Menu Zamknij

Strona główna  /  Blog  /   Odwarstwienie siatkówki oka – przyczyny, objawy i leczenie

Odwarstwienie siatkówki oka – przyczyny, objawy i leczenie

22 kwietnia, 2024

Odwarstwienie siatkówki to poważny problem wzrokowy, który może prowadzić do utraty wzroku, jeśli nie zostanie szybko rozpoznany i odpowiednio leczony. Siatkówka jest cienką błoną pokrywającą tylne ściany gałki ocznej, która jest niezbędna dla naszego wzroku. Jest to miejsce, gdzie światło jest przekształcane w sygnały elektryczne wysyłane do mózgu.

 Przyczyny odwarstwienia siatkówki

Odwarstwienie siatkówki może być wywołane przez szereg czynników, które wpływają na integralność tej ważnej warstwy oka. Oto bardziej szczegółowe wyjaśnienie najczęstszych przyczyn:

 • Zmiany związane z wiekiem: W miarę starzenia się organizmu, ciało szkliste (substancja o żelowej konsystencji, która wypełnia wnętrze oka) może kurczyć się i oddzielać się od siatkówki, co w niektórych przypadkach prowadzi do jej odwarstwienia. Ten proces nazywany jest tylnym odwarstwieniem ciała szklistego (PVD) i jest najczęstszą przyczyną odwarstwienia siatkówki.
 • Urazy oka: Silne uderzenia w oko lub głowę mogą prowadzić do odwarstwienia siatkówki. Mogą to być urazy wynikające z uprawiania sportów, wypadków samochodowych czy nawet zbyt gwałtownego kaszlu.
 • Choroby i stan oka: Pewne schorzenia oczu, jak np. zaawansowana retinopatia cukrzycowa, retinopatia wcześniacza, zapalenia błony naczyniowej oka (uveitis) czy guzy wewnątrzgałkowe, mogą zwiększać ryzyko odwarstwienia siatkówki. Wady wzroku, takie jak wysoka krótkowzroczność (myopia), również mogą podnosić ryzyko, ponieważ siatkówka u takich osób jest cieńsza i bardziej podatna na urazy.
 • Operacje oka: Pewne procedury chirurgiczne, takie jak operacja zaćmy, mogą zwiększyć ryzyko odwarstwienia siatkówki, zwłaszcza jeśli wystąpiły powikłania podczas operacji.
 • Zaburzenia genetyczne: Osoby z rodzinną historią odwarstwienia siatkówki mogą być bardziej narażone na ten stan, co wskazuje na możliwość genetycznej predyspozycji do tej dolegliwości.
 • Inne schorzenia: Choroby ogólnoustrojowe, takie jak choroby naczyniowe, nadciśnienie tętnicze, mogą również przyczyniać się do problemów z siatkówką, chociaż bezpośredni związek między tymi stanami a odwarstwieniem siatkówki jest mniej wyraźny.

 Objawy odwarstwienia siatkówki

Odwarstwienie siatkówki może przebiegać różnie u różnych osób, ale istnieje kilka typowych objawów, na które warto zwrócić uwagę. Poniżej znajdziesz bardziej szczegółowe informacje na temat tych objawów:

 • Pojawienie się "much" lub "pająków" w polu widzenia: Nazywane są one "migotaniami" lub "pływającymi ciałami szklistymi" i pojawiają się jako małe, ciemne plamki lub nitki dryfujące w polu widzenia. Chociaż są one często spotykane i zazwyczaj nieszkodliwe, nagły wzrost ich ilości lub zmiana charakteru może wskazywać na początek odwarstwienia siatkówki.
 • Błyski świetlne w oku: Osoby doświadczające odwarstwienia siatkówki często zgłaszają widzenie błysków światła lub "iskier" w bocznym polu widzenia. Te błyski mogą być szczególnie widoczne, gdy osoba przenosi wzrok z ciemnego na jasne miejsce.
 • Zaciemnienie lub spadek pola widzenia: Może wystąpić uczucie, jakby "zasłona" lub "kurtyna" opadała na część pola widzenia. Jest to szczególnie niepokojący objaw, który może wskazywać na postępujące odwarstwienie siatkówki. Zaciemnienie to może rozprzestrzeniać się, prowadząc do coraz większej utraty wzroku.
 • Zmiany w ostrości wzroku: Chociaż nie jest to tak powszechne jak inne objawy, niektóre osoby mogą zauważyć ogólny spadek ostrości wzroku lub postrzeganie zniekształconych obrazów, szczególnie jeśli odwarstwienie dotyczy centralnych części siatkówki.
 • Nagła utrata wzroku: W skrajnych przypadkach, odwarstwienie siatkówki może prowadzić do nagłej, znaczącej utraty wzroku. Jeśli tak się stanie, natychmiastowa interwencja medyczna jest niezbędna, aby zapobiec trwałej ślepocie.

Jeżeli zaobserwujesz którekolwiek z tych objawów, niezwłocznie skonsultuj się z okulistą. Odwarstwienie siatkówki to stan wymagający pilnej opieki medycznej. Wczesne wykrycie i leczenie może zapobiec poważnej utracie wzroku lub nawet ślepocie. Regularne badania wzroku są także kluczowe dla osób, które są w grupie ryzyka, ponieważ wczesne stadium odwarstwienia siatkówki może nie wywoływać żadnych objawów.

 Leczenie odwarstwienia siatkówki

Leczenie odwarstwienia siatkówki musi być dostosowane do konkretnego przypadku i zależy od zaawansowania, rodzaju i przyczyny odwarstwienia. Oto najczęściej stosowane metody leczenia:

 • Laserowa koagulacja siatkówki: Jest to procedura, w której za pomocą lasera "zespala" się odwarstwione obszary siatkówki z jej podłożem. Jest często stosowana, gdy odwarstwienie nie jest jeszcze zaawansowane.
 • Kriopeksja: Podobnie jak koagulacja laserowa, kriopeksja polega na "przyklejeniu" odwarstwionej siatkówki do ściany oka. Zamiast ciepła, wykorzystuje się tu ekstremalnie niską temperaturę.
 • Pneumatyczna retinopeksja: Ta metoda polega na wstrzyknięciu do oka bańki gazowej, która pomaga przycisnąć odwarstwioną część siatkówki do ściany oka. Z czasem gaz się wchłania, a siatkówka jest przywracana na właściwe miejsce.
 • Witrektomia: Jest to bardziej złożona operacja, podczas której usuwa się ciało szkliste z wnętrza oka, aby zmniejszyć naciąg na siatkówkę. Następnie wnętrze oka wypełniane jest gazem lub olejem silikonowym, który pomaga przywrócić siatkówkę na właściwe miejsce.
 • Operacja pasmowa (scleral buckling): Ta metoda polega na umieszczeniu silikonowego pasa wokół gałki ocznej, co zmniejsza naciąg na siatkówkę i pomaga jej przylegać do tylnej ściany oka.

 Możliwe powikłania odwarstwienia siatkówki

Mimo że większość procedur leczenia odwarstwienia siatkówki jest skuteczna, jak każda interwencja medyczna, mogą one nieść ryzyko powikłań. Oto niektóre z możliwych powikłań:

 • Zaćma: Operacje na siatkówce, szczególnie witrektomia, mogą przyspieszyć rozwój zaćmy.
 • Wysokie ciśnienie wewnątrzgałkowe: Po niektórych procedurach, szczególnie po wstrzyknięciu gazu lub oleju silikonowego do oka, może wystąpić wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego.
 • Ponowne odwarstwienie siatkówki: W niektórych przypadkach siatkówka może się ponownie odwarstwić, co wymaga dodatkowej interwencji.
 • Infekcje i krwawienia wewnątrz oka: Jak w przypadku każdej operacji, istnieje ryzyko infekcji i krwawień.
 • Utrata wzroku: W skrajnych przypadkach, jeśli odwarstwienie siatkówki nie zostanie odpowiednio leczone lub jeśli wystąpią poważne powikłania, może dojść do trwałej utraty wzroku lub ślepoty.

Ze względu na możliwość wystąpienia powikłań, decyzję o metodzie leczenia należy podjąć po dokładnej diagnozie i konsultacji z okulistą specjalizującym się w chorobach siatkówki (retinologiem). Regularne kontrole i świadomość objawów odwarstwienia siatkówki są kluczowe dla szybkiego rozpoznania problemu i podjęcia odpowiednich kroków leczniczych.

 Możliwe sposoby zapobiegania odwarstwiania się siatkówki

Choć  nie wszystkim przypadkom odwarstwienia siatkówki można zapobiec, istnieją środki ostrożności, które mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia tego stanu. Oto kilka zaleceń, które mogą pomóc w zapobieganiu odwarstwieniu się siatkówki:

 • Regularne badania okulistyczne: Regularne wizyty u okulisty są kluczowe dla wczesnego wykrywania potencjalnych problemów ze wzrokiem, w tym zmian w siatkówce. Osoby powyżej 40. roku życia oraz te z grup ryzyka (np. z wysoką krótkowzrocznością, historią rodzinną odwarstwienia siatkówki, cukrzycą) powinny poddawać się badaniom co najmniej raz w roku.
 • Ochrona oczu: Noszenie ochronnych okularów podczas uprawiania sportów lub wykonywania prac, które narażają oczy na urazy, może zapobiec uszkodzeniom siatkówki.
 • Kontrola chorób ogólnoustrojowych: Monitorowanie stanu swojego zdrowia i kontrolowanie chorób takich jak cukrzyca i nadciśnienie tętnicze, może pomóc w zapobieganiu problemom ze wzrokiem, w tym odwarstwieniu siatkówki.
 • Zdrowy tryb życia: Dieta bogata w witaminy i minerały, szczególnie witaminy A, C i E oraz cynk, może wspierać zdrowie oczu. Regularna aktywność fizyczna oraz unikanie palenia tytoniu również mają pozytywny wpływ na ogólny stan wzroku.
 • Ostrożność przy zmianach ciśnienia: Osoby, które często nurkują lub latają, powinny zachować ostrożność przy zmianach ciśnienia, ponieważ mogą one wpływać na stan siatkówki.
 • Unikanie nagłych obciążeń: Osoby z wysoką krótkowzrocznością powinny unikać nagłych obciążeń i intensywnego wysiłku fizycznego, które mogą zwiększyć ryzyko odwarstwienia siatkówki.
 • Edukacja i świadomość: Zrozumienie objawów odwarstwienia siatkówki i świadomość, kiedy należy szukać pomocy medycznej, mogą znacznie zwiększyć szanse na uniknięcie poważnych powikłań.

Pamiętaj, że wcześniejsze wykrycie i leczenie wszelkich problemów ze wzrokiem jest najlepszym sposobem na zapobieganie poważnym konsekwencjom, takim jak odwarstwienie siatkówki. Jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące zmiany w swoim widzeniu, niezwłocznie skontaktuj się z okulistą.

FAQ: Najczęściej zadawane pytania o odwarstwienie siatkówki

Co to jest odwarstwienie siatkówki? 

Odwarstwienie siatkówki to stan, w którym siatkówka (cienka błona na tylnej ścianie oka odpowiedzialna za przetwarzanie obrazów) oddziela się od swojego podłoża. Może to prowadzić do poważnych problemów wzrokowych, w tym do utraty wzroku.

Jakie są główne objawy odwarstwienia siatkówki? 

Do głównych objawów należą: pojawienie się pływających ciał (takich jak "muchy" lub "nitki"), błyski świetlne w polu widzenia, zasłona lub zaciemnienie części pola widzenia, nagła utrata ostrości wzroku.

Jakie są przyczyny odwarstwienia siatkówki? 

Najczęstszymi przyczynami są zmiany związane z wiekiem w ciele szklistym, urazy oczu, wysoka krótkowzroczność, komplikacje po operacjach oka, oraz niektóre choroby oczu, takie jak retinopatia cukrzycowa.

Jak leczy się odwarstwienie siatkówki?

Leczenie zależy od stopnia i rodzaju odwarstwienia, ale może obejmować laserową koagulację siatkówki, kriopeksję, pneumatyczną retinopeksję, witrektomię lub operację pasmową (scleral buckling).

Czy odwarstwieniu siatkówki można zapobiegać? 

Chociaż nie wszystkim przypadkom odwarstwienia siatkówki można zapobiegać, regularne badania wzroku, ochrona oczu przed urazami, kontrola chorób ogólnoustrojowych i zdrowy tryb życia mogą zmniejszyć ryzyko.

Czy odwarstwienie siatkówki prowadzi do trwałej utraty wzroku?

Nie zawsze, ale nieleczone, może prowadzić do trwałego uszkodzenia wzroku lub nawet ślepoty. Wczesne wykrycie i leczenie są kluczowe dla zachowania wzroku.

Jak często należy wykonywać badania wzroku, aby zapobiec odwarstwieniu siatkówki? 

Zaleca się coroczne badania wzroku dla osób dorosłych, chyba że okulista zaleci inaczej. Osoby z wysokim ryzykiem, takim jak wysoka krótkowzroczność, historia rodzinna odwarstwienia siatkówki, czy osoby po 60. roku życia, mogą potrzebować częstszych badań.

Czy odwarstwienie siatkówki jest bolesne? 

Zazwyczaj odwarstwienie siatkówki nie jest związane z bólem. Odczucia bólowe mogą pojawiać się w przypadku towarzyszących problemów, takich jak zaawansowana retinopatia lub urazy oczu.

Czy operacja odwarstwienia siatkówki jest skomplikowana?

Złożoność operacji zależy od specyfiki i stopnia odwarstwienia. Nowoczesne techniki chirurgiczne są coraz bardziej zaawansowane, co zwiększa szanse na sukces leczenia.

Co robić po zabiegu na odwarstwienie siatkówki? 

Po zabiegu ważne jest przestrzeganie wszystkich zaleceń lekarza, które mogą obejmować odpoczynek, unikanie gwałtownych ruchów, stosowanie przepisanych leków oraz regularne wizyty kontrolne u okulisty.