Menu Zamknij

Strona główna  /  Blog  /   Jakie są przeciwwskazania do noszenia soczewek kontaktowych?

Jakie są przeciwwskazania do noszenia soczewek kontaktowych?

28 marca, 2022

Przewlekłe stany zapalne, alergie, zespół suchego oka – to tylko niektóre przeciwwskazania do noszenia soczewek kontaktowych. W artykule wyjaśniamy, kiedy należy zrezygnować ze szkieł kontaktowych i przedstawiamy alternatywne sposoby korekcji wad wzroku.

Soczewki kontaktowe – wady i zalety

Zaletą noszenia soczewek jest wygoda i niezauważalność takiego rozwiązania. Do wad szkieł kontaktowych można zaliczyć jednak to, że nie zawsze można stosować je długotrwale, ponieważ w czasie noszenia często dochodzi do pojawienia się dolegliwości z powodu suchości oczu. 

To, jak długo można nosić soczewki komfortowo, zależy od czynników takich jak poziom nawilżenia oczu, dbałość o właściwą pielęgnację (soczewek i narządu wzroku) czy obecność potencjalnych przeciwwskazań u pacjenta. Wiele osób zastanawia się też, od ilu lat można nosić soczewki. Standardowo przyjmuje się, że można je zakładać od około 8. roku życia. Dopiero wówczas dziecko można nauczyć odpowiedzialnego korzystania z nich, a także zasad higieny, których przestrzeganie jest niezbędne dla zdrowia oczu w czasie użytkowania soczewek.

Należy pamiętać również o tym, że soczewki powinien dobierać optometrysta lub okulista. Nie wolno kupować ich na własną rękę, ponieważ szkła mają różne rozmiary oraz krzywizny, które trzeba dopasować do gałki ocznej, przeprowadzając odpowiednie badania. Po około miesiącu noszenia szkieł pacjent powinien udać się na kontrolę, żeby sprawdzić, czy soczewki zostały prawidłowo dobrane oraz czy dobrze układają się na oczach.

Przeciwwskazania do noszenia soczewek kontaktowych

Soczewki kontaktowe są bardzo wygodnym rozwiązaniem i cieszą się ogromną popularnością wśród wszystkich osób, które nie przepadają za okularami, źle się w nich czują lub uprawiają sport. Ich noszenie jest jednak obarczone pewnym ryzykiem, wymaga zachowania szczególnych zasad ostrożności i ścisłego stosowania się do zaleceń lekarskich. Wśród przeciwwskazań do noszenia soczewek wymienia się:

  • Przewlekłe stany zapalne i choroby oczu, które w połączeniu z soczewkami mogą wiązać się z powikłaniami lub dodatkowym podrażnieniem.
  • Alergie, ponieważ na soczewkach mogą zbierać się alergeny, które znajdują się przykładowo w powietrzu.
  • Nietolerancję soczewek – wiele osób zastanawia się, czy można mieć uczulenie na soczewki. Niestety można. Nietolerancja soczewek objawia się tym, że oczy po założeniu szkieł kontaktowych pieką, łzawią i stają się czerwone, a problem ten nie ustępuje wraz z upływem czasu.
  • Słabą odporność i zespół suchego oka – niejednokrotnie uniemożliwia korzystanie z soczewek, ponieważ noszenie ich powoduje u pacjentów bardzo duży dyskomfort. Film łzowy, którego niedobór występuje w zespole suchego oka, pełni również funkcje ochronne, zatem oczy są narażone na zwiększone ryzyko infekcji.
  • Zaburzenia hormonalne – szczególnie te, w których przebiegu występuje zwiększona suchość oczu. Podobny efekt mogą wywoływać również niektóre leki stosowane w leczeniu zaburzeń hormonalnych, depresji czy alergii.

Laserowa korekcja wzroku jako alternatywa dla soczewek kontaktowych

Rozwiązaniem powyższych problemów może być laserowa korekcja wzroku. To sposób, który pozwala na całkowite wyeliminowanie wady i powrót do normalnego funkcjonowania bez okularów i soczewek. 

Wyróżnia się różne metody laserowej korekcji wzroku, również te, które pozwalają na korekcję starczowzroczności. Zaletami tego zabiegu jest brak potrzeby stosowania jakiejkolwiek innej formy korekcji, oszczędność związana z jednorazowym wydatkiem i późniejszym brakiem potrzeby wymieniania szkieł czy kupowania soczewek kontaktowych.

Zabieg jest bezpieczny i po zakwalifikowaniu do niego można przeprowadzić go w bardzo krótkim czasie. Skutki leczenia są długotrwałe, a zakres wad wzroku, które można korygować z jego pomocą – bardzo duży. Obecnie, jeśli nie ma przeciwwskazań, można dopasować konkretną metodę laserowej korekcji do problemu i charakteru wady pacjenta. Z pomocą zabiegów laserami można leczyć także zwyrodnienie plamki żółtej.