Menu Zamknij

Strona główna  /  Blog  /   Jak chronić oczy przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych?

Jak chronić oczy przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych?

27 grudnia, 2021

Zmiany temperatur, nadmierne promieniowanie słoneczne, wiatr, zanieczyszczone powietrze – wszystko to może pogarszać kondycję oczu. Istnieją jednak sposoby, które nieco niwelują szkodliwy wpływem czynników atmosferycznych. Jak chronić oczy przed ich działaniem? Na to pytanie odpowiadamy w artykule.

Co szkodzi oczom?

W kontekście zdrowia oczu, istnieją elementy higieny wzroku, na które pacjenci mają wpływ: np. odpowiednia odległość podczas oglądania telewizji, właściwe oświetlenie w trakcie czytania czy regularne przerwy podczas pracy przed komputerem. Oprócz wyżej wymienionych, istnieją także niezależne od człowieka czynniki – np. atmosferyczne, które mogą negatywnie wpłynąć na wzrok.

Mocne światło słoneczne

Nadmierna ekspozycja na słońce (zwłaszcza promieniowanie UVB) nie jest korzystna dla zdrowia oczu i może wywołać problemy okulistyczne. 

U osób narażonych na mocne światło słoneczne może dojść do nasilenia objawów zespołu suchego oka – pieczenia, zaczerwienienia, uczucia zmęczenia oczu. 

W skrajnych przypadkach, w wysokich górach, gdzie atmosfera jest rozrzedzona, może dojść do oparzenia siatkówki lub do tzw. ślepoty śnieżnej.

Silny wiatr

Podmuchy wiatru przenoszą pył, kurz oraz inne zanieczyszczenia. Może to doprowadzić do podrażnienia spojówki i rogówki i powstania stanu zapalnego

Mocny i mroźny wiatr sprawia również, że ochronny film łzowy oka łatwiej odparowuje. W celu nawilżenia gałki ocznej organizm zaczyna produkować więcej łez, co jest niekomfortowym zjawiskiem zaburzającym widzenie. Innymi dokuczliwymi objawami wywołanymi przez wiatr może być swędzenie oczu i nadwrażliwość na światło.

Zanieczyszczone powietrze i smog

Dym, pyły zawieszone w powietrzu, spaliny oraz wiele toksycznych związków chemicznych mogą być przyczyną problemów nie tylko z układem oddechowym. Negatywnie wpływają one także na oczy, „przyklejając się” i podrażniając ich zewnętrzną powierzchnię. 

Objawy, które towarzyszą przebywaniu w dużym zanieczyszczeniu to pieczenie, zaczerwienienie, łzawienie i nadwrażliwość oczu. W wyniku przebywania wśród smogu może dojść też do zapalenia spojówek.

Wysoka temperatura

Gorące powietrze także nie sprzyja oczom. Może niekorzystnie wpływać na ich powłokę ochronną – łzy, które składającą się z trzech warstw: tłuszczowej, wodnej oraz śluzowej. Wysoka temperatura powoduje, że warstwa wodna odparowuje zbyt szybko. Objawia się to uczuciem piasku pod powiekami, pieczeniem i kłuciem w oczach.

Jak chronić oczy przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi?

Aby szkodliwe czynniki atmosferyczne nie wpłynęły niekorzystnie na narząd wzroku, warto wiedzieć, jak chronić oczy podczas mocnego słońca, wiatru, mrozu i gdy przebywamy w mocno zanieczyszczonych rejonach.

Jak chronić oczy przed słońcem i wysoką temperaturą?

Po pierwsze – okulary przeciwsłoneczne – koniecznie z wysokiej jakości filtrem UVOkulary bez filtra nie są w stanie ochronić oczu, a wręcz przeciwnie, mogą jeszcze bardziej zaszkodzić. Dlaczego? Ciemne szkła sprawiają, że źrenice naturalnie rozszerzają się i przepuszczają promienie słoneczne do wnętrza oczu. Dobry filtr w okularach stanowi najlepszą barierę przed szkodliwym promieniowaniem. Dodatkową ochroną może być kapelusz z większym rondem lub czapka z daszkiem.

Pomocne może być stosowanie kropli nawilżających , które uzupełnią warstwę ochronną na powierzchni oka i zapobiegną jego podrażnieniom.

Ważna jest też dieta bogata w karotenoidy i antyoksydanty, stanowiące naturalny filtr i ochronę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. W swoim menu dobrze jest uwzględnić produkty takie jak: szpinak, jarmuż, natkę pietruszki, czerwoną i żółtą paprykę, marchew, awokado czy nektarynki.

Jak chronić oczy przed wiatrem? 

Tutaj również sprawdzą się okulary. Oprócz posiadania filtra, powinny być dobrze wyprofilowane, aby odpowiednio przylegały do twarzy, chroniąc przed silnymi podmuchami wiatru i przenoszeniem drobinek np. piasku. Podczas uprawiania sportu, np. jazdy na nartach czy snowboardzie, najlepiej sprawdzą się gogle.

W wietrzną pogodę warto stosować także krople nawilżające, ponieważ chronią oczy przed wysuszeniem i podrażnieniami.

Co chroni oczy przed zanieczyszczeniami?

Po raz kolejny – okulary – przeciwsłoneczne lub korekcyjne (jeśli pacjent nie ma wady wzroku, to tzw. “zerówki”).

Nie jest to przesadą, zwłaszcza jeśli mieszka się w okolicy, w której występuje smog. Okulary chronią oczy przed zanieczyszczeniami przenoszonymi przez podmuchy powietrza. Obecnie w salonach optycznych klienci mają szeroki wybór oprawek, ich wielkości, kolorów oraz kształtów. W połączeniu z odpowiednimi szkłami, stanowią one nie tylko element ochronny, ale również estetyczny, podkreślający styl konkretnej osoby.

Po powrocie do domu, dobrze jest też przepłukać oczy solą fizjologiczną, którą można dostać w każdej aptece. Tak jak pisaliśmy wcześniej, warto dbać o odpowiednie nawilżenie, ponieważ przesuszone oczy są bardziej podatne na podrażnienia i stany zapalne.