Film łzowy - substancja nawilżająca oko

Film łzowy i jego znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania oka

Jedną z dolegliwości, z którą boryka się obecnie bardzo dużo ludzi, jest niedobór filmu łzowego. Objawia się on uczuciem “pieczenia” pod powiekami, obecności ciała obcego w oku, pogorszeniem ostrości widzenia. Dowiedz się, czym jest film łzowy, jakie pełni funkcje i co zrobić, gdy oczy nie są właściwie nawilżone.

Co to jest film łzowy?

Film łzowy ma za zadanie chronić oko przed potencjalnymi uszkodzeniami, usuwać z niego zanieczyszczenia i zmniejszać tarcie pomiędzy tkankami. Nawilża oczy i pozwala uniknąć zmęczenia wzroku podczas codziennego funkcjonowania. To właśnie dzięki niemu nie czujemy pieczenia ani “piasku pod oczami”. Wpływa on też na poziom ostrości widzenia, ze względu na to, że ma związek ze skupianiem promieni świetlnych na siatkówce. 

Film łzowy wytwarzają gruczoły łzowe, znajdujące się w górnym kąciku oczodołu. Z gruczołów łzowych wychodzą kanaliki, które pozwalają na dostarczenie łez do worka spojówkowego.

Skład chemiczny łez i funkcje

W składzie chemicznym łez znajduje się 90% wody, natomiast pozostałe 10% to mucyna, tłuszcze, sole mineralne i białko pozwalające niszczyć drobnoustroje chorobotwórcze, które wnikają w oczy podczas codziennego funkcjonowania. 

Funkcje łez są różne, zależnie od sytuacji, w której zostają one wytworzone. Wyróżniamy trzy rodzaje łez:

 • podstawowy film łzowy, który wydzielany jest przez cały czas w celach już wspomnianych, czyli głównie oczyszczania, chronienia i nawilżania gałek ocznych;
 • łzy emocjonalne, które mają za zadanie obniżać napięcie i niwelować negatywne emocje, pojawiające się w trudnych sytuacjach życiowych;
 • łzy odruchowe, działające kojąco i ochronnie, ich zadaniem jest usunąć ciało obce, które znalazło się w oku i oczyścić oko z substancji drażniących.
Łzy emocjonalne mają za zadanie obniżać napięcie i niwelować negatywne emocje

Czynniki, które wpływają negatywnie na poziom nawilżenia oczu

Film łzowy – pomimo ważnych pełnionych przez siebie funkcji – jest substancją bardzo delikatną, którą stosunkowo łatwo naruszyć. Nieustannie paruje z oczu w ciągu dnia, a ten proces znacznie przyspiesza spędzanie długiego czasu przed monitorami komputerów czy ekranami telefonów

Również stosowanie niektórych leków, przebywanie w pomieszczeniach ogrzewanych, klimatyzowanych i mocno zapylonych nie pozostaje bez wpływu na poziom nawilżenia oka. 

Wśród leków wpływających negatywnie na wytwarzanie się filmu łzowego można wymienić między innymi te, które stosuje się w przypadku alergii, chorób serca i chorób autoimmunologicznych, depresji i zaburzeń lękowych czy nadciśnienia tętniczego.

Jak nawilżyć oczy?

Jeśli mamy do czynienia z zaburzeniami występowania filmu łzowego lub nieprawidłowym działaniem gruczołów łzowych, stosujemy najczęściej leczenie objawowe. Lekarz przepisuje krople, maści lub żele. Niestety większość tego rodzaju preparatów nie eliminuje przyczyny zbyt słabego nawilżenia oka, ale działa doraźnie, niwelując skutek. Trzeba je zatem stosować regularnie i często, by nie odczuwać negatywnych konsekwencji zbyt małej ilości filmu łzowego. 

W celu dobrania odpowiedniego środka warto skonsultować się z okulistą, który przeanalizuje dokładnie przyczyny problemu i zaleci odpowiednie postępowanie.

Codzienne nawyki pomocne w utrzymaniu filmu łzowego na właściwym poziomie

Żeby utrzymywać odpowiedni poziom nawilżenia i ochrony oczu, warto zwrócić uwagę na częstsze świadome mruganie. Jest ono znacznie ograniczane, gdy korzystamy z komputera, oglądamy telewizję czy wpatrujemy się w ekran telefonu.

Powinniśmy zadbać również o prawidłową, zdrową i zbilansowaną dietę, bogatą w warzywa i owoce. Jeśli samą dietą nie ma możliwości dostarczenia wszystkich potrzebnych mikro- i makroskładników lub mamy do czynienia z zaburzeniami wchłanialności niektórych substancji, można zwrócić się w kierunku suplementacji. Konieczne jest także spożywanie odpowiedniej ilości wody każdego dnia.

Badanie czasu przerwania filmu łzowego

Żeby kontrolować stan nawilżenia oczu, można wykonać badanie u okulisty. Wskazaniem do niego jest uczucie piasku pod powiekami, suchość oczu i potrzeba ciągłego mrugania, zespół suchego oka czy choroby gruczołu łzowego.

Podstawowym badaniem, wykonywanym w diagnostyce zaburzeń nawilżania powierzchni oka, jest badanie czasu przerwania filmu łzowego. Jest ono całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne.

Przeczytaj także

 • Baner o treści: Voigt Klinika Oka Nowoczesna korekcja wad wzroku

  Warto poznać schemat budowy oka, aby lepiej zrozumieć diagnozę.

  Budowa oka oraz jego główne schorzenia

  Baner o treści: Voigt Klinika Oka Nowoczesna korekcja wad wzroku

  Oko jest wbrew pozorom narządem skomplikowanym. Zadaniem oka jest przetwarzanie powstającego na siatkówce obrazu na bioprądy, które za pomocą nerwu wzrokowego są przekazywane do mózgu, w którym następuje rozpoznanie obserwowanego przedmiotu.

 • Kilkuletni chłopiec w okularach leżący na łące

  Czy dbamy o nasze oczy dostatecznie? Jak najlepiej ćwiczyć wzrok?

  Profilaktyka narządu wzroku

  Kilkuletni chłopiec w okularach leżący na łące

  Niestety z badań wynika, że niemalże co czwarta osoba, u której wykryto wadę wzroku, nie zamierza jej korygować, a nawet nie planuje w najbliższym czasie wizyty u lekarza. Brak dbałości o oczy może być przyczyną wielu komplikacji, których czasem nie można już skorygować przy użyciu soczewek i operacji.

 • Specjalista chorób oczu doktor Barbara Górska bada pacjentkę

  Nowoczesne metody diagnozowania schorzeń i wad wzroku. Podstawowe badania wzroku, które warto wykonać

  Badania okulistyczne

  Specjalista chorób oczu doktor Barbara Górska bada pacjentkę

  Kłopoty ze wzrokiem, pieczenie i łzawienie oczu, ich zaczerwienienie – to w większości przypadków objawy, z którymi pacjenci zgłaszają się do okulisty. Oczy zazwyczaj nie bolą, więc wielokrotnie zwleka się z wizytą, aż do momentu, gdy dolegliwości mocno utrudniają życie. To błąd – na podstawowe badanie wzroku należy zgłaszać się regularnie! Może to uchronić nas przed naprawdę poważnymi problemami.

Te osoby już nam zaufały

 • Urszula Radwanska, tenisistka

  Składam podziękowania Panu Piotrowi Voigtowi za profesjonalną pomoc okulistyczną, która pozwoliła mi grać w tenisa bez okularów i soczewek.

  Urszula Radwańska

 • Kamil Majchrzak, tenisista

  Nareszcie widzę na korcie bez korekcji. Voigt Klinika Oka zlikwidowała moją wadę wzroku w 24 godziny. Niesamowite!!!!

  Kamil Majchrzak

  Czołowy tenisista polski, w pierwszej setce światowej

 • Stanisław Karpiel Bułecka, wokalista zespołu Future Folk

  Dziękuję Panu Piotrowi Voigtowi za profesjonalną pomoc dla moich oczu. Powodzenia w nowej klinice.

  Stanisław Karpiel-Bułecka

 • Snowboardzistka Weronika Biela ze specjalistą optometrystą Piotrem Voigtem

  Dziękuję Panu Piotrowi Voigtowi za uratowanie mojego wzroku i tym samym za umożliwienie mi kontynuowania kariery sportowej i udział w zimowych Igrzyskach Olimpijskich w PyeongChangu w 2018 roku.

  Weronika Biela

 • Jerzy Janowicz i Marta Domachowska, tenisiści

  Serdeczne podziękowania dla Pana Piotra Voigta za perfekcyjne wykonanie korekcji naszych wad wzroku. Życzymy pomyślności w nowej klinice.

  Jerzy Janowicz i Marta Domachowska

 • Wojciech Chmielewski

  Chciałbym serdecznie podziękować za wspaniałą wizyte w Waszej klinice, szczególnie za miłą atmosferę, szybkość wizyty, a przede wszystkim za profesjonalizm.

  Wojciech Chmielewski

 • Wszystko przebiegało sprawnie i w miłej atmosferze. Zabieg odbył się w komfortowych warunkach, przy muzyce i rozmowie z zespołem. Wszystko zostało przeprowadzone z pełnym profesjonalizmem.

  Natan Węgrzycki Szymczyk