Strona główna / Usługi / Laserowa korekcja wzroku
Laserowa korekcja wzroku
Zapoznaj się ze wskazaniami do zabiegu, jego przebiegiem i zaleceniami dla pacjentów, a także z przeciwskazaniami do zabiegu.
Laserowa korekcja wzroku to obecnie najszybsza, bezpieczna, bezbolesna i często stosowana metoda usuwania wad wzroku, nawet tych bardzo wysokich.
Wzrok to zmysł, bez którego trudno jest funkcjonować. Dobry wzrok daje nam poczucie bezpieczeństwa i pewności siebie. Jednak w obecnych czasach nasz wzrok narażony jest na wiele niekorzystnych czynników. Każda wada wzroku powoduje dyskomfort, a w wielu przypadkach uniemożliwia normalne funkcjonowanie i pracę zawodową. Współczesna medycyna znalazła i wypracowała skuteczne metody na poprawę widzenia. Jest nią m.in. laserowa korekcja wzroku. Bezpieczna i skuteczna a do tego szybka. Szybkość rekonwalescencji po zabiegu, jego bezpieczeństwo i niskie ryzyko powikłań stają się wyznacznikiem, które plasuje daną metodę w najczęściej stosowanych w medycynie. Laserowa korekcja wzroku zalecana jest w przypadku krótkowzroczności, dalekowzroczności i astygmatyzmie.
Dzięki zastosowaniu tej metody korekcji wzroku na stałe można zrezygnować z noszenia soczewek lub okularów korekcyjnych.
Efekty po zastosowaniu laserowej korekcji wzroku są szybko odczuwalne, bo już na drugi dzień po zabiegu, pacjent zauważa poprawę widzenia. Z opinii pacjentów, którzy poddali się laserowej korekcji wzroku wynika, że komfort widzenia i życia poprawia się diametralnie!
Laserowa korekcja wzroku w różnych wadach widzenia
Laserowa korekcja wzroku, to zabieg laserowej chirurgii refrakcyjnej. Polega on na modelowaniu laserem przedniej powierzchni rogówki. Jego efektem jest poprawa ostrości widzenia u pacjentów z wadami refrakcji, czyli krótkowzrocznością, dalekowzrocznością i astygmatyzmem.
Na jakie wady pomoże laserowa korekcja wzroku?
Laserowa korekcja wzroku jest metodą stosowaną od wielu lat. Jej skuteczność pozwala zredukować a nawet całkowicie skorygować takie wady wzroku jak:
- krótkowzroczność, czyli problem z widzeniem w dal,
- nadwzroczności (zwaną „plusami”), czyli problem z widzeniem w bliży, a w późniejszym wieku również w dali,
- astygmatyzm, czyli wada, która rozmywa obraz widzenia. Pacjent nie widzi dobrze ani w dal ani z bliska, przymruża powieki dla poprawienia widzenia, niekiedy odczuwa bóle głowy. Duży astygmatyzm może być przyczyną jedno lub obuocznego niedowidzenia podobnie jak duża nadwzroczność.
- prezbiopia (starczowzroczność), czyli naturalny problem występujący u osób starszych. Jest to pogorszenie widzenia objawiające się problemami z czytaniem czy oglądaniem przedmiotów z bliska
Laserowa korekcja wzroku sprawdza się również jako skuteczna metoda przy bardzo wysokich wadach. Możliwe jest usunięcie możliwie dużej wady wzroku z pozostawieniem niewielkiej wady resztkowej, co poprawi zarówno jakość widzenia jak i komfort życia. Wady wzroku mogą powodować wiele objawów, które są bardzo nieprzyjemne jak np.: bóle głowy, bóle oczu, mrużenie oczu, co w konsekwencji prowadzi do szybszego starzenia się skóry wokół oczu, pocieranie oczy, szybkie męczenie się przy pracy przy komputerze czy czytaniu.
Korekcja krótkowzroczności i nadwzroczności
W przypadku osób krótkowzrocznych rogówka jest modelowana w taki sposób, aby jej powierzchnia była bardziej płaska. Zakres korekcji krótkowzroczności jest uwarunkowany poszczególnymi parametrami gałki ocznej, w których skład wchodzi szerokość źrenicy, grubość rogówki oraz wartości keratometryczne. Jeśli wszystkie te wartości mieszczą się w odpowiednim przedziale i bezpieczeństwo pacjenta jest zachowane, nie ma przeciwwskazań do korekcji nawet dużych wad. Laserowa korekcja wzroku sprawdza się również jako skuteczna metoda przy bardzo wysokich wadach. Można poprawić widzenie, zostawiając wadę resztkową, co np. przy -17,0D pozostawienie 2-3 dioptrii jest ogromną różnicą i znaczną poprawą komfortu życia. Analogicznie jest przy nadwzroczności, tutaj konieczne jest „wystromienie” rogówki, aby zlikwidować wadę wzroku. Jeśli wszystkie te wartości mieszczą się w odpowiednim przedziale i bezpieczeństwo pacjenta jest zachowane, dzięki korekcji można zlikwidować nawet duże wady.
Korekcja astygmatyzmu
W przypadku astygmatyzmu mamy do czynienia z budową rogówki bardziej zbliżoną do jajka niż do kuli. Z reguły astygmatyzm ma mały wpływ na możliwość wykonania zabiegu chirurgii refrakcyjnej i może być skorygowany w całości. Potrzebne jest tutaj jednak duże doświadczenie i wiedza ze strony personelu programującego laser i wykonującego zabieg.
LASEROWA KOREKCJA WZROKU
Dla kogo przeznaczona jest laserowa korekcja wzroku?
Laserowa korekcja wzroku jest zabiegiem wykonywanym u osób dorosłych. Obecnie nie wykonuje się operacji laserowej korekcji wzroku u dzieci. Metoda ta przeznaczona jest dla pacjentów dorosłych, którzy szybko i skutecznie chcą polepszy swój wzrok, przestać nosić okulary lub soczewki kontaktowe. Laserowa korekcja wzroku wymaga przygotowania i odpowiedniej kwalifikacji dokonanej przez lekarza okulistę i optometrystę specjalizującego się w tego typu zabiegach.
Laserowa korekcja wzroku – przygotowanie
Laserowa korekcja wzroku jest bezpiecznym i szybkim zabiegiem chirurgicznym. Jednak, aby została wykonana w należyty sposób i aby osiągnąć jak najlepsze rezultaty potrzebne jest odpowiednie przygotowanie i kwalifikacja. W całym procesie przygotowania do laserowej korekcji wzroku chodzi o bezpieczeństwo i komfort pacjenta oraz takie zaprogramowanie zabiegu i ustawień lasera, aby w danym przypadku wykonanie zabiegu było skuteczne i osiągające wyznaczone cele terapeutyczne.
Laserowa korekcja wzroku – kwalifikacja
Laserowa korekcja wzroku wykonywana jest u pacjentów po przeprowadzeniu kwalifikacji. W jej skład wchodzą badania optometryczne oraz okulistyczne, które dadzą odpowiedź czy dany pacjent może być poddany zabiegowi. Następnie lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem oraz analizuje wyniki poszczególnych badań, analizuje grubość rogówki w stosunku do wady wzroku, wykonuje analizę keratometryczną oraz bada wielkości źrenicy oraz stan poszczególnych struktur gałki ocznej. Laserowa korekcja wzroku jako zabieg chirurgiczny wymaga sprawdzenia ogólnego stan zdrowia pacjenta (pacjent powinien mieć wykonane podstawowe badania stanu zdrowia oraz wskazać ewentualne choroby przewlekłe, na które cierpi). Przed zabiegiem, po przejściu kwalifikacji pacjent wypełnia odpowiednie dokumenty.
Jesteś zainteresowany laserową korekcją wzroku?
W naszej klinice doświadczeni specjaliści indywidualnie podchodzą do każdego pacjenta. Zapraszamy do umówienia się na konsultację.
Ponad 120 lat doświadczenia przekazywanego z pokolenia na pokolenie.
Laserowa korekcja wzroku – opis zabiegu
Laserowa korekcja wzroku to zabieg szybki, skuteczny, mało inwazyjny wykonywany w przednim odcinku oka, czyli na rogówce. W zależności od wady wzroku wykonywane są inne działania przy pomocy lasera. W przypadku krótkowzroczności krzywizna rogówki jest spłaszczana, w przypadku nadwzroczności uwypuklana, zaś w czasie laserowej korekcji astygmatyzmu wyrównuje się nieregularny kształt rogówki. Laserowa korekcja wzroku ma za zadanie skorygowanie kształtu rogówki, aby światło wpadające do oka skupiane było na siatkówce.
Przez cały czas zabiegu pacjent jest w pełni świadomy. Przed rozpoczęciem zabiegu podawane jest znieczulenie miejscowe w postaci kropli do oczu.
Zabieg laserowej korekcji wzroku wykonuje się zawsze na dwoje oczu, chyba że pacjent zostaje zakwalifikowany tylko na jedno oko. Cały zabieg trwa około 15 minut, przy czym sama praca lasera to kilkanaście sekund na każde z oczu.
W Voigt Klinika Oka procedura laserowej korekcji wzroku oparta jest na pracy dwóch laserów: femtosekundowego i excimerowego (w przypadku metody femtolasik, Vlasik i presbyMAX). Laser używany w Voigt Klinika Oka to urządzenie o najlepszych parametrach i precyzyjności. Jego nowoczesna technologia ułatwia współpracę z pacjentem, a sam zabieg jest w pełni bezpieczny. W naszej klinice zabiegi wykonują okuliści specjalizujący się w laserowej korekcji wzroku. Mają duże doświadczenie i wiedzę w tym zakresie.
Za pomocą lasera femtosekundowego odpreparowywany jest płatek rogówki, który zostaje odsunięty przez operatora, a z kolei laser excimerowy modeluje rogówkę w ciągu kilkunastu sekund, po czym płatek zostaje położony na swoje miejsce. Po zakończony zabiegu lekarz przeprowadza badanie w lampie szczelinowej, w celu skontrolowania stanu rogówki. Następnie pacjent może udać się do domu.
Dzień po zabiegu przeprowadzana jest obowiązkowa wizyta kontrolna, a kolejna odbywa się tydzień po zabiegu.
Zobacz jak wygląda zabieg
Laserowa korekcja wzroku – przeciwskazania
Mimo tego, że laserowa korekcja wzroku jest zabiegiem bezpiecznym posiada pewne przeciwskazania, wśród nich należy wymienić:
- Ciąża i okres karmienia – zmiany hormonalne mogą wpływać na poszczególne struktury, czego skutkiem mogą być wahania ostrości wzroku.
- Nieustabilizowana nadczynność lub niedoczynność tarczycy, natomiast jeśli pacjent stosuje odpowiednie leki i jest pod stałą kontrolą endokrynologa, a wyniki badań są w normie, laserowa korekcja wzroku może zostać wykonana.
- Nieustabilizowana cukrzyca, natomiast jeśli pacjent stosuje się do zaleceń diabetologa, przyjmuje leki, stan jest stabilny, a wyniki badań w normie, laserowa korekcja wzroku może zostać wykonana.
- Choroba psychiczna lub neurologiczna, która nie pozwala na prawidłowy kontakt z pacjentem.
- Inne nieleczone choroby immunologiczne, niektóre choroby serca, nowotworowe.
- Choroby oczu np. choroby siatkówki, jaskra, choroby tęczówki i naczyniówki, guzy itp., zaćma, dystrofie rogówki, stożek rogówki (patrz leczenie i korekcja stożka rogówki).
Laserowa korekcja wzroku – jak się przygotować?
Laserowa korekcja wzroku wymaga od pacjenta przygotowania się. Podczas kwalifikacji do zabiegu lekarz okulista przekaże wytyczne, do których należy się zastosować. Wśród nich najważniejsze to:
- zaprzestanie noszenia soczewek kontaktowych na czas przed badaniem kwalifikacyjnym i zabiegiem na okres minimum 2 tygodni w zależności od rodzaju soczewek. Soczewki powodują tymczasową zmianę kształtu rogówki, a to może wpłynąć na precyzyjność pomiarów wykonywanych podczas badania okulistycznego. Osoby noszące soczewki ortho-K (zakładane na noc) powinni z nich zrezygnować na 3 miesiące przed badaniem i zabiegiem.
- zaplanować kilka dni wolnego po zabiegu, aby odpocząć i wrócić do pełnej sprawności widzenia. Zaleca się, aby po zabiegu, przez kilka dni nie pracować przy komputerze, długo wpatrywać sięw telefon komórkowy. Jeśli jednak pacjent musi wrócić do pracy przy komputerze należy nawilżać oczy.
- kobiety muszą zrezygnować z makijażu oczu (tuszu do rzęs, kredki do oczu, cieni do powiek) na 24 h przed zabiegiem, w dniu zabiegu oraz kilku dni po zabiegu.
- przed zabiegiem i badaniami kwalifikacyjnymi nie używać alkoholu, kawy i napojów tzw. „energetyków”.
- w dniu badania oraz zabiegu należy zapewnić sobie transport, gdyż widzenie bezpośrednio po przeprowadzonym zabiegu nie pozwala na prowadzenie pojazdów. Warto jednak pamiętać, że nasza klinika oferuję usługę door-to-door.
Laserowa korekcja wzroku – rekonwalescencja
Laserowa korekcja wzroku to procedura bezpieczna, ryzyko powikłań jest bardzo niskie. Sam zabieg trwa około 20 minut, jest bezbolesny, gdyż podawane jest znieczulenie w postaci kropli. Poprawa jakości widzenia zależna jest od wybranej metody, wady wzroku pacjenta oraz indywidualnych predyspozycji pacjenta i uwarunkowań medycznych. Trzeba pamiętać, że u każdego proces poprawy widzenia zachodzi w innym tempie.
Po laserowej korekcji wzroku pacjent potrzebuje kilku dni odpoczynku, nawet mimo tego, że poprawa wzroku odczuwalna jest już następnego dnia. W tym czasie należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń okulisty. Czas rekonwalescencji potrzebny jest na regenerację rogówki, aby odzyskać pełną ostrość widzenia.
Po laserowej korekcji wzroku zalecane jest kilka dni odpoczynku, unikanie nadmiernej aktywności fizycznej, stosowanie zrównoważonej diety oraz przyjmowanie właściwych leków i suplementów.
Po zabiegu laserowej korekcji wzroku, tak jak po innych ingerencjach chirurgicznych, mogą pojawić się dolegliwości, które zazwyczaj mijają po 3 dniach. Wśród nich wymienia się: umiarkowany ból i dyskomfort, pieczenie, światłowstręt, łzawienie, uczucie ciała obcego w oku, nieostre widzenie, wahania ostrości widzenia. Do tygodnia po zabiegu może utrzymywać się nadwrażliwość na światło, zamglone i nieostre widzenie, wahania ostrości. Do 4 tygodni pacjenci zauważają trudność podczas jazdy autem, zgłaszane są również dolegliwości typowe dla suchego oka.
Pełna stabilizacja wzroku po laserowej korekcji wzroku następuje około 6 miesięcy po zabiegu.
Chesz wiedzieć więcej na temat zabiegu laserowej korekcji wzroku?
Zapraszamy do kontaktu z naszym zespołem, który udzieli Ci potrzebnych informacji lub na wizytę kwalifikacyjną, na której ocenimy Twoją wadę, wykonamy wszelkie niezbędne badania i rozwiejemy wszelkie wątpliwości.
Laserowa korekcja wzroku – rady praktyczne
- Nie prowadź samochodu zaraz po zabiegu. Oferujemy usługę door to door.
- Zakraplaj przepisane przez lekarza krople do oczu, zgodnie z jego zaleceniami.
- Chroń oczy przed niekorzystnym w tym momencie działaniem wiatru, słońca i innych czynników zewnętrznych, które mogłyby zaburzyć proces rekonwalescencji. Do pierwszej wizyty staraj się przebywać w domu lub innych pomieszczeniach zamkniętych.
- Jeśli wychodzisz z domu załóż okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV, nawet jeśli niebo jest zachmurzone.
- Kilka dni po zabiegu nie obciążaj oczu pracą na komputerze, oglądaniem TV czy przeglądaniem mediów społecznościowych na smartphonie.
- Postaraj się nie trzeć oczu, nie uciskaj ich, nie zaciskaj mocno powiek.
- Podczas kąpieli czy prysznica chroń oczy przed dostaniem się wody, mydła, szamponu czy żelu pod prysznic do ich wnętrza. To może je niepotrzebnie podrażnić.
- Przez miesiąc unikaj miejsc zakurzonych, zadymionych, w których panujące warunki mogłyby mieć niekorzystny wpływ na Twoje oczy.
- Przez okres dwóch miesięcy ogranicz intensywną aktywność fizyczną, nie kąp się w basenie i innych zbiornikach wodnych.
- Unikaj kontaktu z osobami z objawami infekcji, a przede wszystkim aktywnej opryszczki. Postacią tej choroby jest również opryszczkowe zapalenie rogówki – choroba niebezpieczna dla osób zaraz po zabiegach na rogówce.
- Stosuj zrównoważoną dietę z dużą ilością produktów zawierających luteinę, która ma wspomagające funkcje w utrzymaniu dobrego wzroku. Luteina występuje w szpinaku, jarmużu, brokułach, sałacie, zielonym groszku, fasolce, marchewce, kapuście, kukurydzy. Luteinie obecnej w tkankach roślinnych towarzyszy zazwyczaj barwnik – zeaksantyna.
- Jeśli potrzebujesz poproś lekarza okulistę o wystawienie zwolnienia L-4.
Laserowa korekcja wzroku – korzyści
Korzyści posiadania dobrego wzroku nie trzeba wymieniać. Każdy z nas chce się cieszyć dobrą ostrością wzroku, łatwością czytania bez konieczności mrużenia oczu, czy dobrym widzeniem w każdych warunkach.
Laserowa korekcja wzroku to nowoczesny zabieg na miarę XXI wieku. Przede wszystkim jest bezpieczny, małoinwazyjny i bezbolesny. Daje szybkie, długotrwałe i oczekiwane rezultaty w zakresie poprawy widzenia.
Powodem, dla którego warto zdecydować się na laserową korekcję wzroku jest wyraźna poprawa jakości życia. W większości przypadków nie trzeba nosić już okularów ani soczewek, a to poprawia poczucie komfortu i wygody. Z listy wydatków znika wymiana szkieł, oprawek okularowych czy soczewek, które w dłuższej perspektywie mogą znacznie przewyższyć koszt zabiegu laserowej korekcji wzroku.
Podsumowując, laserowa korekcja wzroku to zabieg, który jest często stosowaną praktyką w okulistyce. Daje pacjentom możliwość cieszenia się ostrością widzenia i poprawą jakości życia.
FAQ: Najczęściej zadawane pytania o Laserową Korekcję Wzroku
Co to jest laserowa korekcja wzroku?
Laserowa korekcja wzroku to zabieg chirurgiczny mający na celu poprawę wzroku poprzez zmianę kształtu rogówki oka za pomocą lasera. Najpopularniejsze metody to LASIK, PRK i SMILE.
Dla kogo przeznaczona jest laserowa korekcja wzroku?
Zabieg jest zalecany dla osób z wadami wzroku, takimi jak krótkowzroczność, dalekowzroczność lub astygmatyzm, które spełniają określone kryteria zdrowotne i wiekowe.
Jakie są przeciwwskazania do wykonania laserowej korekcji wzroku?
Przeciwwskazania dzieli się na względne (mogą, ale nie muszą wykluczać pacjenta z zakwalifikowana do zabiegu) i bezwzględne (wykonanie zabiegu nie jest możliwe). Do przeciwwskazań względnych należą: kontrolowana cukrzyca, Hashimoto, niedoczynność tarczycy oraz przyjmowanie niektórych leków. Przeciwwskazaniami bezwzględnymi są m.in.: stożek rogówki, dystrofie rogówki, ciąża oraz okres karmienia piersią, jaskra, stan zapalny oczu.
Jak przygotować się do zabiegu?
Przed zabiegiem zaleca się przeprowadzenie kompleksowego badania okulistycznego oraz optometrycznego i unikanie makijażu oczu w dniu operacji.
Jak przebiega zabieg laserowej korekcji wzroku?
Cały zabieg trwa około 10-15 minut, natomiast praca lasera to zazwyczaj kilkanaście sekund na każde oko. Zabieg jest bezbolesny; wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym podawanym za pomocą kropli. Laser precyzyjnie zmienia kształt rogówki (w przypadku krótkowzroczności spłaszcza ją, w przypadku nadwzroczności uwypukla), co poprawia zdolność układu optycznego oka do skupiania światła na siatkówce oka.
Jak długo trwa rekonwalescencja po zabiegu?
Większość pacjentów wraca do normalnej aktywności w ciągu kilku dni, choć pełne gojenie i stabilizacja wzroku może zająć kilka tygodni do kilku miesięcy.
Jakie są możliwe skutki uboczne i ryzyko zabiegu?
Do potencjalnych skutków ubocznych należą suchość oczu, dyskomfort, przejściowy światłowstręt, a rzadziej zjawiska takie jak halo wokół świateł nocnych. Większość skutków jest jednak przejściowa.
Czy efekty laserowej korekcji wzroku są trwałe?
Tak, w większości przypadków efekty są trwałe, choć ze względu na naturalne procesy starzenia się oka, niektórzy pacjenci mogą z czasem potrzebować okularów do czytania.
Ile kosztuje laserowa korekcja wzroku?
Koszt zabiegu zależy od wybranej metody korekcji, kliniki i indywidualnych potrzeb pacjenta.
Czy laserowa korekcja wzroku jest refundowana przez NFZ?
Zabiegi laserowej korekcji wzroku nie są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia i są realizowane jako usługi prywatne.
Czy laserowa korekcja wzroku jest bezpieczna?
Tak, laserowa korekcja wzroku jest ogólnie uważana za bezpieczny zabieg, szczególnie gdy jest przeprowadzany przez doświadczonych specjalistów i przy użyciu nowoczesnego sprzętu.
Jak długo muszę unikać wody po zabiegu?
Zaleca się unikanie kontaktu ze zbiornikami wodnymi takimi jak baseny, jeziora, morza, przez około miesiąc po zabiegu, ze względu na obecność bakterii i drobnoustrojów, co zwiększa ryzyko infekcji. Należy zatem zaprzestać sportów wodnych na okres jednego miesiąca. Jednak nie ma przeciwskazań do kąpieli i prysznica po zabiegu, warto jednak uważać, aby woda nie dostała się do oka.
Czy laserowa korekcja wzroku może wyleczyć presbiopię (wiekową dalekowzroczność)?
Presbiopia nie jest chorobą, dlatego nie wymaga leczenia, jednak można ją korygować za pomocą okularów, soczewek kontaktowych jak i laserowej korekcji wzroku. Istnieją metody takie jak zabiegi PresbyMax lub zastosowanie zmodyfikowanej monowizji, dzięki którym możliwe jest funkcjonowanie bez okularów zarówno do dali i bliży.
Jakie są ograniczenia po zabiegu?
Bezpośrednio po zabiegu zaleca się unikania intensywnego wysiłku fizycznego, pływania, noszenia makijażu oczu i narażenia oczu na kurz lub dym oraz ekstremalne warunki środowiskowe. Wszystkie ograniczenia są indywidualnie omawiane przez okulistę z pacjentem, na podstawie zebranego podczas badania wywiadu.
Czy po zabiegu mogę od razu prowadzić samochód?
Nie, nie należy prowadzić samochodu przynajmniej przez 24 godziny po zabiegu, aż do momentu, gdy okulista potwierdzi, że Twój wzrok jest wystarczająco dobry do prowadzenia pojazdów.
Czy laserowa korekcja wzroku może być wykonana, jeśli miałem już operację zaćmy?
Tak, możliwe jest wykonanie laserowej korekcji wzroku po operacji zaćmy, ale decyzja taka powinna być podjęta indywidualnie po konsultacji ze specjalistą.
Jak długo przed zabiegiem powinienem przestać nosić soczewki kontaktowe?
Zaleca się zaprzestanie noszenia miękkich soczewek kontaktowych na minimum 2 tygodnie przed badaniami kwalifikacyjnymi i zabiegiem. Soczewki stabilnokształtne (twarde) nie powinny być używane minimum 4 tygodnie przed wizytą kwalifikacyjną oraz zabiegiem, aby umożliwić rogówce powrót do swojego naturalnego kształtu.
Czy laserowa korekcja wzroku jest trwała?
Efekty zabiegu są trwałe. Natomiast warto pamiętać o zmianach związanych z presbiopią (starczowzrocznością), przez które może pojawić się konieczność używania okularów do bliży po 45 roku życia. Na prawidłowe widzenie i funkcjonowanie układu wzrokowego mają również wpływ choroby oczu oraz choroby współistniejące (np. cukrzyca), dlatego aby utrzymać wyraźne widzenie istotne jest dbanie o cały organizm.
Czy po zabiegu będę potrzebować okularów?
Większość pacjentów po zabiegu nie potrzebuje okularów do codziennych czynności, jednak okulary do czytania mogą być potrzebne w przypadku presbiopii. W przypadku pacjentów w wieku presbiopijnym, którzy nie będą chcieli używać okularów do czytania, możliwe jest rozważenie przeprowadzenia ponownego zabiegu w celu wywołania pozabiegowej zmodyfikowanej monowizji, dzięki czemu nie będą oni musieli używać okularów do bliży.
Czy laserowa korekcja wzroku może powodować suchość oczu?
Tak, po zabiegu niektórzy pacjenci mogą doświadczać zwiększonej suchości oczu, ale zazwyczaj jest to stan przejściowy.W celu poprawy komfortu po zabiegu zalecane jest regularne stosowanie kropli nawilżających, a częstotliwość ich stosowania zmniejsza się wraz z upływem czasu po przeprowadzonym zabiegu.