość.

Korygowanie dużych wad wzroku – okulary i soczewki

Pacjenci z krótkowzrocznością mogą skorzystać z okularów, jeśli ich wada jest niskiego lub średniego stopnia, a różnica wielkości wady obu oczu nie jest wyższa niż 2-3 dioptrie. W przypadku dużych wad wzroku i szkieł o mocy większej niż -10 dioptrii, obserwowany obraz jest tak bardzo zmniejszony, że ciężko go dostrzec. Trudno jest także wyrównać szkłami okularowymi wysoki stopień astygmatyzmu – powyżej 3 dioptrii. 

Soczewki kontaktowe z kolei nie pomniejszają tak bardzo obrazu, dlatego mogą korygować wysokie wady i różnowzroczność. Jeśli chodzi astygmatyzm, konieczne jest zastosowanie specjalnych soczewek torycznych.

Przy nadwzroczności pacjentom również można zaproponować okulary – tym razem „plusy”. Jednak  podobnie jak u krótkowidzów – im większa wada wzroku, tym bardziej okulary zawężają pole widzenia. W ciężkiej dalekowzroczności (powyżej +5 dioptrii) lepiej sprawdzą się więc soczewki kontaktowe, które nie zaburzają widzenia.

Zabiegi stosowane w leczeniu dużych wad wzroku

W leczeniu dużych wad wzroku z powodzeniem stosuje się również zabiegi chirurgiczne i laserowe. Jednym z nich jest wszczepienie soczewki fakijnej, czyli wewnątrzgałkowej soczewki korygującej. 

Metoda adresowana jest do pacjentów z krótkowzrocznością do nawet –20 dioptrii, nadwzrocznością do +10 dioptrii i astygmatyzmem do 6 dioptrii. Zabieg trwa kilkanaście minut i wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Kandydaci do chirurgicznej korekcji powinni mieć ukończone 21 lat, a ich wada wzroku musi być stabilna co najmniej przez ostatni rok.

Coraz większą popularnością i skutecznością  cieszą się także zabiegi laserowej korekcji wad wzroku, podczas których  specjalistyczne urządzenie oddziałuje na rogówkę modelując jej kształt zależnie od potrzeb. Pacjenci często pytają, czy laserowa korekcja wzroku jest skuteczna przy dużych wadach.

Czy laserem można korygować duże wady wzroku?

Otóż w przypadku krótkowzroczności, przy użyciu nowoczesnego sprzętu, można korygować wady do -12 dioptrii. W praktyce doświadczony chirurg refrakcyjny często może poradzić sobie z dużo większymi ujemnymi wadami wzroku. Przy dalekowzroczności najnowsze metody pozwalają na usunięcie wady do +6 dioptrii, niekiedy i większej. W astygmatyzmie, przy zastosowaniu zaawansowanych technologii, można skorygować wadę do ok. 5 dioptrii.

Zabiegi laserowe przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym  i trwają one kilkanaście minut. Aby poddać się laserowej korekcji należy mieć ukończone 18 – 21 lat i tak jak w przypadku implantacji soczewki – wada musi być stabilna przez ostatnie 12 miesięcy.

Zalety laserowej korekcji wzroku to przede wszystkim odzyskanie prawidłowej ostrości widzenia – dzięki likwidacji przyczyny problemu. Istotny jest także brak konieczności noszenia okularów i soczewek kontaktowych oraz krótki czas rekonwalescencji, dzięki czemu pacjent może niemal od razu powrócić do pełnej aktywności.

Należy pamiętać, że chcąc mieć gwarancję pewnej diagnozy, doboru odpowiedniego urządzenia i zadowalającego efektu zabiegu, należy wybrać doświadczonego specjalistę. 

Pacjenci poszukujący zaufanej placówki w Krakowie mogą z powodzeniem skorzystać z oferty kliniki Piotra Voigta.Voigt Klinika Oka to miejsce cieszące się wieloma rekomendacjami m.in. dzięki stosowaniu innowacyjnych metod przy korekcji wzroku, nawet przy dużych wadach.

Doświadczenie, innowacje, bezpieczeństwo w klinice okulistycznej Voigt w Krakowie

Umów się na wizytę lub
skontaktuj się z nami.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące możliwości usunięcia dużej wady wzroku zapraszamy do kontaktu. Nasz zespół udzieli Ci informacji lub znajdzie dogodny termin wizyty.

Jedną z metod leczenie wysokich wad wzroku jest refrakcyjna wymiana soczewki. Dowiedz się jak przebiega ten zabieg i jakie są główne przesłanki do jego zastosowania z poniższego artykułu.