Menu Zamknij

Strona główna  /  Blog  /   Jak dbać o oczy pracując przy komputerze?

Jak dbać o oczy pracując przy komputerze?

11 października, 2021

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważna jest ochrona oczu podczas pracy przy komputerze. Jej brak może prowadzić do pogorszenia się ostrości widzenia, problemów z akomodacją, zespołu suchego oka czy bólu i pieczenia oczu. W czasie pracy przy komputerze nieustannie koncentrujemy wzrok na monitorze, który znajduje się w niedalekim położeniu. Zmniejsza się również częstotliwość mrugania. Dlatego każda osoba, która pracuje przy komputerze, powinna wiedzieć, jak dbać o oczy.

Ergonomiczne stanowisko pracy

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak duże znaczenie dla ochrony oczu ma odpowiednie stanowisko pracy. Monitor powinien być umieszczony pomiędzy 50 a 70 centymetrów od oczu. Musi także umożliwiać wygodne czytanie i być ustawiony w taki sposób, by patrzeć na niego lekko w dół. Dobrze, jeśli środek monitora znajduje się poniżej 10 lub 20 centymetrów od linii oczu. 

Jeśli mamy taką możliwość, stanowisko pracy powinno być oświetlone światłem dziennym – komputer najlepiej jest ustawiać bokiem do okna. Wieczorami należy doświetlać stanowisko lampką, która da komfort widzenia. 

Warto także korzystać z nawilżacza powietrza, który można umieścić w niedalekiej odległości od biurka.

Właściwie dobrane okulary lub soczewki

Jak chronić oczy przed komputerem? Najlepiej dobierając odpowiednie okulary lub soczewki. Nawet jeśli wada wzroku nie występuje, można zaopatrzyć się w okulary tzw. zerówki, z powłoką antyrefleksyjną oraz filtrem blokującym światło niebieskie

W przypadku stosowania soczewek kontaktowych warto zwrócić uwagę, by przepuszczały one jak najwięcej tlenu oraz by miały możliwie jak najwyższy poziom zawartości wody. Istnieją także rodzaje soczewek dedykowane użytkownikom komputerów, które – podobnie jak odpowiednie powłoki na okulary – regulują dopływ światła do oka i blokują światło niebieskie emitowane przez monitory. Jeśli istnieje taka możliwość, warto nosić soczewki na zmianę z okularami.

Właściwe nawilżenie oczu

Kiedy pojawi się ból oczu spowodowany długą pracą przy komputerze, suchość lub uczucie piasku pod powiekami, należy zastosować odpowiednio dobrane krople do oczu. Należy jednak pamiętać o tym, że krople do oczu to tylko doraźne maskowanie uciążliwych objawów, a nie pozbywanie się rzeczywistych przyczyn suchych i podrażnionych oczu. Pomogą one jednak na zmęczone oczy od komputera i przyniosą natychmiastową ulgę. 

Krople do oczu powinny być jak najwygodniejsze w stosowaniu, więc muszą być zamknięte w wygodnym opakowaniu. Dobrze, jeśli mają dość długą datę przydatności po otwarciu. Ponadto dobry preparat nie powinien zawierać konserwantów i może mieć w składzie więcej niż jedną substancję nawilżającą. 

Jeśli nosimy soczewki kontaktowe, konieczna jest kontrola, czy dane krople można stosować równolegle z soczewkami – niektóre krople uszkadzają ich delikatną strukturę. Również jeśli podawane są leki w postaci innych kropli do oczu, należy sprawdzić, czy można stosować je równolegle a najlepiej – skonsultować to ze swoim lekarzem.

Przerwy i gimnastyka oczu

Jak dbać o oczy w trakcie pracy? Przede wszystkim robić częste przerwy, a także regularną gimnastykę oczu. Zaleca się robienie przynajmniej 5-minutowych przerw po każdej godzinie spędzonej na patrzeniu w monitor. Przykładowe czynności, jakie powinniśmy wykonywać dla zdrowia narządu wzroku:

 • świadome, częste i regularne mruganie,
 • zakrywanie zamkniętych oczu dłońmi na przemian, mając głowę zwróconą w kierunku świecącego słońca,
 • co jakiś czas odwracanie wzroku od komputera i spoglądanie na oddalony punkt np. drzewa za oknem,
 • patrzenie na przemian na coś, co jest położone blisko i daleko lub samodzielne oddalanie przedmiotu ręką,
 • płynne spoglądanie w górę, w dół, w prawo i w lewo lub zataczanie wzrokiem ósemek,
 • stworzenie okrągłego rysunku o nieregularnym kształcie i wyraźnym konturze i powieszenie go za biurkiem – kiedy poczujemy zmęczenie, należy kilkakrotnie „objechać” wzrokiem kontur,
 • tuż po zakropieniu oczu nawilżającymi kroplami, można je zamknąć na około 5 minut.

Dobrym pomysłem będzie także poruszenie tematu ćwiczeń na rutynowej kontroli u swojego okulisty. Specjalista będzie mógł zaproponować idealny zestaw ćwiczeń w ramach skutecznej profilaktyki lub taki, który będzie dostosowany do konkretnego problemu pacjenta.

Odpowiednia dieta

Warto zainteresować się zdrowym żywieniem nie tylko ze względu na wzrok, ale ogólną poprawę samopoczucia i zachowanie zdrowia. Dieta powinna być zbilansowana i zróżnicowana. Dobrze, jeśli bazuje na sezonowych owocach i warzywach. 

Żeby zapewnić sobie zdrowy wzrok, warto zwrócić uwagę na odpowiednią podaż niektórych substancji. Wśród witamin wspierających prawidłowe funkcjonowanie narządu wzroku można wymienić w szczególności witaminy A, B, C, E oraz D. Warto także zadbać o dostarczanie odpowiedniej ilości kwasów omega 3 i 6. Więcej pisaliśmy o tym w artykule: Dieta dobra dla oczu, czyli co jeść, aby poprawić wzrok.

Regularne wizyty u okulisty

Jeśli nie zauważamy żadnych nietypowych dolegliwości, do okulisty należy udawać się na kontrolę przynajmniej raz do roku. Praca przy komputerze np. przez 8 godzin dziennie jest jednym z czynników ryzyka niektórych chorób wzroku. Do lekarza należy udać się jak najszybciej, jeśli zauważymy symptomy takie jak:

 • zmiana zabarwienia oka,
 • pogorszenie ostrości widzenia,
 • zmniejszanie się pola widzenia,
 • widzenie mroczków, plam, mętów i błysków światła,
 • widoczne obwódki wokół źródeł światła,
 • podwójne widzenie,
 • ból oczu lub ból promieniujący,
 • częste stany zapalne i infekcje oczu.

Powyższe objawy są charakterystyczne nie tylko dla spędzania zbyt długiego czasu przed monitorem, ale także dla wielu innych chorób oczu, które mogą prowadzić do stałego pogorszenia jakości widzenia, a nawet całkowitej utraty wzroku.