Menu Zamknij

Strona główna  /  Blog  /   Wady wzroku i ich korekcja

Wady wzroku i ich korekcja

24 listopada, 2022

Nasze oczy odbierają impulsy świetlne, które skupiają się na siatkówce (tylnej części oka). Następnie czopki i pręciki przekształcają impulsy świetlne w elektryczne, a one poprzez nerw wzrokowy trafiają do naszego mózgu. Tak naprawdę oczy są tylko przekaźnikiem tego, co nas otacza, ponieważ „widzimy” mózgiem. Dlatego każdy z nas spostrzega świat inaczej. Układ wzrokowy może być obarczony poniżej opisanymi wadami.

Czym jest krótkowzroczność? 

Krótkowzroczność inaczej miopia, polega na tym, że promienie skupiają się (ogniskują) przed siatkówką. Przez to, widzi się niewyraźnie patrząc w dal.

Czym jest krotkowzrocznosc? Jak leczyc krotkowzrocznosc? Korekcja krotkowzroczosci

Jakie są rodzaje krótkowzroczności?

Osiowa – występuje najczęściej. Jest związana z długością gałki ocznej. Na każdy 1mm wydłużenia gałki ocznej, przypadają 3 dioptrie wady wzroku.

Soczewkowa – jest związana ze zbyt kulistym kształtem soczewki w stosunku do długości gałki ocznej. Może być wrodzona, lub spowodowana zmianami soczewki w przebiegu zaćmy.

Rogówkowa – jest związana ze zbyt kulistym kształtem rogówki w stosunku do długości gałki ocznej. Może być wrodzona, lub spowodowana stożkiem rogówki. 

Czym jest nadwzroczność?

Nadwzroczność inaczej hyperopia polega na tym, że promienie tworzące obraz skupiają się za siatkówką. Przy małej wadzie widzi się wyraźnie, ale szybko męczy się wzrok. Podczas występowania dużej wady widzi się niewyraźnie na wszystkie odległości.

Czym jest nadwzrocznosc? Jak leczyc nadwzrocznosc? Korekcja nadwzroczosci

Jakie są rodzaje nadwzroczności?

Osiowa – zbyt krótka gałka oczna do siły łamiącej soczewki i rogówki.

Soczewkowa – zbyt płaska soczewka do siły łamiącej rogówki i długości gałki ocznej.

Rogówkowa – zbyt płaska rogówka do siły łamiącej soczewki i do długości gałki ocznej.

Czym jest astygmatyzm?

Astygmatyzm inaczej niezborność to ogniskowanie promieni w dwóch różnych punktach przed lub za siatkówką. Astygmatyzm nie jest chorobą! Astygmatyzm zazwyczaj jest związany z kształtem rogówki, czyli jej niesymetrycznością. Rogówka obarczona astygmatyzmem przypomina swoim kształtem piłkę do rugby.

Czym jest astygmatyzm? Jak leczyc astygmatyzm? Korekcja astygmatyzmu

Czym jest starczowzroczność? 

Starczowzroczność inaczej presbiopia to brak zdolności oka do ostrego widzenia z bliska. Wada ta występuje u osób po 40 roku życia, jest związana z malejącym zakresem akomodacji. Akomodacja działa jak autofocus aparatu.

Czym jest starczowzrocznosc? Jak leczyc starczowzrocznosc? Korekcja starczowzroczosci

Każdą z wymienionych wad wzroku można korygować za pomocą laserowej korekcji. W naszym ośrodku zabieg VLasik eliminuje wadę nadwzroczną, krótkowzroczną i astygmatyzm, natomiast zabieg PresbyMax usuwa wadę starczowzroczną.

Doświadczenie, innowacje, bezpieczeństwo w klinice okulistycznej Voigt w Krakowie

Umów się na wizytę lub
skontaktuj się z nami.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące wad wzroku zapraszamy do kontaktu. Nasz zespół udzieli Ci informacji lub znajdzie dogodny termin wizyty.

Zapoznaj się także z naszą ofertą badań okulistycznych. Dowiedz się jakie są główne przesłanki do ich zastosowania z poniższego artykułu.