Menu Zamknij

Strona główna  /  Usługi  /   Laser 2RT

Laser 2RT

Przeczytaj na czym polega zabieg i jakie są korzyści dla pacjenta.

Laser 2RT

2RT (ang. Retinal Rejuvenation Therapy) to laserowa terapia odmłodzenia siatkówki oka. Zabieg laserem 2RT to nadzieja dla pacjentów cierpiących na początkową  postać AMD (zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem), aby choroba nie rozwinęła się dalej.

Zabieg laserem 2RT umożliwia hamowanie postępu suchej postaci AMD. Dotychczasowe terapie zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem były wdrażane  wyłącznie w leczeniu późnych, zaawansowanych etapów choroby, kiedy występowały  już rozwinięte objawy uszkodzenia lub utraty wzroku. Terapia odmładzająca siatkówkę poprzez zabieg 2RT umożliwia wcześniejszą interwencję i spowolnienie procesu zwyrodnienia.

Na czym polega zabieg laserem 2RT?

Terapia 2RT generuje  impulsy  lasera nanosekundowego, zielonego, typu Q-swiched, o długości fali 532 nm. Umożliwia to precyzyjne i specyficzne dostarczanie energii lasera do struktur starzejących się komórek RPE (nabłonka barwnikowego siatkówki),  nie powodując równocześnie  uszkodzeń  komórek fotoreceptorowych siatkówki. Impuls nanosekundowy 2RT jest przeznaczony wyłącznie do celowania w wybrane, pojedyncze komórki we wskazanym obszarze nabłonka.

To unikalne działanie  polega na całkowitym  uszkodzeniu i zniszczeniu  małej, wybranej  warstwy  komórek RPE co  powoduje, że sąsiednie komórki odtwarzają prawidłowo działającą warstwę nabłonkową pigmentu. Nowe komórki podlegają procesowi adaptacji, który uwalnia czynniki wzrostu i białka macierzy pozakomórkowej, co skutkuje lepszą przepuszczalnością błony Brucha (znajdującej się pod nabłonkiem) i przywraca krążenie płynów w tkankach siatkówki.

Jak działa laser 2RT?

Laser 2RT:

  • wykorzystuje obejmującą półprzewodnikową technologię nanosekundowego lasera i pikselowy profil wiązki,
  • indukuje odpowiedź komórek jednojądrzastych,  stymuluje mikroglej,
  • eliminuje występowanie uszkodzeń termicznych siatkówki i otaczających komórek.

 

Najczęściej zabieg laserem 2RT wystarczy wykonać jednorazowo, ale jest możliwość powtarzania go. Efekt zabiegu pojawia się średnio po 6 miesiącach. Jest to czas odbudowy nabłonka siatkówki i przejmowania dodatkowej roli przez komórki sąsiadujące.

Badania kliniczne 2RT na AMD

Badania kliniczne wykazały, że 2RT może zapewnić korzyści terapeutyczne w leczeniu AMD – podobne do tych,  jakie uzyskano za pomocą laserowej fotokoagulacji termicznej siatkówki, ale bez ubocznego uszkodzenia związanego z konwencjonalną metodą.

Wykorzystując 500 razy mniej energii niż fotokoagulacja siatkówki 2RT zmniejsza liczbę druzów i poprawia funkcjonowanie oka leczonego jak i nieleczonego, eliminując występowanie uszkodzeń termicznych siatkówki i otaczających ją komórek.

Jesteś zainteresowany tym zabiegiem?

W naszej klinice doświadczeni specjaliści indywidualnie podchodzą do każdego pacjenta. Zapraszamy do umówienia się na konsultację.

Voigt to doświadczenie