Okulary i soczewki kontaktowe to rozwiązanie przy krótkowzroczności. Dzięki ortokorekcji możemy z nich zrezygnować

Ortokorekcja

Krótkowzroczność to uciążliwa wada wzroku, która dotyka zarówno dorosłych jak i dzieci. Pacjenci z miopią skazani są na codzienne używanie okularów lub szkieł kontaktowych. Wadę można skorygować w trakcie zabiegu laserowej korekcji wzroku, ale także można niwelować ją podczas snu, dzięki specjalnym soczewkom. Ta bezinwazyjna metoda zapobiegania progresji krótkowzroczności to właśnie ortokorekcja. Dzięki właściwemu doborowi ortosoczewek dorośli oraz dzieci mogą pożegnać się z okularami i cieszyć się codziennymi przyjemnościami. 

Co to jest ortokorekcja

Ortokorekcja (inaczej ortokeratologia) to niechirurgiczna, bezpieczna i skuteczna metoda hamowania postępu krótkowzroczności. Jest zalecana pacjentom, którzy prowadzą aktywny tryb życia i chcą pożegnać się z noszeniem okularów lub soczewek kontaktowych w ciągu dnia. 

Korekcja krótkowzroczności

Krótkowzroczność to wada wzroku, która rozwija się najczęściej w okresie dojrzewania. Miopia występuje, gdy gałka oczna jest zbyt wydłużona, rogówka lub soczewka są zbyt wypukłe lub jest efektem rozwijającej się cukrzycy albo zaćmy. Progresji krótkowzroczności można skutecznie zapobiegać dzięki zabiegowi laserowej korekcji wzroku lub ortokeratologii. Ortokorekcja odbywa się podczas snu pacjenta, za pomocą specjalnie zaprojektowanej i dobranej soczewki. 

Skuteczność procesu związana jest z optymalnym dopasowaniem soczewki ortokorekcyjnej do powierzchni rogówki, dlatego soczewka jest projektowana i dobierana indywidualnie dla każdego pacjenta. 

Soczewki ortokorekcyjne (ortokeratologiczne)

Soczewki ortokeratologiczne to sztywne soczewki gazoprzepuszczalne, które podczas snu zmieniają kształt rogówki. Film łzowy, który znajduje się pod soczewką, oddziałuje na komórki nabłonka wypukłej części rogówki. Dzięki temu przesuwają się one w kierunku zewnętrznym, a rogówka się wypłaszcza. 

Ortosoczewka jest niezwykle skuteczna – założona na noc, daje efekt odczuwalny dla pacjenta już następnego dnia. Po przebudzeniu wada korygowana jest w ok. 60-70%. Pełna korekcja wady następuje zazwyczaj po ok. miesiącu, pod warunkiem stosowania się pacjenta do zaleceń (przede wszystkim minimum 6 godzin snu na dobę) oraz systematycznych wizyt kontrolnych zgodnie z otrzymanym harmonogramem. 

Ortokorekcja - poprawnie dopasowana soczewka ortokorekcyjna osadzona w oku
Poprawnie dopasowana ortosoczewka. Fot. Katarzyna Sieja Voigt Klinika Oka

Kwalifikacja do zastosowania ortokorekcji 

Ortokorekcja rekomendowana jest przede wszystkim dzieciom powyżej 7. roku życia, u których występuje krótkowzroczność oraz dorosłym pacjentom z miopią, którzy nie kwalifikują się do zabiegu laserowej korekcji wzroku. Tą metodą może być korygowana krótkowzroczność do -8 dioptrii i astygmatyzm do -2 dioptrii. Jednak przy miopii do -4,5 dioptrii i astygmatyzmie do -1,5 dioptrii efekt jest szybciej odczuwalny dla pacjenta (już po ok. 4 tygodniach). Przy większych wadach adaptacja do nowego obrazu może trwać dłużej. 

Przed rozpoczęciem terapii wykonywane jest komputerowe badanie wzroku oraz topografia rogówki (mapa rogówki). Decyzję o zakwalifikowaniu pacjenta do procesu ortokorekcji podejmuje specjalista wykonujący kwalifikację. 

UMÓW SIĘ NA ZABIEG I ZAREZERWUJ WIZYTĘ

Przeciwwskazania do ortokorekcji

Główne przeciwwskazania do stosowania ortokorekcji to nieleczone choroby autoimmunologiczne, stożek rogówki oraz blizny na rogówce. Pozostałe są analogiczne jak przy doborze zwykłych soczewkach kontaktowych. Są to: zapalenie lub infekcja oka, a także choroba, uraz lub defekt oka, który ma wpływ na rogówkę i otaczającą tkankę. 

Możliwe powikłania

Do najczęściej występujących powikłań związanych z ortokorekcją należą: uszkodzenie nabłonka rogówki, infekcje rogówki oraz możliwe nowotwórstwo naczyń rogówki. Bezpieczeństwo stosowania ortokorekcji zależy przede wszystkim od bezwzględnego przestrzegania zaleceń związanych z noszeniem ortosoczewek oraz wizytami kontrolnymi. 

Ortokorekcja – cena

Zapraszamy do naszej kliniki oka w Krakowie na korekcję krótkowzroczności metodą ortokorekcji. Szczegółowe informacje oraz aktualne ceny znajdują się na stronie Cennik.

Te osoby już nam zaufały

 • Urszula Radwanska, tenisistka

  Składam podziękowania Panu Piotrowi Voigtowi za profesjonalną pomoc okulistyczną, która pozwoliła mi grać w tenisa bez okularów i soczewek.

  Urszula Radwańska

 • Kamil Majchrzak, tenisista

  Nareszcie widzę na korcie bez korekcji. Voigt Klinika Oka zlikwidowała moją wadę wzroku w 24 godziny. Niesamowite!!!!

  Kamil Majchrzak

  Czołowy tenisista polski, w pierwszej setce światowej

 • Stanisław Karpiel Bułecka, wokalista zespołu Future Folk

  Dziękuję Panu Piotrowi Voigtowi za profesjonalną pomoc dla moich oczu. Powodzenia w nowej klinice.

  Stanisław Karpiel-Bułecka

 • Snowboardzistka Weronika Biela ze specjalistą optometrystą Piotrem Voigtem

  Dziękuję Panu Piotrowi Voigtowi za uratowanie mojego wzroku i tym samym za umożliwienie mi kontynuowania kariery sportowej i udział w zimowych Igrzyskach Olimpijskich w PyeongChangu w 2018 roku.

  Weronika Biela

 • Jerzy Janowicz i Marta Domachowska, tenisiści

  Serdeczne podziękowania dla Pana Piotra Voigta za perfekcyjne wykonanie korekcji naszych wad wzroku. Życzymy pomyślności w nowej klinice.

  Jerzy Janowicz i Marta Domachowska

 • Wojciech Chmielewski

  Chciałbym serdecznie podziękować za wspaniałą wizyte w Waszej klinice, szczególnie za miłą atmosferę, szybkość wizyty, a przede wszystkim za profesjonalizm.

  Wojciech Chmielewski

 • Wszystko przebiegało sprawnie i w miłej atmosferze. Zabieg odbył się w komfortowych warunkach, przy muzyce i rozmowie z zespołem. Wszystko zostało przeprowadzone z pełnym profesjonalizmem.

  Natan Węgrzycki Szymczyk